Hei kaikki Suomalaisen armeijaan uskovat isänmaalliset kansalaiset. Armeijalla ei ole kuulema varaa ostaa varusmiehille maihin-nousukegkiä joutuvat käyttämään kumisaappaita tai lenkkareita nahkaisiin kenkiin ei ole varaa. Nyt on meidän aika antaa tukemme puolustusvoimille. Olen valmis ostamaan yhdet maihin-nousukengät heti jos puolustusvoimat vaikka järjestäisi keräyksen kyseisen puutteen korjaamiseksi.
Kenkiä Suomen armeijalle
Asevelisosialisti
8142
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ei kenkiä vaan kenkää Suomen armeijalle!
Se helpottaa.
soini pressaksi
kenkärahat on jo maksettu veroista, mutta rahat meni pakoloiskeinotteluun
Kumppareitahan siellä muutenkin enimmäkseen käytettiin, ainakin "tositoimissa".
Armeijan jalkineet ovat muutenkin ikäviä, koska niitä ei desinfioida edellisen käyttäjän jäljiltä, jolloin jalka- ja kynsisienet tarttuvat. Tosin jalkasienet saattavat tarttua huonosti puhdistetuista suihkutiloistakin, kun niitä käytetään ilman suihkusandaaleita.
Huollon ja siivouksen pitäisi olla armeijassa parempaa tasoa. Tosipaikan tullen liian suuri osa varusmiehistä olisi toimintakyvyttömänä hengityselinsairauksien, vatsatautien, jalkasairauksien ja muiden liikuntaelinvammojen takia.
Joopajoo, kysymyshän ei ole siitä etteikö olisi varaa.
Lueppa koko juttu uusiksi, koita ymmärtää lukemaasi.
Osta sitten kengät Keski-Pohjanmaalta äläkä missään tapauksessa siltä suutarilta, joka sai valituksellaan koko sotkun aikaan.