eli tässä ongelmani. Minä ja mieheni, ei olla naimisissa, meillä talo ja laina puoliksi otettu sitä varten. Haluan erota ja muuttaa pois, myydä tämän talon. Mutta, mies sanoo että ei halua myydä tai että tosi kovalla hinnalla myyntiin. Oon vittu tän talon vankina enkä tiedä mihin pitäis soittaa tai mitä tehdä. Hänellä ei ole varaa ostaa minun osuutta talosta. Enkä voi muuttaa pois koska en pysty sit vuokraa maksamaan ja tän talon lainaosuuttani samalla. Oikeasti tilanne on todella, todella ahdistava! mitä ihmettä teen. En kai voi väkisin soittaa kiinteistönvälittäjälle ja taloa laittaa myyntiin. Mies tekee ihan tahallaan että siis oikeasti olen vankina, siltä tuntuu. kiitös etukäteen jos joku osaa auttaa!
neuvokaa te fiksut minua!!
talon vankina
5309
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Sitä saa mitä tilaa. Kysy pankilta mitä siitä koituu, jos et enää maksele lainanlyhennyksiäsi. Ehkäpä pankki realisoi avopuolisosi halusta riippumatta pantin. Pers´nettoa siitä voi koitua, mutta paljonko? Ota siitä selvää. Voivat kyllä rangaista sinua luottokelpoisuuden menetyksellä, mutta kysy kuitenkin.
Olipas laadukas neuvo, en suosittele sitä noudattamaan.
Ainakin jos kyseessä on asunto-osake, niin kuka tahansa omistajista voi pistää asunnon myytäväksi riippumatta siitä, haluaako toinen omistaja sitä. Parhaan mahdollisimman hinnan turvaamiseksi homma kannattaa tehdä sovussa, jos oikeuden kautta homma halutaan hoitaa, niin tulee kalliimmaksi ja kämpästäkin saattaa saada huonommin rahaa.
Olipas huono neuvo. Miten toinen osapuoli voi pistää asunnon myyntiin, kun omistaa siitä vain puolet? Ei toisen osapuolen puoliskoa voi omin luvin myydä ja kuka hullu ostaa puolikkaan taloa?
Käräjäoikeudelta luultavasti joudut hakemaan päätöstä. Käräjäoikeus asettaa teille omaisuuden osittajan, siltä osin kuin omistatte yhteistä omaisuutta. Osittaja sitten laittaa kämppänne myyntiin. Helpointa toki olisi, jos miehesi ottaisi lainanne kokonaan omiin nimiinsä ja maksaisi sinulle sen, minkä olet ehtinyt lainaa lyhentää.
Talolla on vain yksi hinta: oikea. Kysy vaikka kiinteistönvälittäjiltä. Kysy 3-4 eri firmalta ja hämmästy kuinka saman hinnan he antavat. Ylihintaa ei kannata pyytää, se ei vain yksinkertaisesti sillä mene. Ihmiset on hintatietoisia tänä päivänä kun vertailu on helppoa netissä jne. Ostaja herkästi pyytää vielä asiantuntijan arvioimaan talon ennenkuin tarjoaa mitään, eli aivan turha pyytää sikahintaa "jos vaikka joku hullu maksais". Ei muutaku piha siistiksi, tupa puhtaaksi ja talo myyntiin! Nyt on hyvä aika myydä kun korot on alhaalla ja on kesä. Mahdollinen korkojen nousu hidastaa asuntokauppaa ihan varmasti ja talviaika vielä varmemmin.
Sitä ennen täytyy tietenkin päästä avopuolison kanssa ainakin sen verran sopuun että yhteiset tavoitteet löytyy. Jos keskustelu ei kahdestaan kulje niin ammattiauttaja mukaan.
Talo? Ymmärrän, että kyseessä on siis kiinteistö.
Enpä se rekisteröinti? Yhdessä kummankin nimissä vai ukkosi nimellä vaan?
Lainatkin on epäselvää. Onko kyseessä yhteisvastuullisesti yksi laina vai kummallakin oma?
Paha neuvoa, kun kysymys on epäselvä.