ja rotu pitäisi ilmoittaa aina,, http://www.aamulehti.fi/uutiset/ulkomaat/mies-toi-11-vuotiaan-bulgarialaistyton-lompakkovarkaaksi-ruotsiin/184912
kaikkien
kansalaisuus
8176
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
¤¤¤
että tavalliset oikeatkin ruotsalaiset leimataan roistoiksi,,älyäthän itsekkin mistä tuo mies on kotoisin ?
että yhden tapauksen perusteella jokaikinen bulgaari määritellään roistoksi - eikö se ole mielestäsi yhtään kenkkua?
pidät enemmän huolta bulgaarien maineesta, kuin ruotsalaisten?
Oletko rasisti?
Maiden valtaväestöt eivät muuveria liikuta kun hänen mielestään maahanmuuttajat saavat rikkoa muiden maiden lakeja mielinmäärin jos mielivät parempaan elintasoon, jos lähtömaassa on rauhatonta ei ilmeisesti massamurhakaan ole mikään este turvapaikalle kuten eräs 4 miljoona euron oikeudenkäynti osoitti vaikka kyseisessä tapauksessa omassakin maassa olisi ollut toimiva oikeuslaitos.
Jos muuverilta kysyy on mikä tahansa sallittua ahdistuneelle maahanmuuttajalle, hän on sellainen RKPn tyylinen kotimaa rasisti jota suomen hallitus ei vielä tunnusta olevan.
En tietenkään pidä enempää huolta bulgaarien turvallisuudesta.
Kyse vähemmistöön kuuluvien rikostentekijöiden rikosten osalta on sellainen, että se tuo korostunutta painetta heidän kansanryhmäänsä vastaan yleensäkin. Kun ruotsalainen siis tekee vastaavan rikoksen, sitä tuskin helposti nähdään etnistä taustaa vastaan, eikö niin?
Sellon ampumatapauksen jälkeen juttelin paljolti kosovolaisten ystävieni kanssa. Huolestuneisuus heidän keskuudessaan oli aivan valtava: Mitä tämä meinaa...? Selkeästi järkyttävimmän keskustelun kävin kahden ala-asteikäisen kosovolaisperäisen tytön (puhuvat Suomessa syntyneinä täydellistä suomea). He tulivat minulta varovasti kysymään, että miten heille nyt käy. Vastasin heille, että miten niin - miten heille nyt erityisesti pitäisi mitenkään käydä. He vastasivat siihen, että "kun se ampuja oli yksi heistä" (selvää on tietysti, että tytöt eivät tunteneet ampujaa eikä heillä ollut ollut häneen mitään kontaktia). Minulla meni varmasti toistakymmentä minuuttia selittää heille, että ei sillä, että ampuja puhui serbo-kroatiaa, ollut mitään tekemistä sen kanssa, etteikö hän - ja vain hän - ollut yksin vastuussa ampumisestaan. Kerroin erikseen aikaisemmista Myyrmannin, Jokelan ja Kauhajoen tragedioista - ja kysyin, oliko minun syyni, että niissä kuoli ihmisiä - kun kerran tekijä oli suomalainen? Kuulemma "ei".
Toivon, että selitykseni antoi heille riittävää voimaa niitä juttuja vastaan, joita he siihen mennessä olivat kuulleet ja joita he tulisivat kuulemaan, joissa todetaan "balkanin väestöä vaarallisen temperamentikkaaksi, ailahtelevaksi ja väkivaltaiseksi". Sillä sellaisen roskan kuuntelemista nuo tytöt eivät ansaitse.
rasistisuuden näkökulmasta, niin kyllä juttu nyt, hyvä, "kantaväestö", on niin, että kantikset häviävät tuon kisan rasistisuudesta kärsimisessä 1-0. Ja muun rikollisuuden suhteen ainakaan minulla ei ole tietoa siitä, että ulkkiksia kohdeltaisiin rikoksentekijöinä yhtään sen hellemmin kuin kantiskiakaan? Myöskään en mielestäni ole toivomuksia esittänyt tuohon suuntaan?
Ahdistukset ja rikollisuus hoidetaan niiden vaatimilla tavoilla, esiintyivät ne sitten yhdessä tai ei ja oliko niiden kohdalla kysymys sitten kantiksesta tai mamusta.
Meinaatko, että jos tyttö ei olutkaan etninen bulgaari vaan bulgarian romani, niin se olisi pitänyt mainita? Vaiko että maahantuojan etnisyys jäi pimentoon?