"Kuopion seurakunnat ovat pystyttäneet tämänvuotisille asuntomessuille messukappelin. Kappeli aukeaa 16. heinäkuuta ja on avoinna koko kuukauden kestävien messujen ajan. Kuopion seurakuntien pappi on messukappelissa paikalla joka päivä klo 12-18. Kappelin löytää näytteillä olevan asuntoalueen kupeesta keskeltä messualuetta.
Messukappelissa voi tutustua kodin siunaamiseen, joka on vielä varsin tuntematon kirkollinen toimitus.
”Haluamme esitellä kaikille avointa mahdollisuutta. Kodin siunaaminen antaa kokemuksen siitä, että elämä ei ole omassa varassa. Mutta ei tarvitse odottaa tiilitaloa tai perhettä. Jumalan siunausta voi pyytää siihen tilanteeseen, jossa elää”, sanoo Alavan seurakunnan kirkkoherra Hannu Koskelainen.
Messukappelin on suunnitellut arkkitehti Reijo Mitrunen. Sisustuksen on valmistanut Kuopion seurakuntien kuvataidetoimikunta. Messukappeli sijaitsee Kuopion seurakuntien uusissa tiloissa, jotka valmistuivat tämän vuoden alussa. Asuntomessujen jälkeen tiloissa aloittavat Alavan seurakunnan päiväkerhot sekä varhaisnuorten kerhot."
http://evl.fi/EVLUutiset.nsf/0/1F796CB2A969E16EC225775B003C9912?opendocument&lang=FI
- Niin että mitä? Tuota sakkia ei nolota näköjään mikään.
Messukappelissa voi tutustua kodin siunaamiseen, joka on vielä varsin tuntematon kirkollinen toimitus.
”Haluamme esitellä kaikille avointa mahdollisuutta. Kodin siunaaminen antaa kokemuksen siitä, että elämä ei ole omassa varassa. Mutta ei tarvitse odottaa tiilitaloa tai perhettä. Jumalan siunausta voi pyytää siihen tilanteeseen, jossa elää”, sanoo Alavan seurakunnan kirkkoherra Hannu Koskelainen.
Messukappelin on suunnitellut arkkitehti Reijo Mitrunen. Sisustuksen on valmistanut Kuopion seurakuntien kuvataidetoimikunta. Messukappeli sijaitsee Kuopion seurakuntien uusissa tiloissa, jotka valmistuivat tämän vuoden alussa. Asuntomessujen jälkeen tiloissa aloittavat Alavan seurakunnan päiväkerhot sekä varhaisnuorten kerhot."
http://evl.fi/EVLUutiset.nsf/0/1F796CB2A969E16EC225775B003C9912?opendocument&lang=FI
- Niin että mitä? Tuota sakkia ei nolota näköjään mikään.
Vastaukset 48
Vanhimmat
voi surkeutta suurta. kyllä on ateistin elämä taas kovaa.
ei näytä sinuakaan nolottavan juuri mikään...
mutta tuo kirkon touhu on älytöntä. Vuosikausia raapivat päätään homojen siunaamisen kanssa, mutta nyt sitten pyytävät jumalan suojelusta taloille!
Se kertoo kirkon arvoista tai niiden tärkeysjärjesetyksestä. Talot tai yleisemmin omaisuus
on tärkeämpää kuin ihmiset. Kapitalismia ei oletettu kristuskaan poista papin sydämestä vaikka
jeesus opetuksineen oli sosialisti.
Kauppakeskuksia ja koteja siunataan, mutta ei parisuhdetta, jos sen kokoonpano ei kaapu-ukkoja miellytä.
jos talo siunataan, ja siihen tulee tavallinen perhe, niin ok; no, perhe muuttaa pois ja tilalle tulee - kauhistus - homopari! Kirkon pitää ehdottomasti täydennyskouluttaa papit siunauksen purkuun!
Nyt ateistit ideoimaan nopeasti siunauksenpurkurukousta ja tarvittavia juhlamenoja! Olisiko papilla hyvä olla mekko vaikka nurinpäin tässä tapauksessa?
naama nurinperin, kuten Paarmalla tapaa olla.
vaikka tällainen
>:c
tai
>:(
ja päässä Hankkijan lippalakki pannunmyssyn sijasta
d:(
Ehdotan purkukaavaksi seuraavaa: haetaan talon pihan hiekkalaatikolta hiekkaämpäri jolla tehdään hiekkakakku keittiöön. Pappi taputtaa lapiolla ämpärin päälle lukien loitsun "älä tule hyvä talo, tule paha talo!" Sitten ämpäri nostetaan hiekkakakun päältä pois, ja jos se ei murene itsekseen niin pappi voi sitä lapiolla auttaa. Tällä symboliikalla selitetään Jumalalle että talo ei ole enää siunatussa tilassa ja sinne ei saa tuottaa onnea missään tapauksessa.
Samaa sovelletaan tietty tilanteissa jossa taloon muuttaa vääräuskoisia.
Sitten lauletaan
"uukkuk, uukkuk, anakuak uukkuk
naamiaS allannar aattukiur
ie elo athuur allannar
akoj nunim anatluk aattannak"
Lopuksi kerätään käänteinen kolehti, eli pappi antaa kaikille läsnäolijoille pari euroa ja yhden Suffelin.
Aivan loistavaa! Tätä pitäisi kyllä ehdottaa kirkolliskokoukselle. Voisivat ottaa tämän mukaan seuraavaan painokseen!
Siunaavatkohan nuo papit kahden miehen tai kahden naisen ostaman asunnon vai onko Jumala jo tarpeeksi vihainen näille?
laadimme muutosta Kirkkokäsikirjaan siunauksen purkua varten, sinne vain mukaan ideoimaan.
koteja, mutta ei hyi sentään, homoparien liittoa. En tosin tiedä suostuvatko kaikki papit edes kotia siunaamaan, jos siinä asuu papin mielestä epäkelpo pari.
on muuten avoliiton laita? Saakohan silloin avosiunauksen?
Jospa ne silloinkin siunaavat vain kodin, eivät sitä synnillistä suhdetta.
Kirkko voisi tehdä mainoksen mitä kaikkea siunataan
Siunaako kirkko esim. mopoja, autoja, soutuveneen, napanöyhdän, koraanin jne.
Ja mitkä ovat hinnat ja riitin sisältö
Siunaakohan pappi yksin elävän ihmisen asunnon? Mitä jos se vaikka masturboi kotonaan?
ne papitkin. Voi olla, että siinä on papille kielletyn hedelmän maku, mutta kyllä terve ihminen masturboi. Niin, se terveys ja pappi...
Siunaako pappi vuokra-asunnon, vai onko vuokralainen inha köyhä, josta ei ole
kirkolle taloudellista hyötyä.
Oletko sinä Kössönöm terve?
kiitos kysymästä.
Et sentään raiskaa kissaasi naisen puutteessa.
Kuten Kristiyt tekevät.
Perunaa nussitaan kissan puutteessa, kun Jumala EI tätä Raamatussa kiellä
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/ulkomaat/uutinen.asp?id=1607619
tv. ohköhmössömmöM, Kristinukosvainen
Ohkö, eli dorka.
Hmmm, jos pappi siunaa kodin niin siirtyykö vastuu siellä tapahtuneista synneistä papille? Eihän sitä voi tietää mitä kyseisessä kodissa vielä tulee tapahtumaan. Eikö se ole syntiä siunata jokin paikka jos siellä tulee tapahtumaan syntiä? Eikös se kuitenkin ole aika tiukka linja kirkolla ettei syntiä saa siunata.
Jumala rakastaa syntistä, mutta syntiä se vihaa. Jotenkin noin se väite menee.
Ei tulevaisuuden syntejä kukaan siunaa vaan siunataan koti, jotta siellä voisi vallita Jumalan mielen mukainen elämänmeno.
Pappi siis toimii kuin tuholaistorjujana joka häätää pahat henget kodista. Tosin tietysti mitään takeita ei ole että pahat henget poistuisivat ja ne tulevat aika todennäköisesti aikanaan takaisin. Kyse on enemmän toimenpiteen psykologisista vaikutuksista, kuin siitä että siunaus oikeasti tekisi mitään. Ja tietysti siitä että kirkko yrittää epätoivoisesti pitää itsensä näkyvillä, joka itsessään on huvittavaa sillä kirkko on sinänsä hyvin näkyvillä, siitä on vain tullut niin itsestäänselvyys ettei sen olemassaoloa pahemmin tavallinen kansa tiedosta.
Kodin siunaaminen on ikivanha kristitty tapa. Joten mikä tuossa on noloa?
Homoliiton siunaaminen sen sijaan on uusi ilmiö, joten sen hyväksymisestä käydään kirkossa vielä pitkään väittelyä.
Homous oli rikos vielä hetki aikaa sitten, joten ei ole ihme että homoliiton siunaaminen
on uusi ilmiö. Eihän pappi nyt kuitenkaan rikoksia saa siunata, vai saako?
myös koirien siunaaminen ikivanha kristitty tapa? Sitä papit ainakin nykyisin tekevät. Kuten AntiChrisu tuossa sanoi, niin homoseksuaalisuuden rangaistavuudesta ei ole kovinkaan pitkä aika, joten ei sellaista parisuhdetta ole papit voineetkaan siunata. Nyt kyllä voisivat, mutta eivät halua.
Viestistäsi tulee mieleen, että uskonnoton vaihtoehto jälleen kerran on "ei mitään". Siis ettei saisi olla pappia, mutta ei tarjottaisi mitään muutakaan.
Miten olisi kunnon tuparit, missä ruuasta ja juomasta ei säästellä?
Ihan hyvä idea, mielestäni. Miksei sitten ateistit järjestä tuollaisia asuntomessuille sen sijaan, että valitetaan papeista?
pointti tajuamatta. Kaikenlaiseen messuamiseen nuo klovnipapit lähtevät mukaan, mutta ihmisistä ei niin väliä. Kuten AntiChrisu sanoi, niin se kertoo kirkon arvoista. Omaisuus on tärkeämpää kuin ihmiset.
Ehkä vapaa-ajattelijoilta voisi pyytää kotiin juhlapuhujan, vaikka siunaamisen kyseessä ollessa ateistit saattavat kokea miten kodin siunaaminen, tai sen ateistinen versio, ole lainkaan juhla. Voin olla väärässä, koska ateistien juhlapuhuja voidaan kutsua korviketilaisuuksiin yleensä silloin kun tilaisuuden ylevyys on jotenkin todettu. Juhlan ylevyyden toteutumista vaparit saattavat hyvinkin arvioida siunauskriteerillä.
Nyt vastailet itsellesi:))))
Mihin kaikkiin kirkollisten tilaisuuksien vastineisiin vapareilta voi saada juhlapuhujan? Jos kodin siunaaminen kuuluu tarjontaan, niin mitä kaava sisältää? Sitten tietysti tavattomasti kiinnostaa, että mitä vapareilla on tarjota asuntomessuille.
ateistikotia ei voi "siunata" ilman hengellistä ulottuvuutta. Voidaan vain: ehkä juhlavasti todeta, että toivottavasti sekä talo, että liitto pysyy pystyssä, siis että liitokset ja materia kestävät ajan patinaa, eikä rahat lopu ja autotallille on käyttöä. Siis lopputarkastajan vakiokommentit.
tulee väistämättä mieleen ensimmäiseksi kun sinun räpellyksiäsi seuraa. Ei maha mittää:)
"Mihin kaikkiin kirkollisten tilaisuuksien vastineisiin vapareilta voi saada juhlapuhujan? Jos kodin siunaaminen kuuluu tarjontaan, niin mitä kaava sisältää? Sitten tietysti tavattomasti kiinnostaa, että mitä vapareilla on tarjota asuntomessuille."
- Jospa kysynyt Niemelältä. Ehkä osaat myös hakea googlella. Yritä ainakin. Ei se varmaan niin kovin vaikeaa ole sinullekaan.
>> Ihan hyvä idea, mielestäni. Miksei sitten ateistit järjestä tuollaisia asuntomessuille sen sijaan, että valitetaan papeista?
Ohjasit Niemelän suuntaan. Sinä ja Niemelä tuotatte yhdessä väkisinkin assosiaation siitä miten Niemelän mielestä vapaa-ajattelijat ovat pahin hörhölahko, jonka hän tietää, ja sinä vuorostasi et tykännyt siitä kun Niemelän mielestä vanhat kommarit eivät saisi sotkea niin kauheasti. Siltä pohjalta voi ihmetellä miksi ohjaat kysymään Niemelältä. Johtuuko se siitä kun taannoin Nasse ehdotti miten voisit kohdistaa vapaa-ajattelijoiden puheenjohtajaan kohdistuvan kritiikkisi suoraan puheenjohtaja Niemelälle, mutta mielestäsi se ei ollut hyvä idea?
Mitäpä asiasta tuumit?
Nyt sinä alitat jopa itsesi. Onko se tosiaan mahdollista?
Kun sinua kiinnosti vapareitten tarjonta, niin miksi et kysy Niemelältä tai joltain muulta, joka niistä jutuista vastaa.
En ole H.H.
koska sinä niin väität:))))))))))
Tälle päivälle olisi luultavimmin vielä tuommoiset 25 minuuttia aikaa ottaa Jeesus vastaan. Mitäs sanot?
jesse vastaan jos siltä tuntuu, mutta jätä yksityiskohdat kertomatta, pliis.
Milloinkahan seksuaaliset vähemmistöt vaativat omia hometaloja, Live in HomoHouse, demoniton vaihtoehto
manaaja karkoittaa messuilla pahat henget ja eikun sissään sissään. Takaovesta pääsisäänkäynti
>>”Haluamme esitellä kaikille avointa mahdollisuutta. Kodin siunaaminen antaa kokemuksen siitä, että elämä ei ole omassa varassa. Mutta ei tarvitse odottaa tiilitaloa tai perhettä. Jumalan siunausta voi pyytää siihen tilanteeseen, jossa elää”, sanoo Alavan seurakunnan kirkkoherra Hannu Koskelainen.