Virolaiset tuo suomeen alkolle kilpailijaksi, uutta viinakauppa ketjua. Ollaanhan EU maita, kansa sais halvemmat juomat, eikä tarviis niitä hakea tallinnasta. Muutenkin hölmöläisen hommaa, rekoilla ajetaan viinat ja oluet sinne ja kansalaiset hakee ne jalkaisin ja autolla kantamalla pois.Outoa, kuin lumen ajo talvella!Taitaavat pelätä, että kansalaiset kuolis viinaan, no ei se olis kun yhen sukupolvenasia, seuraava tietäs jo, että ee oteta myö niin paljoo, kun isä kuol viinaan.
miks ei
Älytöntä meininkiä
5131
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
myrkkyjä myyvää ketjua, vaan se viimeinenkin mielellään pois (alko)
suomessa on kaikki kiellettyä , paitsi homottaminen ja mamujen hyysääminen.
kannabis vapaaksi ja mamut kotimaihin
Suomen älyttömän korkealla alkoholiverotuksella lisätään vain työttömyyttä maassamme. Ihmiset hakevat alkoholinsa Virosta tai muista maista ja ostavat muutakin valtavia määriä samoilla matkoilla. Sivistyneimmissä maailman maissa kuin Suomi alkoholia voi ostaa ruokakaupoista, kioskeista, melkein mistä vaan ja huomattavasti alhaisemmalla hinnalla.
Ei voi tuoda muuta ketjua Suomeen.
Saakohan EU:ssa oikeasti olla tuollaisia monopoleja? Tuleehan tänne työvoimaakin aivan vapaasti, miksei myös kauppatavaraa ja kilpailevia yrityksiä kaikille aloille esim. alkoholikauppaan.