Korviketta öljylle

Sattuiko kukaan katsomaan yhtenä päivänä, kun suomalainen maanviljelijä näytti vaihtoehtoista lämmitysmuotoa öljyn tilalle. Se oli kaura. Kauraa tarivtaan painossa 2,5 kertaa enemmän kuin öljyä, mutta se tulee nykyisillä hinnoilla maksamaan vain kolmanneksen polttoöljystä. Ja äijän kehittämä kattila toimi hienosti.

Siinä on yksi öljyn korvaava vaihtoehto ja vielä paljon halvempi.
5462
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Maataloustuella on kiva lämmitellä.

Äänestä
  • Jutussa oli laskettu kauran hinta maailmanmarkkinahintojen mukaan rahti. Kaurassa on muuten tosi hyvä lämpöarvo, jos sitä tarvitaan vain 2,5 kertaa öljyn verran painossa.

    Äänestä

  • ylituotannon? Polttamalla kauraa, vai jättämällä viljelemättä?
    Kaurakilosta saa 7 sent alv. kaupan palkkion ja rahdin jälkeen.

    Perkele! Eläkkeelle niin pian kuin suinkin. Vittuilua on kuultu jo tarpeeksi!

    Äänestä

Niin kauan, kun on ollut stokereita, vesikeskuslämmityskattiloita ja kauraa, on niillä voinut lämmittää. Ei siis ole kysymys mistään uudesta keksinnöstä. Uusi keksintö on vain kauran ja öljyn hintasuhde. Jokainen voi laskea montako kaurakiloa on myytävä, että saadaan yksi öljylitra, joka on ostettava nettorahalla talon lämmitykseen.

Olen joskus kokeillut saavillisen polttaa stokerilla. Kyllä se toimii, kun oikein säätää.

Mutta. Mutta. Kun on sitä ikäluokkaa, jolloin opittiin syömään ruoka hattu päästä pois otettuna, en ikinä tule viljaa polttamaan. Ei sitten ikinä tarvitse katua, jos joskus nälkä yllättää. Se päivä tulee joskus, jolloin öljyhuolto takkuaa terrorismin ja sekasorron takia. Millä sitten viljellään?

Puuta on poltettu ja poltetaan edelleen.

Äänestä

Kaikki ääriaines ja ahneet olisi hyvää polttoainetta!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Hessu kirjoitti:

Sattuiko kukaan katsomaan yhtenä päivänä, kun suomalainen maanviljelijä näytti vaihtoehtoista lämmitysmuotoa öljyn tilalle. Se oli kaura. Kauraa tarivtaan painossa 2,5 kertaa enemmän kuin öljyä, mutta se tulee nykyisillä hinnoilla maksamaan vain kolmanneksen polttoöljystä. Ja äijän kehittämä kattila toimi hienosti.

Siinä on yksi öljyn korvaava vaihtoehto ja vielä paljon halvempi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu