"Nyt yhtiö voi jo ottaa asiakkailta tilauksia ensi vuoden loppuun mennessä toimitettaville ensimmäisille ajoneuvoille. Hinnaksi on arvioitu pari sataa tuhatta dollaria. Kaksipaikkaisen lentävän auton kuljettamiseen tarvitaan sekä ajokortti että lentolupakirja. Tuoreimpien tietojen mukaan lentonopeus on 160 kilometriä tunnissa ja tiellä vauhtia riittää 120 km/h".
http://www.tekniikkatalous.fi/duuniauto/article476080.ece
Kulkuneuvon pituus on 5,7 metriä ja se kulkee tavallisella korkeaoktaanisella bensiinillä. Potkuri sijaitsee normaaleista pienkoneista poiketen rungon perässä.
Terrafugia Transitionin hinnaksi arvellaan alustavasti vajaata 200 000 dollaria eli reilua 150 000 euroa
http://www.tekniikkatalous.fi/duuniauto/article476080.ece
Kulkuneuvon pituus on 5,7 metriä ja se kulkee tavallisella korkeaoktaanisella bensiinillä. Potkuri sijaitsee normaaleista pienkoneista poiketen rungon perässä.
Terrafugia Transitionin hinnaksi arvellaan alustavasti vajaata 200 000 dollaria eli reilua 150 000 euroa
Vastaukset 5
Vanhimmat
lento lupakirja ole kauhean kallis?
Ei sitä olla ennenkään kortilla ajettu !
r4t r4t wt
tässä härvelin ensilento muutama myöhempi pitempi kokeilu.
http://www.youtube.com/watch?v=aeQL-dUjlOg
Ei ole tuo surkea rävellys ainakaan se minkä minä hankkisin.
Minä tulen hankkimaan toisen lentävän auton joka on vielä kehityksessä, se ei tartte lentokenttää nousuun eikä laskeutumiseen vaan nousee paikaltaan ilmaan, auto myös näyttää autolta eikä kuplalta johon on ruuvattu väkisin siivet ynnä muut releet.
tuli ajankohtaiseksi tämäkin vanha ketju
https://www.hs.fi/teknologia/art-2000007448732.html
Niille köyhille itkijöille joihin itsekin kuulun pitää muistuttaa, ettei ole hinnaltaan mitenkään suunniteltukaan meille työssäkäyville. Se seikka, että vaatii SEKÄ ajokortin ETTÄ lentoluvan on luonnollista ja kohtuullista. Jo nyt ihan pelkkä autoilu on eri syistä niin kallista että eräät itkijät voisivat luopua siitä ja alkaa sivistää itseään ja satsata vaikka kersoihinsa. Näitä vehkeitä valmistaa ja ostaa sellainen väki joka voi - koska voivat. Se seikka ettei minulla tai sinulla ole semmoiseen varaa ei liikuta niitä pätkääkään. Mutta minusta on hienoa että joku tekee ylipäänsä jotain, vaikka vain siksi että voi eikä kitise jostain hyötysuhteista ja muista tekosyistä.