Mikä yritysmuoto?

Vuokrahessu...

Olen aikeissa perustaa kulkuneuvoa vuokraavan yrityksen. Mikä olisi viisain yritysmuoto toimintaani? Kysymys nro.2 Omistan tällä hetkellä kulkuneuvon mitä minulla olisi ajatuksena vuokrata. Voinko myydä sen omistamalleni yritykselle jos semmoisen perustan ja vuokrata sitten sitä? Olisiko siitä minkälaisia seuraamuksia? Muita kun että en omista enää itse kulkuneuvoa.

3

2888

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kökööl

      Ainakin jos perustat toiminimen, et voi sille myydä itseltäsi mitään. Toiseksi jos kyseessä autovuokraamo, kannattaa selvittää kaikki verokiemurat tarkkaan, ennen homman aloittamista, sillä verottaja on autojen kanssa perin tarkka.

      • eeeeffffffe

        Tämä kirjoitus ei ihan pidä nyt paikkaansa. Toiminimellä on ihan oma y-tunnus, sinulla on oma sotu. Kun myyt auton firmalle, saat toki ne rahat sieltä samalla tavalla kuin myisit sen jollekkin toiselle.

        Verottajalle ei autovuokraus kuulu, mutta vakuutusyhtiössä tietenkin on ihan omat hinnat vuokrausfirmoille. Riski on suurempi, hinta on suurempi.

        Ei ole siis väliä onko toiminimi, ky, oy tmv. Suosittelen kuitenkin OY:tä sen tuoman turvan vuoksi.


      • hjfjf
        eeeeffffffe kirjoitti:

        Tämä kirjoitus ei ihan pidä nyt paikkaansa. Toiminimellä on ihan oma y-tunnus, sinulla on oma sotu. Kun myyt auton firmalle, saat toki ne rahat sieltä samalla tavalla kuin myisit sen jollekkin toiselle.

        Verottajalle ei autovuokraus kuulu, mutta vakuutusyhtiössä tietenkin on ihan omat hinnat vuokrausfirmoille. Riski on suurempi, hinta on suurempi.

        Ei ole siis väliä onko toiminimi, ky, oy tmv. Suosittelen kuitenkin OY:tä sen tuoman turvan vuoksi.

        Älä nyt ihan puutaheinää puhu. Edellinen on ihan oikeassa, eli ei toiminimelle mitään voi myydä. Toiminimi olet sinä itse etkä sinä voi itsellesi mitään myydä. Vai meinasitko että vasemmalla kädellä annat rahaa oikealle kädelle niin että ne siirtyy eri taskuun niin siitä voisi itselleen kuitin kirjoittaa?

        Se y tunnuskin on sinun ei toiminimen. Jos vaikka lopetat toiminimen ja aloitat toiminnan taas uudelleen vaikka 10 vuoden kuluttua niin sinulle tulee sama y tunnus kuin ensimmäisellä kerralla.

        Toiminimen taseeseen siirretty omaisuus menee pääomasijoituksena ei kauppana.

        Ota hyvä mies selvää asioista ennen kuin julkisesti neuvoja alat jakamaan, joku voi vielä ottaa totena sen mitä sanot.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      150
      6478
    2. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      32
      2322
    3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      187
      2099
    4. Mitä tämä on

      Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
      Tunteet
      10
      1343
    5. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

      gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
      Maailman menoa
      89
      1286
    6. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      73
      1077
    7. Hyvää yötä kaivatulleni

      En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
      Tunteet
      24
      1047
    8. Nyt on konstit vähänä.

      Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
      Kiuruvesi
      25
      987
    9. Tilinpäätösvaltuusto 27.5

      Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty
      Pyhäjärvi
      44
      951
    10. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      10
      858
    Aihe