Lukekaas tämä ja hämmästelkää. Eli mitä lopultakaan tiedämme genetiikasta, emme niin mitään. Lapsen äiti ei ole käynyt vieraissa síllä lapsi ei ole mulatti vaan vaalea "viikinki". Selittääkö darwinisminne tätä, ei tasan tarkkaan selitä.
http://www.mtv3.fi/uutiset/ilmiot.shtml/arkistot/ilmiot/2010/07/1158144
http://www.mtv3.fi/uutiset/ilmiot.shtml/arkistot/ilmiot/2010/07/1158144
Vastaukset 17
Vanhimmat
Selittää. Epätodennäköistä muttei mahdotonta. Ota ihan itse selvää asioista äläkä heti kiirehdi julistamaan omaa tietämättömyyttäsi.
Viestin takoituksena on saada ihmiset itse ottamaan asioista selvää. Ihmisten itse on otettava asioista selvää jotta hoksaavat itse mistä asiasta on kyse.
äläkä heti kiirehdi julistamaan omaa tietämättömyyttäsi.
Avaaja varmaankin haluaa julistaa evojen tietämättömyyttä. Miksi evoluutio olisi tehnyt geeneihin tuollaisiakin mahdollisuuksia, selitäpä se?
ottanut selvää tuosta tapahtumasta ja sen mahdollisuudesta?
""Avaaja varmaankin haluaa julistaa evojen tietämättömyyttä. Miksi evoluutio olisi tehnyt geeneihin tuollaisiakin mahdollisuuksia, selitäpä se?""
Evoluutio suosii muuntelua, koska sopeutuminen on mahdollista vain muuntelun avulla. Tämä tapaus ilman tietoa noista geneettisistä tutkimuksista näyttäisi siltä, jos äiti ei ole käynyt vieraissa, että koska suvussa oli jo sinisilmäisyyttä ja isän äidillä on ollut normaalia vaaleampi iho, että kysymyksessä on kuitenkin joidenkin kaukaisten valkoihoisen sukulaisten väistyvistä geeneistä. Toki kysymyksessä voi olla mutaatio, joka vaikuttaa ihon ja hiusten melaniinin määrään.
.....että koska suvussa oli jo sinisilmäisyyttä ja isän äidillä on ollut normaalia vaaleampi iho, että kysymyksessä on kuitenkin joidenkin kaukaisten valkoihoisen sukulaisten väistyvistä geeneistä.......
Mistä nuo tuollaiset tiedot ovat peräisin, keksitkö itse? Aikakin tämän aamun Aamulehdessä geenitutkíja kertoo aivan toista. Molemmat vanhemmat ovat kotoisin Nigeriasta eikä heillä ole kummallakaan suvuissaan mitään valkoista !!! Ja heillä on jo ennestään kaksi mustaa lasta. Joten kerros tietojesi tausta !
""Mistä nuo tuollaiset tiedot ovat peräisin, keksitkö itse? Aikakin tämän aamun Aamulehdessä geenitutkíja kertoo aivan toista. Molemmat vanhemmat ovat kotoisin Nigeriasta eikä heillä ole kummallakaan suvuissaan mitään valkoista !!! Ja heillä on jo ennestään kaksi mustaa lasta. Joten kerros tietojesi tausta""
Luin noita tietoja googlaamalla tuon lapsen nimen, kokeilisit sinäkin joskus itse tiedon hankintaa. Esim. näistä löytyy tällaista:
He went on: "My mum is a black Nigerian although she has a bit fairer skin than mine.
http://www.thesun.co.uk/sol/homepage/news/3060907/Black-parents-give-birth-to-white-baby.html
"The 44-year-old customer services adviser did reveal that although he and his wife believe there are no whites on either side of their Nigerian family, his 70-year-old mother, Amebo has blue eyes."
http://www.voice-online.co.uk/content.php?show=17901
Ja aivan varmaa on, että Nigeriassa sukua ei yleensäkään tunneta kovinkaan kauas, saati sitten että jopa 10-20% lapsista ei olekaan sen isän, joka niitä omikseen luulee, jolloin todellista sukua ei tunnetakaan. Nuo resessiiviset geenit saattavat olla peräisin vaikkapa parin sadan vuoden takaa.
Eräänä kauniina päivänä erääseen mustalaisperheeseen syntyi valkoinen lapsi. Isäntä suuttui ja meni kylän papin, ainoan valkoisen miehen luokse.
"Sinä olet saanut vaimoni raskaaksi!" Kiukkusi vihainen mustalainen. "Annappas kunnon selitys tai muuten..!"
Pappi mietiskeli hetken ja sanoi: "Kyllä minunkin valkoiseen lammasfarmiin syntyy aina sillointällöin yksi musta lammas."
Mustalainen löysti otettaan ja sanoi: "jos sinä pidät minun salaisuuden niin minä pidän sinun."
Syntyyhän niitä ihmisiäkin joilla on hännänpoikasta. Ja eikös joku suku kärsinyt jostain puutaudistakin?
Kukaan ei silloin mitään mistään inissyt, mutta kun mustaan perheeseen syntyy valkoinen lapsi niin kaikki nurin!
Syntyyhän niitä ihmisiäkin joilla on hännänpoikasta
Kyseessä ei ole oikea häntä vaan eräänlainen rasvakasvain. Eläinten hännän kanssa niillä "ihmishännillä" ei ole mitään tekemistä.
Maailman sivu on syntynyt kaksitoistasormisia ihmisiä normaalikätisille vanhemmille, valkoisia ei-albiino tiikereitä oranssinruskeille vanhemmille jne. Mutaatio on luonnossa täysin normaalia.
""Kyseessä ei ole oikea häntä vaan eräänlainen rasvakasvain. Eläinten hännän kanssa niillä "ihmishännillä" ei ole mitään tekemistä.""
siitä, että rasvakasvainten lisäksi ihmisille syntyy häntiä, joissa on luusto ja lihakset sen liikuttamiseen eli juuri kuten muillakin eläimillä. Jaa, mutta onhan tämä jo sinulle kerrottukin monia kertoja, projektinjohtajan dementia vain iski jälleen vai halusitko valehdella kuin kreationisti?
Välillä on niin mahdotonta uskoa, että Möttöskä ei ole ainoastaan trolli. Voiko kukaan, jolle samat todisteet on tuotu kymmeniä kertoja nenän eteen, vain yksinkertaisesti pyyhkiä ne kerta toisensa jälkeen muististaan?
jjkkk 22.7.2010 15:45:
"Välillä on niin mahdotonta uskoa, että Möttöskä ei ole ainoastaan trolli. Voiko kukaan, jolle samat todisteet on tuotu kymmeniä kertoja nenän eteen, vain yksinkertaisesti pyyhkiä ne kerta toisensa jälkeen muististaan? "
Mutta katsos palstan nimeäkin. Pyyhkiminen on se "älykäs suunnittelu" kreationismin lisäksi.
Kun katsomme asiaa kääntäen, niin totuus alkaa kirkastua. Annan vihjeen.
Eli taitaa olla melkoisen yleistä että valkoiseen perheeseen syntyy musta lapsi. Miksi sitä ei kukaan ihmettele?
häntäniekkoja ei ole syntynyt missään. Ja vaikka olisikin niin kyseessä on haitallinen mutaatio, joka ei todista mitään evoluutiota. Syntyyhän kaikenlaisia muitakin epämuodostumia eli onko jokaisessa epämuodostumassa kyseessä evoluutiomuistelma?
""Kuvailemasi kaltaisia häntäniekkoja ei ole syntynyt missään.""
Juu, kyllä on. Niitä tapauksia on dokumentoitu lääketieteellisesti mm. röntgenkuvien kanssa. Tuossa yksi:
http://www.talkorigins.org/faqs/comdesc/section2.html#atavisms_ex2
""Ja vaikka olisikin niin kyseessä on haitallinen mutaatio, joka ei todista mitään evoluutiota.""
Hetkinen, kun siinä on kysymys perinnöllisestä muutoksesta, niin toki se on todiste evoluutiosta: populaation geenipoolin muutoksesta sukupolvien myötä. Lisäksi vaikka siitä ei olisikaan etua, se on kuitenkin uusi monimutkainen rakenne, jollaisten syntyminen teidän mukaanne olisi mahdotonta. Tietysti tiedämme miksi ihmisille joskus vielä syntyy häntä, se on seurausta siitä, että esi-isillämme oli hännät. Siksi meilläkin on vielä geenit, jotka hännän voivat tuottaa, mutta useimmilla meistä on noiden lisäksi estogeeni, joka estää tuon hännän syntymisen.
""Syntyyhän kaikenlaisia muitakin epämuodostumia eli onko jokaisessa epämuodostumassa kyseessä evoluutiomuistelma?""
Sinulla näyttää olevan ihan peruskäsitteet hukassa. Evoluutio on ensinnäkin populaation ominaisuus, ei yksilön ja vain perinnölliset muutokset ovat evoluutiota. Tutustuisit joskus edes hieman aiheeseen, jota näytät haluavan kritisoida.