VR boikottiin

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2010072212073469_uu.shtml

viime viikolla samasta syystä heitettiin äiti ja sylivauva ulos junasta, visa electron on virallinen maksuväline joten kyllä valtion yhtiössä pitäisi käydä KAIKKI maksuvälineet.
9335
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Kyse ei mainitussa tapauksessa ollut VR:stä sinänsä vaan yksittäisen konduktöörin täysin asiattomasta ja omavaltaisesta käytöksestä. Asiaa tiettävästi tutkitaan jo.

Äänestä

  • konduktööri- kirjoitti:

    toimi, asia tarkastettu VR:n asiakas palautteesta.

    http://www.vr.fi/fin/asiakaspalvelu/ota_yhteytta/index.shtml

    Joten oikea boikotin kohde on nimenomaan VR, konduktööri toimi työnantajansa ohjeiden mukaan.

    Täällä pääkaupunkiseudun lähiliikenteessä on opetettu, että terve järki ajaa tietyissä tapauksissa pilkuntarkkojen sääntöjen ohi. Tuollaisessa tilanteessa olisi terveen järjen mukaan ilman muuta kuljetettu alaikäinen Pieksämäelle asti ja talutettu siellä lippuluukulle. Kysehän ei ollut häiriötä aiheuttavasta matkustajasta.

    Äänestä

kulkevat.

Äänestä
  • koventuneet oikeasti.Ihmisiä kohdellaan huonostikkin monesti nähnyt.Palveluammattiko tuommoinen muka on?
    entä kulkemisen hinta?????????koko ajan kallistuu ja raide/ juna ongelmaa viime talvena koko ajan..

    Äänestä

On ikävää, että noita tapahtuu ja nämä tuoreimmat julkisuuteen tuodut varsin haavoittuvalle osalle väestöä.
En matkusta junalla nykyään juuri lainkaan, mutta minusta se, että lähdetään julistamaan VR boikottiin, on aika kova juttu, enkä noidenkaan tapausten jälkeen kannata sitä mitenkään. Miten ajattelit, että radan varressa asuva jengi matkaa työmatkansa Helsinkiin. Bussilla, henkilöautolla, vai miten? Pitää ymmärtää, että on noita kesäajan matkustajia, mutta myös niitä, joille juna on välttämätön kulkuväline. Lisäksi bisnesmatkustajia ympäri vuoden. Olen sanonut saman jo aiemmin, mutta minusta palstan otsikko on lähtökohtaisesti väärä. Boikotin merkitys on ihan eri asia, kuin tyytymättömyys tuotteeseen, palveluun tms.
Ja valitettavan moni reagoi lehtien repimiin juttuihin, joissa ei ole mitään omakohtaista kokemusta.

Äänestä
  • Kaikki joille se on mahdollista toivottavasti boikotoi, ne joille ei niin hyvää matkaa vain ;)

    Äänestä

  • puolustelee? kirjoitti:

    Kaikki joille se on mahdollista toivottavasti boikotoi, ne joille ei niin hyvää matkaa vain ;)

    Minulla vaan on tapana hakea asioille mittasuhteita ja ajatella omilla aivoillani. Tiedäthän ne vekottimet tuolla pääkopassa. Tämä on keskustelupalsta, ei mikään yksioikoisen totuuden julistamisen foorumi. Piste.

    Äänestä

  • Raipe. kirjoitti:

    Minulla vaan on tapana hakea asioille mittasuhteita ja ajatella omilla aivoillani. Tiedäthän ne vekottimet tuolla pääkopassa. Tämä on keskustelupalsta, ei mikään yksioikoisen totuuden julistamisen foorumi. Piste.

    Myös minulle on käynyt tuo visa electron juttu junassa. Oli kiire enkä kerinnyt käydä pankkiautomaatilla eikä asemalla ollut lipunmyyntiä joten päätin maksaa lipun junassa visa electronilla. Konduktööri tuli ja esitin minne olen menossa ja ojensin visa electron kortin kunnes hän sanoi että valitettavasti visa electron ei käy maksuvälineeksi junassa. Luulin joutuvani maksamaan tarkastusmaksun. Kysyin että joudunko jäämään pois, juna oli juuri lähtenyt asemalta. Hän sanoi että eiköhän me mennä ihan sinne seuraavalle asemalle asti joka olikin määränpääni. Konduktööri käski minun odottaa samalla paikalla junassa, että mentäisiin asemalle jossa voisin maksaa lippuni electronilla. Matkalla asemalle konduktööri sanoi että tällä hetkellä ei ole mahdollista maksaa electronilla koska se vaatii tietoliikenneyhteyden joka on liikkuvassa junassa hankala toteuttaa ainakin vielä tällä hetkellä. No sain maksettua lipun asemalla vihdoin ja pyysin vielä anteeksi aiheuttamaani vaivaa konduktööriltä johon hän vastasi " ei tarvi mitään anteeksi pyynnellä, ei tämä ole kuin tekniikkaa. =) Minulle jäi hyvä fiilis siitä kuinka ratkaisu lipun maksamiseen löytyi sekä konduktöörin rauhallisesta ja ystävällisestä käyttäytymisestä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


venäjän rautatiet kirjoitti:

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2010072212073469_uu.shtml

viime viikolla samasta syystä heitettiin äiti ja sylivauva ulos junasta, visa electron on virallinen maksuväline joten kyllä valtion yhtiössä pitäisi käydä KAIKKI maksuvälineet.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu