Löysin toiselta palstalta matkakuvauksen Tsernobylistä. Tällaista on ajaa läpi kiellettyjen alueiden Kawasaki ZZR-1100:lla:
http://www.angelfire.com/extreme4/kiddofspeed/page1_fin.html
Neuvostoliittolainen nainen kertoo, millaista on tehdä elämysmatka prätkällä tuhon ja kuoleman maahan. Ukrainan Tsernobyliin. Vaikuttavaa tekstiä, vaikuttavia kuvia. Tällaista se on sitten, kun koko maailma on ydinsäteilytetty. Me seisomme viimeisellä rannalla.
http://www.youtube.com/watch?v=1vnu0qhMmQ8
Tsernobyl. NYT!
19
514
Vastaukset
- OMG!
Täystuho.
- näköistä
maisemaa on Tsernobylissä nykyään. Yksi vanha maajussijäärä näkyy vielä asuvan alueella periaatteella "Vittu mie en lähe minneen!". Voi voi...
- Pörhistyttävää.
.
- kestää
tällaista kohtaloa! Mä haluun elää, ja sitten vasta kuolla!
- Nngghrrhöhh!
vyöhykkeeltä. kirjoitti:
http://www.angelfire.com/extreme4/kiddofspeed/fourseasons.html
Hrrhöhh!
- noille tätä
Nngghrrhöhh! kirjoitti:
Hrrhöhh!
ei ole olemassa. Välillä tuntuu, että samanlainen aate, joka väittää ettei juutalaisten kansanmurhaa tapatunut.
- myöntää
noille tätä kirjoitti:
ei ole olemassa. Välillä tuntuu, että samanlainen aate, joka väittää ettei juutalaisten kansanmurhaa tapatunut.
Tsernobylin onnettomuuden. Kun noita aavekaupungin kuvia katsoo, niin ei voi olla myöntämättä. On niissä valokuvissa silti toivoakin; kukat puskevat tiensä pinnalle läpi kuoleman vyöhykkeen!
- Nelisarvinen pässi
myöntää kirjoitti:
Tsernobylin onnettomuuden. Kun noita aavekaupungin kuvia katsoo, niin ei voi olla myöntämättä. On niissä valokuvissa silti toivoakin; kukat puskevat tiensä pinnalle läpi kuoleman vyöhykkeen!
Ihmisiin säteily vaikuttaa piljoona kertaa voimakkaammin kuin kasveihin.
- mikko213
Nelisarvinen pässi kirjoitti:
Ihmisiin säteily vaikuttaa piljoona kertaa voimakkaammin kuin kasveihin.
Näinhän se vaikuttaa ihmisiin. http://www.fatalfailblog.com/ kuten näet.
- Ahneella on...
ennen ydinvoimaäänestystä.
Siinähän kyseinen paikka oli kuvattu lähes luonnonsuojelualueena.
Pelkkää propagandaa.
Ihminen on tuhonnut maapallon ahneuksissaan ja tyhmyyksisään.
Onneksi olen jo niin vanha, että kuolen pian, mutta lapsia ja lapsenlapsia käy sääliksi. - syöpäriskit
On ilmeistä, että ydinvoimaloista vapautuvat pienetkin säteilymäärät aiheuttavat syöpää. Lasten leukemian on havaittu yleistyvän ydinvoimaloiden läheisyydessä.
Analyysi 136 ydinvoimalan läheisyydessä teollisuusmaissa asuvien syöpätapauksista paljasti 5-24 % lasten kuolleisuuden lisääntymisen (Baker ja Hoel, 2007). Saksalaisessa tutkimuksessa lasten syöpien esiintymisestä ydinvoimaloiden läheisyydessä (KiKK-tutkimus) havaittiin kaksinkertainen kasvu leukemian riskissä lapsissa 5 km etäisyydellä ydinvoimaloista, Spix et al (2008); Kaatsch et al (2008). Saksan Krümmelin voimalan läheisyydessä on raportoitu moninkertainen leukemian esiintyminen (Hoffman et al. 2007). Saksan hallituksen rahoitti KiKK-tutkimuksen ja on vahvistanut sen tulokset.
Samoin pienten säteilyannosten Tsernobyl-päästöistä on havaittu aiheuttaneen lasten leukemiaa raskauden aikana (Petridoue et al. 1996) ja yli 1000 syöpätapausta Ruotsin väestössä (Tondel et al 2008).
Baker P and Hoel D (2007) Meta-analysis of standardized incidence and mortality rates of childhood leukaemias in proximity to nuclear facilities. Eur J Cancer Care. 2007;16:355-363
Hoffmann W et al (2007) Childhood Leukemia in the Vicinity of the Geesthacht Nuclear Establishments near Hamburg, Germany. Environmental Health Perspectives. Vol 115, No 6, June 2007
Kaatsch P et al (2008) Leukaemia in young children living in the vicinity of German nuclear power plants. Int J Cancer. 2008; 122(4) 721-6.
Petridou E. et al. (1996) Infant leukaemia after in utero exposure to radiation from Chernobyl. Nature. Jul 25;382(6589):352-3
Spix C et al (2008) Case-control study on childhood cancer in the vicinity of nuclear power plants in Germany 1980 - 2003. Eur J Cancer. 2008 Jan; 44(2) 275-84
Tondel M et a (2006) Increased incidence of malignancies in Sweden after the Chernobyl accident--a promoting effect? Am J Ind Med. 2006 Mar;49(3):159-68.- sitten...
beetasoihdusta!
- Kaupassa Sähköllä
Liity Atomi-Boikottiin
Ei osteta Atrian Atomi-Lihaa tai Valion Atomi-Maitoa
eikä K- ja S-Ydinjäte-Kauppiaalta.
Ole Tarkka, Jätä Atomi-Pirkka,
Nuclear Rainbow is No-Go !
Rainbow ja Pirkka boikottiin S- ja K-atomikauppiaiden tuotemerkkeinä.
Ydinvoimayhtiöiden omistajat ovat tekemässä investointipäätöksiä syksyllä,
jos ydinseikkailu uhkaa pääbisnestä niin järkevimmät luopuvat sekoilusta.
boikottiin:
1) Atomi-Ruoka:
Atria, Valio ja Myllyn Paras jätäpä ne kauppoihin
2) Atomi-Kaupat
K- ja S-ryhmää sekä niiden Pirkka- ja Rainbow tuotteet.
3) Atomi-Sähköyhtiöt jotka rakentavat lisäydinvoimaa:
E.ON, ja Fortum (TVOssa) ja Fennon paikallissähköyhtiöt
http://www.mythbustersforum.com/viewtopic.php?f=140&t=1961
Vastuuttomat kansanedustajat vaihtoon,
Tee äänestyssitoumus www.ydinvoima.fi- boi-kot...
mutta mitä se hyöyttää ? Ei mitään.
- Äänestäjä
boi-kot... kirjoitti:
mutta mitä se hyöyttää ? Ei mitään.
En ole ostanut Valion tuotteita enää sen jälkeen, kun Matti Vanhanen alkoi kehua niitä.
Boikotteja parempi on kuitenkin muistaa se, että valta tässä maassa kuuluu meille.
Ensi vuoden vaaleissa voimme valita sellaiset edustajat, jotka kumoavat nykyisen eduskunnan päätöksen.
Pannaan vielä linkki Elena Filatovan sivuille uusiksi. Järkyttävää luettavaa. Rohkea nainen! Jokaisen suomalaisen pitäisi lukea nämä sivut. Tämä pitäisi olla pakollista luettavaa kouluissa:
http://www.angelfire.com/extreme4/kiddofspeed/page1_fin.html - Vaikuta nyt
boi-kot... kirjoitti:
mutta mitä se hyöyttää ? Ei mitään.
Kauppa ja elintarviketeollisuus pelkää kansan reaktioita. Jos ydinvoiman rakentajien markkinaosuudet pienevät muutamallakin prosentilla niin vaikea tehdä päätös korkean riskin kalliista investoinnista.
- Ydinvoima...
Vaikuta nyt kirjoitti:
Kauppa ja elintarviketeollisuus pelkää kansan reaktioita. Jos ydinvoiman rakentajien markkinaosuudet pienevät muutamallakin prosentilla niin vaikea tehdä päätös korkean riskin kalliista investoinnista.
on ihan okei. Tutkitusti turvallista. Salaliittohysteria taas on mielenterveyden häiriö.
- Halonen jengiin
Ydinvoima... kirjoitti:
on ihan okei. Tutkitusti turvallista. Salaliittohysteria taas on mielenterveyden häiriö.
Voisi näyttää esimerkkii. Rakennuttamalla sinne Luxus.asuntonsa.Ja lampia porealtaineen. Ei siellä haise kuulemma. Lahjukset voidaan Valkovenäjän pankin kanssa sopia?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 172383
- 441261
Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!
Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa70907Miten suomalaiset miehet
On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää135848- 45831
- 59807
- 42776
Eräs läheinen sanoi
Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.44745Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä
– On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe164732Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)
Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis130684