Lähetystyölle kolehti

Tie, totuus ja enemm

Mielessäni oli laittaa lähetyskentälle setelirahaa, eli kolikoita suurempaa ja monikossa muotoiltua. Kysyin yhdeltä lähetys-ystävältä kuinka tämä tiettyyn maahan käytännössä onnistuu. Ensi töikseen hän totesi, ettei kannata pikkusummia laittaakaan, tietenkin olettaen mielessään mitä meinasin laittaa. Intiassa on joillakin vuorokausipalkka 40 senttiä. Kuten sanoin, aioin lähettää setelipuolta, mutta intoilijan asenne jo oli torjuva. Päätin silloin, okei, ei laiteta mitään niin ei tule ainakaan vahinkoa.

Kannattaa olla hienovarainen lausunnoissaan, eikä loukata asenteillaan ketään. Kaikki Jumalan valtakunnan työssä on vapaaehtoista, myöskin kolehti. Miten Jeesus suhtautui lesken ropoon?

2

610

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • cfdsa

      http://fi.wikipedia.org/wiki/Noitavainot Lynkkausjoukot ovat polttaneet elävältä tuhansia ihmisiä Tansaniassa, Keniassa ja Zimbabwessa 1990-luvulla. Noitavainot ovat jatkuneet myös vuosituhannen vaihteen jälkeen. Länsi-Keniassa väkijoukot polttivat 11 noidiksi epäiltyä miestä ja naista toukokuussa 2008. [16] Nigeriassa noin 5000 lasta on hylätty kymmenessä vuodessa vanhempien karkottaessa heidät noitina. Lapsia on syytetty avioeroista, sairauksista, onnettomuuksista tai työn menetyksestä.[17] Afrikan noitavainojen syyt ovat usein myös poliittiset, sillä vaikutusvaltaiset noidat ja noitatohtorit ovat yleensä uudistusten jarruina. Pastorit saavat myös lisämainetta paljastaessaan uusia "noitia."

      http://www.huffingtonpost.com/huff-wires/20091018/af-nigeria-child-witches/

      • totuuden

        Sanan Terroristi järjestö Hamas, perustaja Hassan Yousefin poika. Mosabin elämän muuttui kun hän ihmetteli Jeesuksen opetuksia! Rakasta vihollistasi. Mosab sai turvapaikka oikeudet USA:n jos hänet, olisi karkotettu takaisin palestiinalais- alueelle se olisi tietänyt, kidutusta ja varman kuoleman. Miksi Mosabia vainotaan? Syyn siihen kertoo Mosabin juuri ilmestynyt kirja: Hamasin poika. Lukekaa hyvät ystävät tuo kirja, niin tiedätte enemmän islamista. Lainaan kirjasta muutaman lausuman:

        Älkääkä pelätkö niitä, jotka tappavat ruumiin, mutta eivät voi tappaa sielua; vaan ennemmin pelätkää häntä, joka voi sekä sielun että ruumiin hukuttaa helvettiin. Matteuksen evankeliumi:10:28

        Mutta minä sanon teille, ystävilleni: älkää pelätkö niitä, jotka tappavat ruumiin, eivätkä sen jälkeen voi mitään enempää tehdä. Luukkaan evankeliumi:12:4

        Tämä pysäytti nyt kesäkuussa ilmestyi terroristi järjestön Hamasin perustaja Hassan Yousefin pojan kirja.

        àMosab kirjoittaa: "Minä kerron totuuden islamista, sillä se on velvollisuuteni. Kun sanon, että islamin profeetta on tappaja ja raiskaaja, se on totta, sillä hän tappaa ja raiskaa.

        àKun sanon, että islam ei ole rauhan vaan sodan uskonto, se on totta. "

        àMohab haluaa vastata kyselijöille totuuden;


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      93
      2109
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      167
      1557
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      74
      1329
    4. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      239
      1214
    5. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      73
      1180
    6. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      88
      1096
    7. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      151
      1041
    8. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      252
      1006
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      51
      926
    10. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      88
      901
    Aihe