Eikö tämän palstan voisi lopettaa, koska mitkään viestit eivät tunnu kuuluvan tänne.
Eikö tämän palstan
remover
36238
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 36
Vanhimmat
saa kirjoitella eksoottisten drinkkien reseptejä ja tietysti maahanmuuttajia ja monikulttuuria ylistäviä propagandapuheita.
Valitettavasti vain kaikenlainen asiallinenkin kritiikki ja toisinajattelijoiden mielipiteet eivät näköjään enää kuulu tänne.
Palsta onkin näivettynyt olemattomiin, eikä täällä enää kiinnosta edes vierailla lueskelemassa mooverin onnetonta yksinpuhelua siirtämiensä viestien uusista osoitteista.
Eilen tuli vastailtua useampaankin Moverin viestiin. Uusi keskustelukulttuuri näyttää vallitsevan, kun Mover poisti nämä vastaukseni osasta aloituksiaan, ilman että tuota poistoa olisi mihinkään palstalle näkyvästi rekisteröitynyt tms.
monikulttuurista. sensuuri ja propaganda vahvistuu.
Uusi keskustelukulttuuri näyttää vallitsevan - sinun osallasi.
Minä olen aina poistanut häiriköinnit ilman erillisilmoituksia.
bussilipusta häiriköintiä?
myös aloittaa miettimisen, miksi.
Siksi koska tulkitset itse ajamasi asian mukaisesti "Keskustele rasismin syistä,"-kohdan tämän palstan kirjoittelu aihe ohjeistuksesta.
Erinomainen esimerkki siitä millaista elämä oli NL:ssä ja ehkäpä Hitlerin saksassakin ennen. Tietyt mielipiteet olivat ok ja toiset lakaistiin maton alle. Vallassaolijat saivat sitten asemansa mukaan puhua lähes mistä vain, kuten sinäkin täällä eksoottisista drinkeistä.
että estämälle viestinnän hän saa pidettyä hyysärit vallassa,,,valitettavasti kusetus ei enää mene läpi ja vaalien jälkeen meno muuttuu ja hyysärit joutuvat vastuuseen suomen pilaamisesta,,
Neukuissa kuitenkin blokattiin järjestelmää arvostelevat viestit ja sallittiin yksilön arvostelu - täällä on päinvastoin.
ihmisoikeuksien puolustamista ja perustuslain kunnioittamista, niin otan mielelläni vastuun ja toimin niin edelleen.
"Neukuissa kuitenkin blokattiin järjestelmää arvostelevat viestit ja sallittiin yksilön arvostelu - täällä on päinvastoin. "
Monta kertaa täällä on todettu, että nimen omaan järjestelmän arvostelua täällä ei sallita (ei varsinaisesti kuulu tänne). Koska yleisesti tiedetään, että Suomen maahanmuuttopolitiikka on löperöä ja luo sitä kautta pohjaa rasismille, niin todetaan, että näin on, mutta ei kuulu palstan aihepiiriin. Pääsääntöisesti järjestelmään kohdistuva kritiikki on siirretty pois.
Näin ollen jäljelle jää vain yksittäisiin rasisteihin kohdistuva kritiikki. Maahanmuuttajat itsessään ovat osa järjestelmää, joten heihin ei voi kategorisesti kohdistaa kritiikkiä. Poislukien ehkä jotkut yksittäiset tapaukset, jotka nekin paremmin voisi käsitellä laki- ja oikeuspalstalla.
Jotta palstan aihepiiri säilyisi selkeänä, niin eikö kaikki järjestelmään ja ryhmään kohdistuva kritiikki pitäisi heti siirtää sinne minne se kuuluu, ettei keskustelu turhaan lähde rönsyilemään?
Kategorisesti pitkälle juuri näin.
Ei ole pienintäkään epäilystä, etteikö hallinto ansaitsisi ja etteikö sille voisi ja pitäisi antaa kritiikkiä - mutta sen paikka on siellä missä hallinto keskustelun keskiössä on.
Monesti tuntuu, että täällä ihan oikeasti pääsee esimerkiksi maahanmuuttajakeinottelijat ja jopa -rikolliset kuin pälkähästä, kun kuulutetaan "tuursseja" ja "suurpäitä" vastaamaan teoistaan.
Kaikille siis lienee parasta, että sikäli, kun nähdään esim. maahanmuuttopolitiikassa ongelmia, niin kohdistetaan kritiikki sinne, mistä sitä voi lähteä korjaamaan - ja ainakin jätetään syyttömät yksiöt tyystin sivuun tulilinjalta.
Eikö se ole ihan kaikkien etu?
Tai saada ylläpitoon enempi järjestystä?
¤¤¤¤
Jos et ymmärrä niin olet tyhmä.
Muutamia tunteja olen seurannut tätä palstaa ja olen homannut mooverin olevan suht älykäs mamuksi, mutta suht tyhmä verrattuna Suomalaisiin.
Mooverin keskustelutaidot paljastavat tyhmyyden koska kysymykseen vastataan yleensä kysymyksellä, tai sitten poistetaan viesti, tai viitataan johonkin hölynpölyyn esm. raamattuun.
Elikkä, MOOVERI jätä kaikki keskustelut kommentoimatta niin edistät rasimin vähentämistä parhaiten.
Voisin kuvitella että kanssa"ihmisiä" eli mamuja hävettää noi kirjoituksesi, koska et pysty mitenkään vastailemaan järkevästi näihin kysymyksiin.
ainakin omaa moderointikäyttäytymistäni, jos siinä todetaan vikaa. Sen vuoksi asiaa kysyn.
Ainakin antiikin filosofit vastasivat kysymyksiin kysymyksillä, että en tuota periaatetta sinänsä kyllä heittäisi romukoppaan. Omat kysymykseni voivat tietysti olla ihanh hullujakin - mutta sinun tehtäväsi on kyllä se sitten osoittaa - niin kuin täällä keskuistelupalstalla on tapana.
Olen "keskusteleva valvoja" ja pyydät minulta nyt liikaa, kun haluat minun poistuvan itse keskusteluistakin.
Paljon parempi konsti on olemassa: Jos minun mielipiteeni ovat niin mahdottomia ja olen vielä tyhmä - niin kirjoita minut suohon. Teet hyvillä kommenteilla palveluksen koko yhteisölle. Sellainen ei ole kirjoitella halventavia nimityksiä muunmaalaisista.
Ja kerrotko: Ketkä ovat "kanssaihmisiäni"?
Sinut on kirjoitettu kymmeniä kertoja "suohon". Et vain tunnu ymmärtävän sitä. No idealisteille ei ole koskaan faktat mitään painanut. Edelleenkin keskustelu sinun tai muutaman muun piipertäjän kanssa on kuin yrittäisi pelata pulun kanssa shakkia. Pulu potkii kaikki nappulat nurin, paskantaa laudalle ja luulee voittaneensa pelin. Se on juuri eikä melkein sama sinun kanssasi väitellessä. Pulu on kyllä rehellisempi. Se ei pysty poistamaan viestejä, jotka eivät satu miellyttämään ja perustele sitten poistoja paskapuheilla.
jonka vääryydellä olen poistanit tai laita suusi kiinni.
tallenna viestejä joita kallisarvoiselle palstallesi kirjoittelee. Tiedät sen varsin hyvin. Jotkut ovat tehneet sitä, koska asialliset viestitkin alkoivat katoilemaan. En väitä, että juuri sinä ne olisit poistanut.
Tuon ylläolevan viestin pointti ei kuitenkaan ollut poistetut viestit, vaan vuoropuhelun mahdottomuus kaltaistesi idealistijen kanssa. Vaikka sinulle lyödään mitkä faktat pöytään et suostu niitä noteeraamaan, vaan jatkat inttämistä ja epäolennaisuuksiin vetoamista. Tätä on kyllä ihan puolin ja toisin. Sen myönnän kyllä.
Ja pidän erittäin outona ettei rasismi-palstalla voi keskustella asioista ja taustoista, jotka johtavat inhoon ja joskus jopa vihaan näitä rikollisia kohtaan. Tiedän jo, että vastaat "höpsis, toki voi keskustella", se vain ei pidä paikkaansa. Vaikka sinä et varmastikaan edes ehdi niitä kaikkia viestejä poistelemaan, niin joku sen kuitenkin tekee. Pidän varsin hyvin kuvaavana, että (ainakin omasta mielestäni) asialliset ja perustellut viestit esimerkein poistetaan kategoorisesti, mutta "Nekeeeerit VItuun sUmesta viestit" ei. Tähän täytyy olla syy, eikö vain? Voin antaa sinulle esimerkkinä useat nimimerkki -Sama se- kirjoittamat viestit, jotka ovat kadonneet bittiavaruuteen, vaikka ovat sisältäneet täysin asiallista pohdintaa ja faktatietoa lähteineen. Ne ovat olleet yksinkertaisesti liian kiusallisia. Jos ei sinulle, niin jollekin.
minä olen reilun puolentoistavuoden aikana näyttänyt useammankin viestin/ketjun, joka on poistettu perusteettomasti. joissain tapauksissa kysely on oitis poistettu näkyvistä. toisinaan olen saanut vastaukseksi epämääräistä, "emmätiiä" tai "ne on ne ammattomoderoijat"-tyylisiä vastauksia.
mitä hyötyä on sinulle osoittaa yhtään mitään, kun et ole joko itse poistanut, et muista tai ei muuten vain tule minkäänlaista vastausta.
toki jos viestiin poistoon on asiallinen syy, niin vastaus tulee, mutta kyse ei olekaan niistä sääntöjenvastaisista viesteistä.
moderoijille tarvitaan vastuu ja joku valvomaan sitä, muuten ei palsta toimi.
tallentaako viestinsä vai ei.
Voin kertoa, että itse olen tallentanut joitakin omia ja muiden kirjoittajien kommentteja täältä wordille ja sehän ei vie kuin muutaman sekunnin, kun tkstnkäsittely on auki vieressä.
Jos ei tallenna ja toistuvasti jälkeenpäin reklamoi täällä ilman perusteita, niin minun mielestäni se on vain ja ainoastaan palstan toiminnan häirintää. Asiassa ei ole muuta tapaa edetä kuin etsiä kuvansa peilistä.
Taas, anteeksi vain, voitko taas kertoa minulle asiayhteyden, jossa "saan faktat pöytään, enkä niitä noteeraa"'? Arvaapa sinä, kuinka mielekästä ja huisin hauskaa on lukea jatkuvaa arvostelua, sori, juuri tuohon malliin, jossa laveasti ja attribuutein kuvataan mahdottomuuteni ilman, että sille annettaisiin täsmällinen kiinnekohta todellisuudesta? Suhdeluku ilman perusteita esitetyn arvostelun ja perusteilla esitetyn arvostelun suhde on näin "puusepän mitalla" arvioituna n. 1:20.
Ymmärrän kysymykset, jotka liittyvät siihen, että olen pitänyt aika tiukkaa rajaa maahanmuuttajista kertovan rikollisuusuutisoinnin herättämän keskustelun suhteen täällä. Syynä useimmiten (tilanne toki on ainakin jonkin verran erilainen eri tapausten suhteen) se, että esim. raiskausten katsotaan yksiselitteisesti antavan rasistisuudelle hyväksyttävän syyn - jota se ei tietenkään tee: "Luonnollisia syitä" rasismiin ei ole - tai rasistisuus on yhtä luonnollista kuin mikä tahansa rikollisuus: Kun ihminen mustasukkaisuudessaan tappaa vaimonsa, niin se tietyllä tavalla on ymmärrettävää - muttei hyväksyttyä. Saloin on rasistisuuden suhteen.
Ihan eri asia on kohdistaa syntyvä viha itse tekijään. Se ei missään nimessä ole rasistista ja - luonnollistakin.
Itse olen yrittänyt kiikuttaa tänne palstalle ajatusta, että yrittäisimme suunnata heti nämä idullaan olevat rasistiset ajatukset yhteiskuntakeskusteluun, asiaankuulville keskusteluforumeille, puoluekanaviin - jossa näitä yksittäisiä maahamuuttoon liittyviä vinoutumia voitaisiin oikaista.
Siksi siirrän monia, sinänsä hyviä avauksia eteenpäin. Ja olen muuten lisäksi aika varma, että esim. Keharipuolelle siirretty maahanmuuttopolitiikkaa arvosteleva aloitus kantaa paremmin hedelmää kuin täällä, jossa näkökulma on per. lain 6 pykälässä.
- joko suomi24 -sähkikseeni (mieluimmin) tai palstalle, niin katsotaan - heti.
katso edellinen kirjoitus
esimerkkiä? Toivottavasti et ole niin hölmö, että kuvittelisit minun varastoineen niitä jonnekin. Keskustelussa sinulle lyödään eteen somalien rikostilastot esim.raiskauksien osalta. Ne osoittavat täysin kiistatta huomattavan yliedustuksen. Tällä halutaan tuoda faktaa pöytään, että puheet raiskaavista somaleista eivät ole tuulesta temmattuja. Mikä on vastauksesi? "Kyllä suomalaisetkin raiskaavat". -Ahaa juu, no ei sitten mitään. Asia kunnossa.
Kun huomaat, että vasta-argumenttisi on varsin,köh, hutera alat hakemaan syytä muista kuin itse raiskaajasta. ME olemme hoitaneet huonosti kotouttamisen etc. Syyn ja vastuun on oltava jossain muualla kuin rakastamissasi somaleissa. Kun erikseen sinulta tivataan, että eikö todella mielestäsi vastuu ole tällä raiskaavalla somalilla vastaat tuohtuneena "TIETYSTI se on, MUTTA..." Tämä saa joskus ihmiset raivonvaltaan, koska on kaikille suht selvää, että jos raiskaajana olisi ollut Jammu-setä, niin vastuuta ei etsittäisi yhtään mistään muualta. Eikä ymmärrystä.
Lisäksi on varsin surkuhupaisaa seurata yrityksiäsi maalata nimenomaan somaleista kuvaa kovina työmiehinä, jotka on kerran myöhästyneet töistä minuutin. Tai kaikkia rakastavista hyväntahtoisista mamu-joukkioista, jotka rannalla halailevat toisiaan ja rakastavat kaikkia. Miksikö surkuhupaisaa? En tiedä sinusta, mutta ainakin minä joudun elämään vielä toistaiseksi tässä ihan realimaailmassa ja ainakin oma vaatimaton empiriani maalaa kyllä varsin erillaista kuvaa.
En koskaan ole - tietenkään - vienyt vastuuta raiskaajilta, olivatpa he ketä tahansa.
Mutta kerropa sinä, miksi puhutaan "raiskaavista somaleista" rasismipalstalla?
Tämä on se mutta, miksi esitän sen jatkokysymyksen. Toivon että vastaat, ainakin nyt, siihen.
Tarkoitukseni ei myöskään ole sanoa mitään superlatiivista, mihinkään suuntaan, mistään ryhmästä - vaan arvioida jokainen työmiehen - tyystin - omien avujensa varassa olevana yksilönä.
Saammeko aikaan konsensuksen:
- ketään ihmistä ei arvioida muuta kuin hänen omien meriittiensä pohjalta
- kaikkinainen ryhmien syyttely, oli niiden rikosaste mikä tahansa, jätetään hyödyttömänä pois
- jos nähdään em. kahdessa aikaisemmassa kohdassa ongelmia, jotka vaativat yleisten säännösten muuttamista, keskustellaan siitä ao. paikoissa eli hallintoon liittyvissä keskusteluissa, joista lopputuloksena saadaan uutta, parempaa säännöstöä
.
Kiemurtele moooveri kiemurtele, kyllä sä tästäkin selviät, esitä vaikka jokin vastakysymys, tai poista koko viestiketju. HEH
Sorry.
En ole nähnyt em. kuvakaappauksiasi tai vastaavia.
Mutta myös oma edellinen viestini pätee.
- niin laita ne mieluummin suoraan kommani perään!
siitä, että : "Mutta kerropa sinä, miksi puhutaan "raiskaavista somaleista" rasismipalstalla?
Tämä on se mutta, miksi esitän sen jatkokysymyksen. Toivon että vastaat, ainakin nyt, siihen. " -Ihmiset pyrkivät kertomaan mm. sinulle rationaalisia syitä inhoonsa kyseisiä ihmisiä kohtaan ja se ei ole ihonväri eikä muukaan rasistinen seikka. Ymmärrän kyllä ristiriidan tässä, että miksi siitä sitten tulisi keskustella rasismi-palstalla. Suomessa on kuitenkin jostain täysin käsittämättömästä syystä vallalla sellainen ajatusmalli, että vaikka puhuisit nimenomaan vain ja ainoastaan näihin rikoksiin syyllistyneistä somaleista/muista pakolaista ja turvapaikanhakijoista syyllistyt rasismiin. Se kortti on nenän alla alta aikayksikön.
En ihan oikeasti usko kenenkään olevan niin tyhmä, että kuvittelisi kaikkien somalien olevan samasta muotista (paitsi tietysti oikeiden rasistien). Totta ihmeessa heidän joukossaan on hyviä ihmisiä, tästä ei kahta sanaa, mutta jostain tuo yliedustus kyseisiin rikoksiin kertoo haluttiin sitä tai ei. Se kertoo siitä, että niitä mätiä omenoita on tuossa joukossa suhteettoman paljon. Miten muuttaa sitten näiden ihmisten arvomaailmaa sopivaksi eloon länsimaisessa sivistysvaltiossa? Ja vastaus: Ei mitenkään niin kauan kuin siihen ei ole edes halua tulijan puolesta. Ja vielä selvennykseksi olen täysin sitä mieltä, että se on somali/muu turvapaikan hakija, jonka on sopeuduttava Suomeen. Ei toisinpäin. Koko ajatushan on täysin absurdi. Afrikasta tulee lauma pakolaisia, joista erittäin suuri osa elää tulojensiirtojen varassa alkaisi esittämään vaatimuksia (näinhän tapahtuu jo) milloin mistäkin asioista. Nämä ovat TURVAPAIKANhakijoita, eikä mitään kunniakansalaisia, kuten jotkut heistä tuntuvat luulevan. Suomessa on kautta aikain suhtauduttu penseästi ihmisiin, jotka vaativat kunnioitusta kuin manulle illallista. Se on Suomessa ansaittava itse. Onneksi näin.
Laitan nyt tähän loppuun vielä selvennyksen, koska luulen, että haluat tahallasi käsittää väärin tuon ylläolevan. Toki on selvää, että jokaista lakien mukaan elävää ihmistä tulee kunnioittaa ihmisenä. Koskemattomuutta jne. Sitä en tuolla kunnioituksen ansaitsemisella tarkoittanut.
"Suomessa on kuitenkin jostain täysin käsittämättömästä syystä vallalla sellainen ajatusmalli, että vaikka puhuisit nimenomaan vain ja ainoastaan näihin rikoksiin syyllistyneistä somaleista/muista pakolaista ja turvapaikanhakijoista syyllistyt rasismiin."
Minä olen ainakin ensimmäisenä puolustamassa sinua noissa keskusteluissa. Saattaa olla, että joku haluaa noita painaa villasella, mutta se ei käy ainakaan minun oikeutajuuni.
Ja kiitokset myös lopputekstistäsi - en käsittänyt ollenkaan "väärin" tekstiäsi. Mielestäni se oli hyvin kypsää ja kaikin puolin hyväksyttävää, tervettä kansanvaltaista tekstiä. Täytyy tunnustaa, että , tuosta syystä, ainoastaan vähän liikutuin. Niin paljon on täällä sellaista, jonka koen kylmäksi ja ajattelemattomaksi.
Kysymys nimenomaan on siitä, että jokainen tulija sopeutuu - ja sitä mukaan kun he ansaitsevat, vasta saavat ottaa vastuuta myös yhteisen maamme kehittämisestä. Toki se menee, niin kuin sanoit, että vaatimuksien tulee kulkea yhtä jalkaa sen kanssa, mitä on annettavana.
Tulee kuitenkin muistaa, että niille, jotka haluavat oikeasti olla suomalaisia (vaikkei se tietysti koskaan onnistukaan niin kuin meidän osalta) tulee antaa siihen täsmälleen sama tila kuin kenelle tahansa meistä. Ilman oikeudellista yhdenvertaisuutta ei ole edes olemassa Suomea.
Pakolaisilla on joka tapauksessa meihin verrattuna huono lähtökohta: Heillä on kotimaansa jättämisen suru ja he osaavat kieltä pitkään huonommin kuin alle kahden vuoden ikäinen lapsi. Sen lisäksi on byrokratiat ja muut. Voisin kertoa ihmeellisiä juttuja ko. asiasta.
Jokaisen on itse kuitenkin pärjättävä ja heidän tulee hyväksyä em. esteet.
Yhteisymmärryksellä (suvaitsevaisuus on vähän huono sana) asiat kuitenkin kulkee aina parempaan suuntaan.
Kiitos kommentistasi.
Yksinpuhelu on hulluuden ensiaste!
Aloituksesi poistui ja se kannattaa nyt jättää taakse.
Jos on jotain muuta, kerro.
Olet tervetullut kirjoittamaan - häiriköiminen ei sellaista ole.
Mutta mieti itse - miten olet parhaiten nimimerkkisi mittainen.
No no Petri, ei aloitukseni minnekään poistunut, se poistettiin.
Ja nimimerkistä senverran että alykkyyteni on mitattu, mites sulla?
se sekä poistui että poistettiin.
On mitattu.
Toivon, että älykkyytesi enenevässä määrin näkyy nimimerkkisi lisäksi myös kirjoitustesi sisällössä.
Nähtävästi tulos ei ollut häävi :)
No petri, kyllä se siitä helpottaa kunhan saadaan mamut häädettyä maasta.
jätit - viisaasti sinänsä - kertomatta, oliko älykkyysosamääräsi isompi kuin kengännumerosi. Kerrankin olit siis nimimerkkisi veroinen...