http://www.adressit.com/jarvenpaa-lisa
Voit myös antaa palautetta nykyisen tilanteen johdosta osoitteessa:
http://jarvenpaa.kokoomus.net/anna_palautetta/
Järvenpää-lisä säilytettävä nykyisellä tasolla
24
1046
Vastaukset
- Miten on tää asia?
Saadaanko parannusta vai leikataanko lisää?
- Kuka saa rahaa ?
Entäs vuonna 2011 ? kirjoitti:
http://www.keski-uusimaa.fi/Uutiset/Paivan-puheenaihe/Jarvenpaa-lisa-typistyi
- tiukkatätinen
Kuka saa rahaa ? kirjoitti:
Ottaisin päättäjänä koko Järvenpää-lisän. Kyllä lapsilisällä pärjää, jos ei siitä mene rahaa tupakkaan, kaljaan ja herkkuihin, tai lapsen purkkiruokaan. Itse tehty on halvempaa ja terveellisempää - jos ei käytä mikroa...
- Katsos..
tiukkatätinen kirjoitti:
Ottaisin päättäjänä koko Järvenpää-lisän. Kyllä lapsilisällä pärjää, jos ei siitä mene rahaa tupakkaan, kaljaan ja herkkuihin, tai lapsen purkkiruokaan. Itse tehty on halvempaa ja terveellisempää - jos ei käytä mikroa...
Järvenpää-lisä on tarkoitettu pienille lapsille jotka ei vielä tykkää kaljasta ja tupakasta.
- Muista äänestää.
Katsos.. kirjoitti:
Järvenpää-lisä on tarkoitettu pienille lapsille jotka ei vielä tykkää kaljasta ja tupakasta.
- Klikkaa heti.
Muista äänestää. kirjoitti:
www.kokoomus.fi
- TOIVON SEINÄ
Klikkaa heti. kirjoitti:
www.kokoomus.fi
www.kokoomus.fi
- Äänestä heti!
TOIVON SEINÄ kirjoitti:
www.kokoomus.fi
www.pam.fi
- Huolestunut Jäkestä.
Äänestä heti! kirjoitti:
www.pam.fi
- -sosionomi (amk)-
Miksi ihmeessä lapsiperheitä on subventoitava kunnan kassasta tällä tavoin. Mikäli lapsiperheiden rahat ovat niin tiukassa, että elämä riippuu J-lisästä, niin tällöin on parempi vaihtoehto lakkauttaa lisä ja ohjata nämä kuntalaiset sosiaalitoimeen, jossa voidaan rahallisen tuen lisäksi laatia yksilöllinen suunnitelma perheen suunnitelmallisen taloudenpidon tueksi sekä kartoittaa mahdolliset sosiaaliset ongelmat joita perheessä esiintyy. Näin säästyy rahaa ja lapsiperheet saavat oikeanlaista apua, ei pelkkää rahaa.
- Tärkeä henkilö
Onko mielestäsi järkevää kaupungin taloudellisten resurssin tehokkaan allokaation kannalta kerätä jonoa sosiaalitoimen oven taakse?
Täytyy huomioida myös se seikka että Järvenpää-lisä käytetään kulutukseen eli raha jatkaa kiertoaan ja ylläpitää välillisesti myös Järvenpään talouselämää. - -sosionomi (amk)-
Tärkeä henkilö kirjoitti:
Onko mielestäsi järkevää kaupungin taloudellisten resurssin tehokkaan allokaation kannalta kerätä jonoa sosiaalitoimen oven taakse?
Täytyy huomioida myös se seikka että Järvenpää-lisä käytetään kulutukseen eli raha jatkaa kiertoaan ja ylläpitää välillisesti myös Järvenpään talouselämää.Tärkeämpää kuin syytää anonyymisti rahaa on laatia yhdessä ammattihenkilön kanssa kunkin perheen ongelmatilanteeseen yksilöllisesti räätälöity ratkaisu, jossa otetaan huomioon perheen ongelmakohdat rahan käytössä sekä sosiaalinen tilanne kokonaisuudessaan. Tällöin on myös tilaisuus kartoittaa keskitetysti perheen mahdollinen muu sosiaali- ja terveydenhuollon palveluntarve, liittyen esimerkiksi päivähoitoon ja terveys- sekä päihdepalveluihin.
- nyt alko kiinnostaa
Entäs toi kissojen ulkoiluttaminen jalkakäytävällä?
- Erityisasiantuntija
Kuulehan arvoisa sosionomi, rahan antaminen perheelle anonyymisti on selkeästi terveempi vaihtoehto kuin esittämäsi malli holhousyhteiskunnasta!
- Intellektuelli
Erityisasiantuntija kirjoitti:
Kuulehan arvoisa sosionomi, rahan antaminen perheelle anonyymisti on selkeästi terveempi vaihtoehto kuin esittämäsi malli holhousyhteiskunnasta!
- 19.01.2011
Intellektuelli kirjoitti:
http://www.jarvenpaa.fi/tiedotepalsta/nayta.tmpl?id=2781;sivu_id=2
Valtuustosopimuksessa sovittiin muun muassa, että valtuusto pyrkii osaltaan varmistamaan Perhelän korttelin ja kaupungin keskustan alueen kehittämisen suunnitelman ja vähintään kaavaesityksen sekä uuden maapoliittisen periaateohjelman valmistumisen valtuustokauden loppuun mennessä. Selvitettäviksi asioiksi sovittiin esimerkiksi Lasten, nuorten ja lapsiperheiden hyvinvointisuunnitelman kehittäminen konkreettisemmaksi ja tavoitteellisemmaksi sekä palvelusetelin käyttöönoton vaihtoehdot ja vaikutukset. - KONKRETIAA, KIITOS !
19.01.2011 kirjoitti:
http://www.jarvenpaa.fi/tiedotepalsta/nayta.tmpl?id=2781;sivu_id=2
Valtuustosopimuksessa sovittiin muun muassa, että valtuusto pyrkii osaltaan varmistamaan Perhelän korttelin ja kaupungin keskustan alueen kehittämisen suunnitelman ja vähintään kaavaesityksen sekä uuden maapoliittisen periaateohjelman valmistumisen valtuustokauden loppuun mennessä. Selvitettäviksi asioiksi sovittiin esimerkiksi Lasten, nuorten ja lapsiperheiden hyvinvointisuunnitelman kehittäminen konkreettisemmaksi ja tavoitteellisemmaksi sekä palvelusetelin käyttöönoton vaihtoehdot ja vaikutukset." Selvitettäviksi asioiksi sovittiin esimerkiksi Lasten, nuorten ja lapsiperheiden hyvinvointisuunnitelman kehittäminen konkreettisemmaksi ja tavoitteellisemmaksi sekä palvelusetelin käyttöönoton vaihtoehdot ja vaikutukset. "
- itsekkin perheelline
KONKRETIAA, KIITOS ! kirjoitti:
" Selvitettäviksi asioiksi sovittiin esimerkiksi Lasten, nuorten ja lapsiperheiden hyvinvointisuunnitelman kehittäminen konkreettisemmaksi ja tavoitteellisemmaksi sekä palvelusetelin käyttöönoton vaihtoehdot ja vaikutukset. "
lisät vaan pois, ei ole veronmaksajien asia elättää perheellisiä ja heidän pentujaan, jokainen hoitakoot oman perheensä menot ja tulot.
- Mitä sille tehtäis?
itsekkin perheelline kirjoitti:
lisät vaan pois, ei ole veronmaksajien asia elättää perheellisiä ja heidän pentujaan, jokainen hoitakoot oman perheensä menot ja tulot.
Kerro heti!
- kukkgis
Lisät on hyvä juttu. Tää kikka toimii tosi helposti. Ootte avoliitossa ja teette lapsen. Sitten kun lasten valvoja alkaa ahdistaa vastusta isyys-tutkimusta! Sitten kela maksaa elatustukea ja päälle yksinhuoltajakorvausta se on enemmän kun pelkkä elatustuki. Sitten voi saada lisäks järvenpäälisää. Asuntojonossakin pääsee keulille kun on lapsi. Kätevää!
- *ttu tollasiakin...
*tun ammattipummi!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki732823Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta
"I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from752348Riikka se runnoo työttömyyttä lisää
Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276752208Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä82115Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen51544Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue101449- 831237
Taas alkoi soidinmenot.
Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis81100- 691087
No miten meni?
Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘1191044