Kun rekisteröi yrityksen, onko pakko antaa henkilö tiedot? Tuleeko tiedot johonkin näkyville, eli siis näkyykö ne sen jälkeen esim. Ytj:ssä? Mitä tietoja on pakko antaa?
Yrityksen rekisteröinti
Yritystä suunnitteleva...
15771
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Luuletko todella että saukko lupponen lippajärven kioskin kupeelta voisi tehdä laillista bisnestä ilpo aulis risukallion kanssa yrityksessä " Veroja en maksa ja mitä bisnekseni millekään rekisterille kuuluu?
Kun moni "palveluntarjoaja" käyttää väärin ytj:stä löytyviä tietoja, esim. nämä yritysrekisterit ym.
Voit antaa osoitteeksi postilokeron, sähköpostiosoitteeksi ilmaismeilin ja numeroksi prepaid-kännyn.
Älkää olko hölmöjä tollanen yrittäminen on selvää kusetusta. Vai onko Suomeen sadalla suurimmalla yrityksellä esm. prepaid ja ilmaismeili. Suksikaa vittuun tollaset kusettaja yrittäjät. Jos nään vedän tur...n
Miten muka kun et tiedä minkä näköisiä me olemme?
virtuaalisesti turpaan. Nykyään on kaikki mahdollista.
Eikös joku varastanut niitä virtuaalihuonekalujakin mihin joku urpo oli tuhat euroo sijoittanut? :)
Luuserit lyö naisia!
En todellakaan aio mitään kusettaa! Kyselen siis siksi koska tiedän että ne yritysrekisterit ottavat tietoja netistä, enkä todellakaan halua että kukaan meille kotiin tulee! Ja koska olisin perustamassa verkkokauppaa, niin liiketiloja ei olisi. Eli, koska rautalangasta en saa sulle väännettyä niin kokeilen ratakiskoa, pointti oli se että mitä tietoja pitää antaa, miten henkilökohtaisia?
Jos joudun joskus ytj:hin osoitteeni ilmoittamaan, niin bongaa se sieltä ja tule vetämään turpaan! Mut varo mun miestä sitte...
Aha, no nyt mä tajuan miksi minulla on vasen korva hiukan kipeä: hän taisi antaa minulle virtuaalikorvapuustin ;D
Habbo hotelista :D
Mä ainakin kadun, kun annoin rekisteriin puhelinnumeron. Kukaan muu ei soita ku noi huijariyritykset, ja puhelinmyyjät. En ookaan avannu yrityksen kännykkää taas pariin päivään. Asiakkaiden kanssa asiat hoituu sähköpostillakin.
Just tota tarkotin...
Täällä on näemmä turhaan kysellä mitään, kun harvoin saa asiallista vastausta. Mutta tässä siis sinulle.
Kun perustat firman (ei väliä onko oy, tmi jne.), lomakkeeseen laitat tietenkin nimesi ja sotusi. Osakeyhtiössä myös hallituksen varajäsenen tiedot tarvitaan.
Jos toiminta on kotona, etkä halua antaa sitä osoitetta julkisesti, mene Itella.fi:n sivustolle ja tilaa sieltä postilokero omaan postiisi. POstisi tulee tällöin lokeroon, joskin voit postia pyytää kääntämään ne kotiisi, niin ei tarvitse sen takia käydä postissa.
Kun yritys rekisteröidään kaupparekisteriin, sen osoite on julkinen. Puhelinnumeroa ei ole pakko antaa. YTJ:stä ei näe sotuasi. Yritysten tiedot ovat kuitenkin julkisia, joskaan tavalliset tallaajat harvoin niitä katselee kun on maksullista. Esim. kaupparekisteriotteesta näkyy sotusi, mutta se ei siis näy missään yleisesti.
Mailiosoitettakaan ei ole pakko kertoa.
Tämä oli vastaus jota hain. :)
Tuo kaikki on ihan totta, mutta silti en ymmärrä miksi joku haluaisi mahdollisimman vähän tietoa firmastaan helposti saataville. Se, että kaikenlaiset alushousu- ja nettinäkyvyyskauppiaat alkavat soitella, ei ole mikään syy olla näkymättömissä, eikä ovelle ala lappaa mitään huuhaajengiä, vaikka firman osoite onkin näkyvillä. Minä itse ainakikn suhtaudun epäluuloisesti yrityksiin, joilla on vain postilokero, ei näy omistajan nimeä eikä löydy ytj:stä muuta kuin y-tunnus. Minusta se on yrittäjälle imagohaitta.
Jos raha painaa kovasti taskuja ja yrittämistä olisi kiva harrastaa, niin yksi mahdollisuus olisi ostaa kaikessa hiljaisuudessa offshore-yritys jostain mukavasta saarivaltiosta. Offshore-yritys maksaa kiinteää vuosimaksua saarivaltiolleen (n.1000-5000 euroa) eikä rekisteröinti- eikä tulostietoja luovuteta edes muiden maiden viranomaisille. Eri asia onkin sitten, se saatko asiakkaita yhtiölle, jonka omistajat jäävät täysin pimentoon. Offshore-yhtiöillä on huono maine eikä aivan syyttäkään.
Haittapuolena on se, että mikään ei takaa onko saarivaltiolla sijaitsevan yhtiösi pankkitilillä euroakaan jos ja kun lakeja sekä hallitusmuotoa saarivaltiossa joskus vaihdetaan. Lisäksi kun olet kerran lähtenyt veroparatiisi-yhtiöiden tielle, niin offshore-yhtiöön kertynyttä varallisuutta on erittäin hankala tuoda korkeamman verotuksen alueelle takaisin, koska tällöin joudut todistamaan, että kyseessä olevat rahat eivät ole rahanpesua eivätkä liity terrorismiin. Käytännössä siis tuolloin joutuisit valottamaan tietoja niitä kysyvälle viranomaiselle tai uhkana olisi varojesi jäädyttäminen ja takavarikointi kyseisen valtion alueella.
Sitten on vielä maakohtaiset rajoitteet. Kaikki offshore-yritykset eivät voi toimia kaikkialla. Maakohtaisia rajoitteita on aina olemassa. Pankkitilin avaaminen kolmannessa maassa voi tulla mahdottomaksi tai tuotteiden tullaus ei onnistu. Takavarikkoja tapahtuu yms. Nämä siksi, että kyseisellä saarivaltiolla ei ole keskinäisen kaupan turvaavia sopimuksia toisen valtion kanssa. Kannattaa siis aina tarkistaa, että kyseinen offshore-yritys voi toimia varsinaisen bisnes-alueen rajojen sisällä.
Kaikki offshore-toiminta ei kuitenkaan ole laitonta. Veroparatiisiyhtiön omistaminen ei ole sinänsä laitonta, mutta sieltä tehtävien tuloutusten on noudatettava omistajansa asuinmaan verolakeja. Jos siis asut Suomessa, voit nostaa yhtiöstä osinkoja kuinka paljon hyvänsä, mutta maksat niistä pääomatulojen mukaiset verot. Jos jätät osinkoilmoituksesi tekemättä, niin tuskin kukaan saa tietää asiasta, mutta syyllistyt verorikokseen. Paras ratkaisu olisi tietenkin, jos voit muuttaa kokonaan pois Suomesta vaikka Iso-Britanniaan.
Tässä linkki artikkeliin asiasta.
http://www.talouselama.fi/uutiset/article168404.ece