Hirveä suhde

päin tuntematonta

Elin parisuhteessa, jossa en saanut omaa tilaa olla oma itseni.
Aina kuulin huomautuksia tekemisistäni silloiselta mieheltäni. Sellaista pikkumaista naljailua ruuasta, ulkonäöstä jne. Kaikkein tyrmistyttävuntä oli se, että naisystäväni olivat muka lesboja, kun nautin heidän seurastaan, ts. hän oli mustasukkainen ja narsisti.
Alussa en piitannut naljailusta, otin sen huumorilla, mutta ajan oloon aloin puolustautua. Sanoin, että mitäs olet kanssani, jos kerran mussa on niin hemmetisti vikaa, ota vuoteesi (tavarasi) ja häivy.
Sen jälkeen alkoi eroprosessi minun osaltani olla aluillaan, olin kyllästynyt kaikkeen, ei ollut yhteistä säveltä enää. Siitä sota syttyi! Minua hakattiin ja haukuttiin mennen tullen ja sanottiin:Et lähde elävänä!
Menin lopulta turvakotiin, mietin asioita rauhassa, välillä itkin ja rukoilin. Palasin kotiimme hakemaan vain omat henkilökohtaiset tavarani puolisoni ollessa työssä. Otin lopputilin työpaikastani vedoten henkilökohtaisiin syihin, joten saatoin mennä minne nenä näytti.
Uhkarohkeaa oli jättää vakituinen, hyväpalkkainen työ ja hypätä työttömäksi ja muuttaa yksin pois ystävien ja sukulaisten läheisyydestä. Minusta se oli ainoa vaihtoehto ja se vapaus helpotti, materiasta viis veisaan.
Muutosta on jo parikymmentä vuotta
Toivon, että huonossa parisuhteessa elävät saavat voimia lähteä siitä helvetistä pois.

0

759

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Ei käy sääliksi sitä miestä

        Sitä saa mitä tilaa.
        Ikävä
        176
        1550
      2. Muistakaa pojat tämä.

        Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
        Ikävä
        100
        758
      3. En ehkä onnistu siinä

        Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
        Ikävä
        58
        725
      4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

        Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
        Ikävä
        203
        588
      5. Oletko päättänyt

        Että luovutat minun suhteeni
        Ikävä
        48
        546
      6. Mies,oletko koskaan...

        Käyttänyt maksullista naista?
        Ikävä
        126
        546
      7. Pahoin pelkään nainen

        että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
        Ikävä
        50
        528
      8. Kirjoita kolme sanaa

        mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
        Suhteet
        37
        526
      9. Viesti jonka haluaisit lähettää...

        hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
        Ikävä
        15
        500
      10. toivottavasti kohta jo kohdataan

        😍😍😍😍😍 sinua olen odottanut varmasti koko elämäni
        Ikävä
        25
        493
      Aihe