Kunnillehan myydään puoliväkisin turvapaikakanhakijoita juuri puheella " tehän hyödytte kun valtio maksaa, ja sen jälkeen ne lähtevät Helsinkiin ". PK-seudulla sitten jaetaan tuhansia asuntoja vuodessa heille ja vuokrat nousevat markkinoilla.
Suuret puolueet eivät voi olla niin tyhmiä etteivät ymmärtäisi kustannuksia.
Päinvastoin, ne ovat olleet siinä asemassa että ne ovat pystyneet ohjaamaan tulovirtoja itselleen mm. runsailla kiinteistöyhtiöillään.
On syytä pelätä, että tässä pyörii Suomen kaikkien aikojen mahtavin korruptio. Se saattaa olla niin vahvassa asemassa halosineen, lipposineen ja thorseineen ettei se enää ole pysäytettävissä vaan demokratia tuhoutuu.
Suuret puolueet eivät voi olla niin tyhmiä etteivät ymmärtäisi kustannuksia.
Päinvastoin, ne ovat olleet siinä asemassa että ne ovat pystyneet ohjaamaan tulovirtoja itselleen mm. runsailla kiinteistöyhtiöillään.
On syytä pelätä, että tässä pyörii Suomen kaikkien aikojen mahtavin korruptio. Se saattaa olla niin vahvassa asemassa halosineen, lipposineen ja thorseineen ettei se enää ole pysäytettävissä vaan demokratia tuhoutuu.
Vastaukset 4
Vanhimmat
seuraavissa vaaleissa. Minä en ainakaan äänestä puoluetta jossa on näitä mamuhyysääjiä.
Eto pieneen kylään nimeltä Lammi otetaan kasatolkulla >pakolaisia¤. Siellä on projekti meneillään jolla heille etsitään työpaikkoja, ja kehutaan että hyvin on onnistunut.
Kyseinen Lammin talousalue on niin pieni että jos siellä onnistutaan työllistämään >pakolainen¤, tarkoittaa se käytännössä suoraan sitä että joku paikallinen tai lähiseutulainen jää ilman työpaikkaa.
Ja >pakolaisten¤ työllistäjillä on vielä selvä etulyöntiasema, isot tukirahat työllistämiseen.
Lammi käy siksi loistavaksi esimerkiksi koska se on kylä keskellä ei mitään ( vaikka onkin osa H:linnaa nykyään ). Siellä ei ole ylimääräisiä työpaikkoja, sinne ei sijoitu uusia yrityksiä tosta noin vain, ja kylään ei edes mahdu holtittomasti uusia pitzerioita tai katukeittiöitäkään :)), bussinkujettajiakaan siellä ei tarvita kasapäin jne.
Ja kuitenkin >pakolaisten¤ työllistäminen sujuu hyvin.
No, olemmehan saaneet lukea että ilman konflikteja ei ole siellä selvitty. Ja voin kokemuksesta sano että esim. heinäkuinen iltapäivän katukuva sellaisena jajankohtana kun normaali kauppojen ostoshälinä on ohi, on muuttunut.
Jotkut on varmaan innoissaan, on niin kansainvälistä, kansainvälistä. =Ulkomaalaistaustaisia# maleksii ja seisoskelee pitkin kylän raittia edes takaisin. Muutos muutaman vuoden takaiseen on suuri, turisteja ei juurikaan enää näy.
Mutta eihän se mitään, kunta, siis Hämeenlinna, saa rahaa sitä että Lammilla on suuri keskus, onhan se itse keskus tuonut multi määrin työpaikkoja sinne ( työntekijöistä suurin osa tulee todellakin muualta ja kansataloudellisesti homma on miinusmerkikinen ) ja kylä on monikultturistunut ja on nyt kansainvälinen.
Mitä nyt muutamista paikallisten kantaväestön työttömyydestä, raiskauksista ja jatkuvista varkauksista. Nehän on hinta joka luonnollista maksaa kaikesta tuosta lansainvälisyyden lisäätymisen ilosta ja kansallisen henkisen syyllisyytenmme hyvästä.
Lammilaisille sopii että muuttavat Helsinkiin tai minne vaan ja äkkiä.
lähteneet, edes marjanpoimijoiksi.
Ei se homma kelpaa niille.
Valittaa nyt et kuuma.