Olin 15-vuotta saman työnantajan palveluksessa toimihenkilönä. Yrityksessä tehtiin saneerausta, mutta kai sitä piti itseään niin vakiokalustoon kuuluvana, että ei voinut tajuta, kun nuori yritykseen tullut konsultti ilmoitti, huomenna ei enää tarvitse tulla. Yrityksen hallitus oli päättänyt myöntää yli 15-vuotta yrityksessä olleille irtisanomisajan ilman työvelvoitetta.
Kotimatka tuntui ihmeellisen lyhyeltä, kai sitä pelkäsi vaimolle kertoa uutisesta. Vaimoni otti asian kuitenkin tyynen rauhallisesti. Seuraavana aamuna meinasi paniikki iskeä, vaimo lähti töihin normaalisti ja lapset kouluun, mutta minä en lähtenytkään mihinkään. Onneksi yöllä oli satanut lunta, joten lumityöt voisi tehdä. Kului viikko ja paniikki vain kasvoi. Pieniä askareita tuli kotona tehtyä, mutta ei oikein saanut mitään suurempaa aikaiseksi. Tuohon aikaa ei ollut kännyköitä vielä saatavilla, oli vain autopuhelin ja tietysti normaali lankapuhelin. Lankapuhelimeen ei päivällä soittanut muut, kuin lehtikauppiaat, joten kun se kerran taas soi, menin harmistuneen vastaamaan telefooniin. Kyseessä ei ollutkaan lehtikauppias, vaan sen yrityksen pahin kilpailija, josta oli lopputilin saanut. Juteltiin niitä näitä, kunnes yrityksen toimitusjohtaja teki erikoisen ehdotuksen 8 kuukauden koulutuspaketti ja sitten heille töihin. Tiesin täysin, mistä projektista oli kysymys, koska edellisessä työpaikassa olin sitä ehdottanut investointisuunnitelmaan, johon sitä ei otettu. Mielessä kyllä kävi, että vieläkö "vanha koira oppii" temppuja", nyt noin 16-vuotta myöhemmin, voin sanoa, että oppii. Se on selvä, lukemaan joutuu paljon enemmän, kuin nuorena, mutta kyllä asiat vielä korvien väliin jää.
Potkut
2
701
Vastaukset
- efawgf3qg432
Saneeraus? Eikö se tarkoita seinien korjausta? Ihmettelen vain, että ketä tässä yritetään kusettaa sanalla "saneeraus". Ihan kuin ihmiset eivät tietäisi, että se tarkoittaa potkuja! Perkeleen idiootit!
- pihapupu
elämäni muutos tapahtui ,kun entinen työnantajani sairastui ja firma loppui sentakia.sain lopputilin, tietysti.sain myös uuden työpaikan alle kk. samalta alalta, monikansallisesta konsernista. eipä vastannut suomalaista keskisuurta missään mielessä. palkat oli ihan eri maailmasta kotimaisen eduksi. siellä olin lähes 5v. sitten tuli yt ja pääsin työttömyysputkeen ja olen ihan tyytyväinen tähän järjestelyyn.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas2201496- 961296
Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?
Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle181200Ikävöin sua
Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan61177Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?
Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?9968Minä täällä vaan
Ukko jota oot joutunu joskus sietämään työnpuolesta. Toivottelen kauniita unia💛86930Jos haluat jatkaa tutustumista
Pyydä mut suoraan kunnon treffeille. En lähde mihinkään epämääräiseen viestittelyyn enää.66905- 32880
T, miten mun pitäis toimia
Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest43851Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!
Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii57813