Ari Vuori on tänään ilmoittanut joukkueen olevan valmis.
Lähteneet:
Antti Halonen
Marko Mäkinen
Aki Uusikartano
Lee Sweatt
David Leggio
Aatu Hämäläinen
Antti Reivonen?
Toni Jalo?
Lassi Kokkala?
Tulleet:
Marko Kivenmäki
Mario Valery-Trabucco
Miika Huczkowski
Garrett Raboin
Janne Hauhtonen
Robin Bergman (try-out)
Jussi Tapio (try-out)
Kokoonpano-sommitelma:
Birner - Plihal - Kivenmäki
Vahalahti - Valery-Trabucco - Suominen
Hattunen - Virtala - Erkinjuntti
Kolu - Hauhtonen - Venäläinen
Varalla: Bergman ja Tapio
Hyökkäyslinjoissa huomionarvoista on se että Suominen on tällä hetkellä loukkaantunut aika pahasti, joten Bergman päässee paikkaamaan häntä. Valery-Trabucco on puolestaan suuri kysymysmerkki ja ketjut menee ihan uusiksi, jos mies ei SM-liigassa viihdy. Plihal-Kivenmäki yhdistelmä olisi mielestäni erittäin kokeilemisen arvoinen. Toisaalta Vahalahtikin voisi olla hyvä pari Mavelle. Reivosen ja Kokkalan jatkoa ei ole missään julkistettu, mikä on todella paha juttu!
Nordlund - Raboin
Järvinen - Vittasmäki
Skålberg - Huczkowski
Varalla: Berg, Aaltonen ja Palmroth
Puolustuksessa on kaksi isoa kysymystä ja muutama pienempi. Ensinnäkin Bergin tilanne on vaikea. Onko hän yhä parempi kuin esimerkiksi Skålberg tai Huczkowski?? Mielestäni ei ollut viime vuoden perusteella, vaikka olikin loukkaantunut. Ja voiko Leime laittaa tepsiläistä legendaa penkille? No ehkä Akin johtajaominaisuudet ja status vievät hänet Huczkowskin edelle, eikä se ole mikään vääryys. Ja mistä sitä tietää jos peli alkaa vihdoin kulkemaan. Skålbergin voisi muuten laittaa vilttiin, mutta kun hän on näitä kahta muuta heppua vähän kiekollisempi.
Vielä suurempi asia tepsin menestyksen kannalta on Garrett Raboinin onnistuminen. Jos mies on uusi Campbell, niin sitten tulee vaikeaa. Ylivoimalle jouduttaisiin sitten tukeutumaan enemmän Skålbergiin ja Vittasmäkeen. Toivottavasti hän pystyy paikkaamaan edes jonkun verran Sweattin jättämää aivan valtavaa aukkoa.
Toivottavasti Järvinen-Vittasmäki parivaljakkoa ei hajoteta. On se kyllä ainutlaatuinen kokonaisuus. Yhteensä 41 vuotta, 375 senttiä ja suunnilleen 180 kiloa! Ja kokemusta on yllättävän paljon.
Maalivahdit
Engren - Ortio - Virtanen (myös TuTo?)
Kaikki ainakin odottavat että Engren hoitaa selvän ykkösmaalivahdin paikan suvereenisti ja että hän on ensi kauden parhaita suomalaisvahteja. Vuoden päästä sitten Nashvilleen. Huippulupaus Ortion pitäisi kuitenkin saada kourallinen pelejä ykköstasolla, jotta Upin aloittama ruletti toimii vastaisuudessakin. Toivotaan etteivät paineet ole liikaa kummallekaan.
Tepsin pitäisi ihan ok suorituksillakin päästä viiden parhaan sakkiin runkkarissa näillä pelaajilla, mutta jos kaikki menee nappiin niin voittokaan ei pitkästä aikaa ole mahdottomuus.
TPS 2010-2011
5
485
Vastaukset
- Tonanza
Joukkoe näyttää kyllä enemmän kun hyvältä! Nyt kun reivonen jatkaisi, minusta pelee aika energistä peliä.
niin saataisiin edes miehestä tuuraja jos joku on poissa pelatkoon vaikka tutossa silloin kun ei pelaa kokoonpanossa.- ketjun aloittaja
samaa mieltä Reivosesta. Viime kausi meni hyvin, kunnes tuli loukkaantuminen.
- Tarkkari
ketjun aloittaja kirjoitti:
samaa mieltä Reivosesta. Viime kausi meni hyvin, kunnes tuli loukkaantuminen.
kävin kupittaan u-hallissa punttisalissa ni siellä ne Suomen Mestarit veti treenii siin kello 9 mais. Unskil o näköjää ranskan rekisteris Saabi rättikatol.
Hyvä meininki Turuus. - Oskari_
Tarkkari kirjoitti:
kävin kupittaan u-hallissa punttisalissa ni siellä ne Suomen Mestarit veti treenii siin kello 9 mais. Unskil o näköjää ranskan rekisteris Saabi rättikatol.
Hyvä meininki Turuus.Ketäs pelaajia siellä kupittaalla oli mukana?
- on suorastaan
Tarkkari kirjoitti:
kävin kupittaan u-hallissa punttisalissa ni siellä ne Suomen Mestarit veti treenii siin kello 9 mais. Unskil o näköjää ranskan rekisteris Saabi rättikatol.
Hyvä meininki Turuus.häikäisevän hyvää minunkin unissani.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,1294650Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu293387- 213380
Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt493150Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka512985Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1222839Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod192594Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1132315- 92229
MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142135