Haluaisin tehdä pihaani ihanan, kookkaan pihalammen, jonne istuttaisin myös kaloja (esim. karppeja yms.) En oikein ymmärrä netissä olevia pihalammen valmistus-ohjeita.. Haluaisin mahdollisimman LUONNOLLISEN näköisen altaan, eli valmisaltaille ehdoton ei. Ja niin, ne kysymykset:
1. Riittääkö vain yksi vesiallas? (Luin jostakin, että pitää rakentaa kaksi "allasta", jotka yhdistää purolla. Haluaisin yhden ison altaan, missä on pieni suihkulähde tai suuri suihkupatsas. En halua kahta isoa allasta, mitkä yhdistää joku pikku puro..)
2. Minkälainen on maapohjainen allas? Se olisi luonnollisin vaihtoehto, mutta en halua, että vesi on ruskeaa mutaa. Onko maapohjaisessa altaassa vesi aina ruskeaa/kuinka veden saa kirkkaaksi?
3. Voinko käyttää allaspumpun tilalla suihkupatsasta? (Esim. nainen jolla on ruukku kainalossa ja vesi tulee ruukusta takaisin lampeen)
4. Pitääkö suodatin ottaa talven ajaksi pois?
5. Kuinka estää altaan jäätymistä pohjaan? En halua, että kalani kuolisivat sinne talven aikana
6. Entä kuinka estää lammen pinnan jäätymistä? Luin jostakin, että pinnassa pitää olla sula kohta mistä kaasut pääsevät pois.
Kertokaa kaikki maapohjaisesta altaasta sekä siitä, miten siihen saa puhtaan veden, sekä olisin todella todella kiitollinen, jos vastaatte kaikkiin kysymyksiin! Voitte kertoa ihan kaiken pihalammista mitä tiedätte. Lammessa ei olisi tarkoitus uida.
Kiitos miljoonasti jo etukäteen ja hyvät kesänjatkot!
Kysymyksiä pihalammesta!
2
1303
Vastaukset
- "Opettelua"
Jo kymmenen vuotta olen harjoitellut lammen pitoa mutta huonosti menee. kun vesi aina syksyllä karkaa ja pohja näkyy vaikka syvyyttä on yli metrin ja maapohja jossa ilmeisesti ollut lampi aina ja toinen lampi 100 metrin päässä kaksi metriä ylempänä josta voi laskea vettä tähän pihalampeen.
Viime talvena pihalampi jäätyi pohjaan saakka ja rikkoi suihkukaivon eli nosti sen ylös kun en ajoissa pannut sähkökierukkaa ympärille. Suihkukaivon paino on noin 200 kg ja nyt olen sen nosturilla nostanut altaan reunalle johon pulttasin sen kiinni niin on helpompi hoitaa kun ei tarvitse sulatella.
Altaan vesi on sitä samaa jota porakaivostamme käytämme koska koepumppauksessa pinta laski joten kaloja siihen ei voi laittaa koska ruokinta saastuttaisi veden.
Ruoppautin sen silloin alussa ja olen ajanut soraa pohjalle noin 15 cm joka pitää veden aika puhtaana kunhan kerää lehdet ja roskat aina pinnalta pois ettei painu pohjalle. Altaan koko on 15 X 30 metriä ja siellä on pohjalla muutamia tonnisia järkäleitä - Simo Lampi
Kuinkas projekti etenee?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1718441KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4527590Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei763880Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521603662Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1183054Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään542785Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv432050- 1262046
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231883Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka211751