Erittäin fiksu kaverini joka muutti Espoosta maalle siirty kannattamasta kokoomusta perussuomalaisiin kun näki minkälaista meininki maalla on. Perussuomalaiset eivät kannata maataloustukia ja ovat EU vastaisia. EUn budjetista 47% maataloustukea. Mikä tässä on kun joka viikko tulee uusia veroja vaikka kansanedustajat ovat kesälomalla ja maataloustukiin ei kosketa vaikka ylituotanto on järkyttävää? Ylituotantoa ei saa tukea se on valtiontalouden syöpä, talouden alijäämä on 9 miljardia vuosi kaikki kiristää paitsi maanviljelijät, miksi sitä ylituotantoa ei saada pois. EU ei maksa sitä vaan suomi maksaa EUlle enemmän kuin tukina saa takaisin eli suomi maksaa Kreikankin maataloustuet niiden lainojen lisäksi. 2010 vuonna ei tarvita joka äijän olla jyviä kasvattamassa tämä ei ole mikään afrikka missä joka perheen pitää kasvattaa oma ruoka!!!!!! Maataloustuen lisäksi on verotonta maakauppaa ja ladonrakennus ja ostokauppaa ja poistettu rehuverot ja muut. Sitten itketään kun itämeressä ei ole happea, no kun täällä tuotetaan ruokaa 10 miljoonalle ihmiselle melkein tuntuu että kahden miljoonan ihmisen toimesta. Ei ihme ettei ole työttömiö kun suurin osa on maanviljelijöitä joille tulee se 50 000 - 350 000 keskimäärin tilille 12 kuukauden välein.................................................................................... maailman tappiin ............................ talvella sitten poltetaan jyvät energiaksi (hölmöläisten hommaa pieniä jyviä polttaa lämmöksi kun ottaa huomioon mitä joka ikinen jyvä on tullut maksamaan..) ihan hiljaisuudessa pääasia että yksi porukka on jolta ei leikata ja joita YT neuvottelut ei ikinä koske
MAATALOUSTUET POIS
syöpäimutus
5141
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Vai ettei persut kannata maataloduen tu´kemista ja perheviljelmien ylläpitämistä.
Olet täysi fanaattisessa maailmassa ja valehtelet jopa itsellesi
Mikä tässä ihmetyttää, että vuodesta toiseen tilakoko kasvaa lisää traktoreita 3-5 kpl tila. Ja leikkuupuimurit ym lehmille tietokoneohjattut lypsykoneet, harjakoneet ym ym. Sitten lapset leikkivät kalliilla mönkijöillä ja talvet moottorikelkoilla. Pihassa tilaauto ja vaimolla myös n 30000 e kauppaauto vaikka kauppaan saattaa olla 500m. Näitä esim on niin etelä-pohjanmaalla, satakunnassa sekä hämeessä. Miksi palkansaajat ovat niin tyhmiä, että tällaista viihdettä elättävät sillä mukamas kotimainen ruoka?
...kilometrin välein
Nimim. Tyytyväinen kuluttaja
Sillähän tuskastasi pääset, kun käväiset ostamassa maatilan. Kyllä niitä on jatkuvasti myynnissä....
Taas tämänkin hallituksen toimesta kun energia hintoja nostetaan kaikki muuta maksavat kororukset, vaan maatalous saa kompensaatiot eli tukia kisää. Nykyisinkin täysin kannattamatonta toimintaa tuetaan!