Tämmöinen jatkuva tuhonennustaminen ja odottaminen syö hermoja ja mielenterveyttä?
Eikö olisi järkevämpää alkaa elämään, eikä elää jatkuvassa tuomion pelossa?
varmasti löytysi järkevämpääkin tekemistä.Miten on?
Eikö olisi järkevämpää alkaa elämään, eikä elää jatkuvassa tuomion pelossa?
varmasti löytysi järkevämpääkin tekemistä.Miten on?
Vastaukset 16
Vanhimmat
Jos sinäkin kerran elämässäsi vaivautuisit LUKEMAAN, mitä täälläkin on sanottu, niin tietäisit, että JOPA uskovilla on työpaikat, lapset, harrastukset, pakolliset menot, yhtä tyhjänpäiväiset huvit kuin teilläkin ja tosi maalliset harrastukset - veikkaanpa, että käyvät monet penteleet uimassakin - joten ei näitä profetioita täällä kukaan 24h vuorokaudessa pakerra ja maailmanloppuja odottele taivasta tähyillen, kun kerran on KÄYTÄNNÖN ARKIKIN, perhe, ystävät sun muut on olemassa. Osoitat vain olevasi itse vähän outo, jos muuta luulet ja väität.
Kyllä mulla on sellainen tuntuma että pääosin täällä tuomioitaan julistelee sellaineen poppoo joka on sairaseläkkeellä mielenterveyssyistä ja siksi lähinnä yöaikaan kun olo on levoton ,niin viestejään rustaavat.
Kyllä on myös outoa jos joku työssäkäyvä,perheellinen,ym,ym.Lähettelee viestejä mm."näyistä" tms. Sadut kuuluvat lapsille,eivät aikuisille.Siltikin..Onhan tämä pohjimmiltaan yhdistelmä huumori ja huuhaa palstoista,joten antaa palaa vaan.Huumoria kehiin,mutta vaihtakaa myös välillä aiheita.
Jos todellisuudentaju on niin kaukana kuin se osalla kirjoittajista ilmiselvästi on, tuntuu tavallinen perhe-elämä luultavasti aika vaikealta.
Jos minun puolisoni olisi uskonsa kanssa siinä tilassa, joka hänet ajaa julistamaan tuhoa ja murhetta milloin kenenkin niskaan, tavallisen elämän ja parisuhteen kanssa voisi tulla suurehkoja ristiriitoja.
Uskoisin, ettei suurin osa Suomenkaan uskovaisista profetioilla päivittäin päätään vaivaa. Muutamat äärikristityt ottavat sekä uskonsa että ennenkaikkea itsensä liian vakavasti ja seuraukset näkyvät täällä.
Nuo maanmainiot "profeetat" kuvittelevat olevansa jonkinlaisia edelläkävijöitä ja kansanjohtajia, jotka opastavat eksyneet riviuskovaiset oikealle tielle. Luultavasti niin uskovaisten kuin meidän muidenkin ihmisten enemmistö lähinnä joko hyväntahtoisesti naureksii tai puistelee päätään.
Valitettavasti itsekin sorrun turhan usein väittelyn tielle silloin, kun harhat kaikkein utopistisimmilta tuntuvat. Mitään hyötyähän väittelystä ei ole. Kun joku alkaa todellakin kuvitella tuottavansa Jumalata peräisin olevia profetioita, ulkopuolisen sana ei paljoa paina.
Voi olla sinulle yllätys, että tällä palstalla liikkuu myös akateemisesti koulutettua väkeä. Itse olen promotoitu maisteri. Veli Piho on myös akateeminen ja epäilen, että huhhikseltakin saattaa löytyä jonkinasteinen tutkinto. Hänen kirjoitustyylinsä ja tietynasteinen yleissivistyksen taso paljastaa sen. Vaikken häntä nyt julkisesti haluakaan kehua, niin aivan tyhmästä henkilöstä ei ole kyse.
Se, jos kerran - pari päivässä käy katsomassa onko täällä mitään mielenkiintoista, ei tarkoita että täällä roikkuisin kesäkuumalla. Tähän ikään mennessä ihmiselle tulee tiettyjä rutiineita: Sähköpostit, Pihon sivut, S24 profetiapalsta, kauppalehti, taloussanomat, Iltasanomat, mobile.de, huuto.net, Uusi Suomi blogit, Loviisan Sanomat, Kristillisdemokraattien keskustelufoorumi ja nettiauto. Ja koko rumba läpi alle puolessa tunnissa!
Ja eikun rannalle!
Siksipä hyvä profetia-äiti tai -isä ei kerrokaan näitä lapsilleen iltasatuna, vaan aikuisten keskutelupalstalla toisille aikuisille. Tuo outo sekoitus huumoria, tuomiota ym., jota täällä viljellään, johtunee siitä, että eri kirjoittajilla on eri käsitykset siitä, mitä varten tämä profetia-palsta oikeastaan on: profeetoille se on esim. profetioiden julkistamiskanava, ei-uskoville uskovien morkkauskanava jne. Täytyy sanoa, että tällä jos jollakin palstalla todellakin "vaihdetaan välillä aiheita"! Kävin esim. jollakin rajatiedon palstalla tässä lähiaikoina ja siellä joku veti välittömästi herneen nenäänsä, jollei pysytty tasan tarkkaan Ihmeiden oppikurssi-aiheessa, melkein parvuttiin sheriffiä avuksi. Liekö täällä siis sittenkin enempi suvaitsevaisuutta kuin muilla palstoilla. Eikä tietääkseni tämän palstan vakiovieraat, kuten esim. huhahheikään, ole sairaseläkkeellä oleva mielenterveyspotilas, tai ei ainakaan myönnä olevansa, vaikka foliohattuja mainostaakin...
Kun ihminen alkaa uskonsa kanssa & vuoksi sekoilla ja sekoittaa kuvitelmat ja todellisuuden, jossakin on ongelmia. Ja pahoja.
Ammatilla tai koulutuksella ei siinä vaiheessa merkitystä ole.
sinällään ei takaa yhtään mitään. Vai mitä mieltä olet Theodore Kaczynskistä, erittäinkin koulutettu herrasmies:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Theodore_Kaczynski
Tosin hän ei ollutkaan poliitikko, jos miehestä jotain positiivista pitäisi löytää.
katsonut elokuvaa henkilöstä Rasputin,
ja kyllä Jumala saisi aasinkin puhumaan, mutta uskooko ken ei usko .
tuhoprofetioita edustavan vaan haluan kommentoida, että tuho ja katastrofit liittyvät ihan luonnontieteellisiin ajallisiin ilmiöihin. henkilökohtaloissahan ihminen voi nukkua vaan hilljaisen pehmeästi pois illman dramatiikkaa. Mutta kyllä ihan ajan loppumiseenkin planetaarisesti saattaa liittyä suuria mullistuksia, paukkeineen ja katastrofeineen. Sitäpaitsi ihminen on kyllä pitänyt siitä huolen, että atomia tullaan käyttämään moninkertaisesti tämänkin maaplaneetan tuhoamiseksi. Itse en usko, että ihminen jotenkin viisastuisi ja alkaisi purkamaan pommejaan.
Jo luonnontieteen alkulähteistä puhutaan alkuräjähdyksestä. Niinpä on myös enemmän näyttöä "loppuräjähdyksestä". Kaikki vaan räjähtää. Ei ole ihme, että profetiatkin kertovat tulevasta tuhosta, koska se on todellisuutta ennenpitkää. Monet vaan kiirehtivät, ehkä peloissaan, että se on koittavi tässä lähiaikoina. Käsittääkseni tuhot ja räjähtelyt ovat aikaan sidottuja ilmiöitä. Tulevassa ajattomuudessa ehkä ei enää paukahtele. Aiheuttaahan pelkkä lämpötilan muutos järistyksiä, ukonilmoja, paukkupakkasia ym. Sinänsä aika huvittavaa, että aina paukkuu jossain.
Entäs sitten kun aika loppuu? Kaikki on pysähdyksissä. Mitään ei tapahdu eikä liikahda. Ajattomuuskin on aika ahdistavaa, ei oleminen. Ei siis olla olemassa. Kuvitteleppa mielessäs! Eikö ole toistaiseksi kuitenkin turvallisempaa, että paukkuu ja ryskää, ollaanhan kuitenkin olemassa. Vaikkakin itse kuuntelen mieluummin tuulen hiljaista huminaa ja lintujen laulua.
ne herättäisi siihen tärkeimpään ja sen puolesta toimiseen ja vaikuttamiseen. Ei se vain odottaminen mitään hyödytä,
ja joka häneen turvaa saa avun. Jumalan opettamana emme ole ihmisten opettamia, ja Herra tahtoo pyhittää omansa kaikessa totuudessa ja vaikka Ilmestyskirja on voimakas, niin se on myös Isän Jumalan antama, että sen kautta voimme pyhittyä ja siitä vaarin ottaa ja kestää sn hyvän sanoman ja opetuksen mukaan, minkä on siinä antanut Jeesuksen nimessä.
ruokaöljy tai voiteluöljy? Olisiko pulloista kipattava astioihin?
Daniel: "Ymmärrys lisääntyy"
http://www.youtube.com/watch?v=jkNm3jeCPaA
http://www.youtube.com/watch?v=1zz8_MxcnzY
Jättiläiset, nefilimit, ovat tulelle talletetut (vrt. Sodoma ja Gomorra).
"Ei uutta auringon alla."
Mikrosirulla saastutetaan ihmisveri. Nefilimien dna leviää. Lopulta Jumala tuhoaa saastaisen ihmissuvun. Tällä kertaa tulella, ei vedellä.
Jos on ongelmia, niin vaihda kanavaa. Jos mielenterveydenpäälle käy, niin älä avaa sivustoa. Ota vastuu itsestäsi.
Moi Aloitukselle. Tämä on aloitettu 29.7.2010.
Törmäsin vanhaan istuntoon. Otin sen tapetille, koska ymmärrys on lisääntynyt. Tästä on hyvä jatkaa...