Tiedättekö miksi

Wostok 10

kaikki vanhojen kirkkojen malli on suippeneva ylöspäin, varsinkin kirkkojen tapuli, ne osoittavat suippenevin suoraan taivasta.

Tämä on yhtä uskottava kuin luomiskertomuskin, että aikoinaan maapallolla oli asukkaita avaruudesta. Kun he aikansa täällä mellastivat ja olivat hallitsevia, niin kansa piti heitä Jumalan lähettiläinä. Sitten kun nämä avaruuden veijari lähtivät omille tähdilleen rakketeilla, aivan samanlaistyyppisillä kuin mitä nämä astronautit käyttävä lähtiessää maapallon kierroksille. Kun he olivat lähteneet, kansa rupesi rakentamaan kirkot rakettien tapaiseksi, koska uskottiin, että sillä sitä sitten lennetään Jumalan luo tähtiin. Usot sie?

1

512

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • akidanos

      Kristittyjen kirkkojen nerous on juuri niiden arkkitehtuurissa ja sijoituksessa. Suuri ja uljas rakennus herättää kunnioitusta ja on jo itse olemuksellaan hyvin hallitseva. Tällä tavoin saatiin kirkon ja pappissäädyn arvovalta nostettua rahvaan yläpuolelle. Kirkkojen sijoittelussa pyrittiin myös sekä ympäristön että kansan hallintaan. Suomen keskiaikaiset kirkot on sijoitettu joko vanhojen pyhien paikkojen yhteyteen tai kulkureittien varrelle. Myöhemmin kirkot pyrittiin rakentamaan korkeille paikoille, josta ne näkyivät kauas ja samalla henkisesti hallitsivat ympäristöään. Näillä psykologisesti hyvin nerokkailla keinoilla saatiin kristinusko syrjäyttämään vanhat, alkuperäiset uskonnot. Ihmisen piilotajunnan hallinta oivallettiin kirkon piirissä jo hyvin varhain, ensin otetaan haltuun pyhä paikka ja sen jälkeen muutetaan sen tarkoitus itselle sopivaksi.
      Tästä esimerkkinä Janakkalan ikiaikainen uhrilähde. Sen läheisyyteen rakennettiin kirkko ja lähde nimettiin pyhän Laurin lähteeksi. Tässäkään tapauksessa kirkolta vei pitkän ajan saada ihmisten piilotajunta muuttumaan, koska lähteelle vietiin uhrilahjoja tiettävästi vielä 1800-luvun lopulla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      309
      3055
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      61
      2353
    3. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      124
      2057
    4. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      349
      2043
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      127
      1733
    6. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      67
      1399
    7. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1395
    8. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1337
    9. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      69
      1270
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      78
      1243
    Aihe