Kela:takuueläke EI automaattinen

http://www.hs.fi/politiikka/artikkeli/Kela ei aio jäljittää pienituloisimpia takuueläkettä varten/1135258932074

Muista hakea tuota etuutta , jos olet työhistoriaa vailla oleva peruseläkettä nauttiva tms.

Siis , jos haluat sen.

Pienin takuueläke tulee olemaan n 685 €.
5178
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Haluatko tienata helposti rahaa, joka vie sinulta päivässä 5min ja käytät vain omaa internettiä. PTC sivut ovat ratkaisu pieniin ja suuriin rahaongelmiin ja vaikka pikavipin voi jättää ottamatta kun saman määrän saat täältä, mutta aivan ilmaiseksi. Sivulla saat jokaisesta välilehdessä auki pitämästä mainoksesta 10$ (joka muuttuu tililläsi euroiksi) ja päivässä voit klikata 4-6 mainosta, joten päivässä 50$ -> 10pv 500$.

Mikä ihmeen PTC? Mistä sivut saavat rahaa maksamiseen?
Mainostajat maksavat sivuille, jotta nämä näyttäisivät mainoksia. Sivut taas maksavat käyttäjilleen, jotta mainoksia katseltaisiin.

Saako tästä oikeasti rahaa?
Kyllä saa, kaverin sai 7500€ tililleen ja se avasi omat silmänikin kyseiseen sivustoon. Tänä sivusto todella toimii. Se vie aikaa ehkä muutaman kuukauden ja itsekin saanut jo muutaman tonnin :)

Minne se raha sitten saadaan?
Tienaamasi rahan saa siirrettyä AlertPay- tai PayPal-tilille, josta sen voi siirtää omalle pankkitililleen.

http://www.tendollarclick.com/index.php?ref=vilz

Eli tuossa on linkki ja kun menet kyseisen linkin kautta, minäkin saan vähän rahaa (: Tuo onkin ainut syy minkä takia mainostan sivua täällä.

Kun olet sivulla paina create account, laita tänne omat tietosi, (nimi ja sähköposti, haluamasi käyttäjätunnus, maa, ja laita kohtaan terms and service: i accept), sen jälkeen paina create account ja olet rekisteröitynyt.Tämän jälkeen saat sähköpostiin vahvistus koodin ja tämän avulla päset kirjautumaan :). Kun olet kirjautuneena paina kohdasta view ads ja aloita tienaaminen.

ELI KUN OLET KIRJAUTUNEENA MENE KOHTAAN VIEW ADS JA PAINA LINKEISTÄ JOISTA VOIT PAINAA, TÄMÄN JÄLKEEN ODOTA MINUUTTI (VOIT TEHDÄ SAMALLA MUUTA) JA TÄMÄN JÄLKEEN PAINA OIKEAA NUMEROA JOTA SE VAATII MINUUTIN JÄLKEEN. JOKA PÄIVÄ SAAT UUDET LINKIT JOISTA VOIT PAINAA.

Äänestä

Kyllä näyttää hienolta 685 e. Käytännössä summa vähennetään asumistuesta ja muista mahdollisista.
Eli taas on ihmisiä retkutettu tyhjällä touhulla. Lisäksi ihmetyttää tuo hakemushomma, kerjätkää
on niinkuin touhun nimi. Kelassa on koneet ja henkilökunta, hoitakoot pirulaiset, ei siinä turhat
paperit mitään muuta.

Äänestä
  • eläke on tuo 685. Jos saat nyt asumistuen kera vaikka tonnin , niin eihän se koske lainkaan.

    Joo,Kelassa on väki ja vehkeet mutta suomalainen käytäntö on se , että kaikkia etuuksia anotaan.

    On se silti kumma ,että nimitys on TAKUUeläke mutta jää saamatta , jos et ole valppaana..eli oikeassa olet.

    Niinkuin nyt olisi ylivoimaista Kelan tehdä tietokoneajoa asian selvittämiseksi.

    Nyt saadaan palkattua väkeä anomusruuhkan varalta - A4 - rumba raikaa.

    Äänestä

katsoo Kokoomus että Suomalaiset ovat arvoisia ja kehitysapuun 980 miljoonaa euroa.

Äänestä
  • Vanhan kaavan mukaan tuo 119 miljoonaa lähtee kassasta. Todennäköisesti jopa enempi,
    eli tavanomainen ylitys.
    Miljoonalle köyhälle tuosta summasta menee noin puolet. 60 miljoonaa sulaa kelan yleiskuluissa.
    (lisätyöt,hallinto,valvonta...)

    Muistatteko kun liimailtiin tarroja auton tuulilasiin. Tais olla 50 mk luokkaa x suomen autokanta.
    Miljoonissa pyörittiin silloinkin. Valtion tilintarkastajat kummaili kun tuotto meni asian hoitamiseen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Gilez kirjoitti:

http://www.hs.fi/politiikka/artikkeli/Kela ei aio jäljittää pienituloisimpia takuueläkettä varten/1135258932074

Muista hakea tuota etuutta , jos olet työhistoriaa vailla oleva peruseläkettä nauttiva tms.

Siis , jos haluat sen.

Pienin takuueläke tulee olemaan n 685 €.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu