Raamattu sanoo että jumala on valinnut jotkut ihmiset oikeiksi saviastioiksi ja jotkut tuhottaviksi astioiksi.
Tämän jokainen voi tarkistaa omasta raamatustaan.
Eikö olekin ihanaa kun on tämmöinen rakkaudellinen jumala olemassa.
Hahhaa tämmöinen ainoa oikea tosi jumala.
Onkohan sen nimi Chihuahua?
Tämän jokainen voi tarkistaa omasta raamatustaan.
Eikö olekin ihanaa kun on tämmöinen rakkaudellinen jumala olemassa.
Hahhaa tämmöinen ainoa oikea tosi jumala.
Onkohan sen nimi Chihuahua?
Vastaukset 22
Vanhimmat
No tuohan kuulostaa siltä, ettei tuo "jumala" kauheasti ihmisistä välitä.
Monia varmasti kiusaa tuo kohta tuossa kokoelmassa, jota Raamatuksi nykyään kutsutaan. :D
Ryhtyä riitelemään tällaisen despootin kanssa, vai kuinka?
Tarkoitatko että "hullulle tulee olla mieliksi" ? :D
Ainakin minä toivon hänen rakastavan minua.
Suhtaudut kuitenkin nöyrästi siihen ajatukseen, että tällaisen suvereenin mielestä saatat kuulua niihin sekunda-astioihin?
.. olen surullinen.
Hän, joka on ilmestynyt lihassa, vanhurskautunut Hengessä, näyttäytynyt enkeleille, saarnattu pakanain keskuudessa, uskottu maailmassa, otettu ylös korkeuteen.
Niin noh, onneksi ne kirjoitukset ovat ihmisten juttuja, ei muuta. Voit sinäkin olla rauhassa.
Ja sitä paitsi, se joka on tullut lihaksi, on aiemminkin nähnyt enkeleitä, ei hänen ole tarvinnut näyttäytyä niillle uudelleen. Hän on ollut kaiken aikaa nähtävänä.
HÄN oli muuten huomattava kapinallinen ja muutosten ajaja. Ihminen... oliko jotain muutakin sitä me emme tiedä, uskoa voi mitä haluaa.
Ja enkeleillä ei muuten ole siipiä.
Pakanoita on maailma täynnä: kaikki maailman ihmiset ovat jonkun mielestä pakanoita.
Pakanoiden keskuudessa on saarnattu monista.
Otettu ylös korkeuteen... joo'o.
Niisankuun 14 ei muuten ainakaan Suomessa osu muistojuhlan viettopäivään.
Vatt?
Jos ihminen antautuu kokosydämisesti palvelemaan Jumalaa, hänestä tulee astia jaloa käyttöä varten, mutta se on itsensä kieltämisen tie ja harvat suostuvat siihen.
Tuo ilmaus voi kuullostaa kauhealta, mutta oman kokemukseni mukaan kyse on vain siitä, että jotkut astiat eivät kestä sitä autuuden määrää, jolla Jehova tahtoo siunata sinua. Sellainen astia ei voi kestää edes ajatusta menosta taivaaseen ja sen valkeuteen ja onneen tai ajatusta, että Jeshua tulee asumaan sydämeen. Siksi tuollaisen heikon astian omistaja epäröi ottaa vastaan Jeshuaa sydämeen.
Itse olen esimerkiksi heikko astia. Jehova on kehottanut luopumaan kahvin juonnista, koska pyhän hengen täyteys minussa vaikuttaa niin heikosti, että kahvia juomalla saan aikaan saman vaikutuksen kuin pyhän hengen täyteydellä. Eli minun on valittava, joko kahvi tai pyhän hengen täyteys (joka siis on hyvin pieni voimaltaan minussa). Jollekin helluntailaiselle tämä ajatus on täysin käsittämätön. Heille pyhän hengen täyteys on niin mahtava ja suuri kokemus, että oksat pois.
Vaikka astiani on kovin heikko en silti ole epätoivoinen sen vuoksi; eikä ehkä teidänkään pitäisi?
Jatkuva autuuden tila vaatii myös keholta paljon kestävyyttä ja sitä ei kaikissa kehoissa ole tarpeeksi.
PS. Olen lukenut viime aikoina Bhagavadgitaa, joka voi olla vaikea kirja joillekin, mutta siinä selitetään sangen tarkoin juuri tätäkin kysymystä.
Varmuudella osalliseksi sinun kaltaisuudestasi, joten sellaistakin oikotietä onneen monet kokeilevat. Sinulle suosittelen kuitenkin ihan periteistä pulkkosienimuhennosta, ilman kärpässieniä.
Sou Vatt?
Oliko sinulla jotain sanottavaa?
"...astia ei voi kestää edes ajatusta menosta taivaaseen..."
No sinä et ainakaan ole jehovantodistaja.
Kyllä uskovaiset ovat hulluja. Kiva elää kuplassa, sano...
Jos haluaa jonkun vain jaloa tai epäjaloa käyttöä varten, ei tarvita vapaata tahtoa.
Siispä ihmisen tuomitseminen on turhaa, jos kaikki on etukäteen määrätty. Ei veitsi ole syyllinen murhaan, sen käyttäjä on.
"Syntiinlankeemus" oli tarkoituksellista, niin pitikin tapahtua, se oli järjestetty juttu. Saatana on luotu olio vailla vapaata tahtoa... aika huonon kasvatuksen saanut kyllä kun kuuntelee uskovaisten juttuja.
Millaiset vanhemmat hänellä on oikein ollut???
Vatt.
Niin,... kerro ihan vapaasti, odottelen tässä... :D
Ei mitään hätää, tämä on tuttu ja turvallinen Suolen foorumi, voit huoletta kertoa mistä on kyse...
Vuon
Niin tuota, millainen lapsuus sinulla oli ja millaiset ovat välisi vanhempiisi?
Ja pienenä matonreunalta putosin, silti lystikseni hyppelen yhdellä jalalla.
Leuvat on hauven luusta, ja vitsit jojensuusta
Näetkö Kalle usein enkeleitä?
>>Hahhaa tämmöinen ainoa oikea tosi jumala.
Niinpä, paimentolaiseepoksen kuvailema jumala on melkoinen sankari, jos vaikka laskee Raamatusta kaikki tuon jumalan tappamat, niin Saatana on pyhäkoulupoika sen rinnalla - ja niihinkin kuolemiin Raamatun jumala oli Raamatun mukaan osasyyllinen:
http://dwindlinginunbelief.blogspot.com/2006/08/who-has-killed-more-satan-or-god.html