Täällä on tutkisteltu kuumuutta ja kuivuutta ja aurinkoa ja sen merkkejä, magneettikenttääkin. Laitan vähän lisää ilmiöistä, joista Raamattu kertoo.
Jes.24:5 Maa on saastunut asukkaittensa alla, sillä he ovat rikkoneet lait, muuttaneet käskyt, hyljänneet iankaikkisen liiton.
6 Sentähden kirous kalvaa maata, ja sen asukkaat syystänsä kärsivät; sentähden maan asukkaat kuumuudesta korventuvat, ja vähän jää ihmisiä jäljelle.
7 Viini murehtii, viiniköynnös kuihtuu, kaikki ilomieliset huokaavat.
8 Loppunut on vaskirumpujen riemu, lakannut remuavaisten melu, loppunut kanteleitten riemu.
9 Ei laulaen viiniä juoda, väkijuoma käy karvaaksi juojillensa.
10 Kukistettu on autio kaupunki, joka talo teljetty, sisään pääsemätön.
17 Kauhu ja kuoppa ja paula on edessäsi, sinä maan asukas.
18 Joka pakenee kauhun ääntä, se putoaa kuoppaan, ja joka kuopasta nousee, se puuttuu paulaan. Sillä korkeuden akkunat aukenevat ja maan perustukset järkkyvät.
19 Maa murskaksi musertuu, maa halkee ja hajoaa, maa horjuu ja huojuu.
20 Maa hoippuu ja hoipertelee niinkuin juopunut, huojuu niinkuin lehvämaja. Raskaana painaa sitä sen rikkomus, se kaatuu eikä enää nouse.
21 Sinä päivänä Herra kostaa korkeuden sotajoukolle korkeudessa ja maan kuninkaille maan päällä.
22 Heidät kootaan sidottuina vankikuoppaan ja suljetaan vankeuteen; pitkän ajan kuluttua heitä etsiskellään.
23 Ja kuu punastuu, ja aurinko häpeää, sillä Herra Sebaot on kuningas Siionin vuorella ja Jerusalemissa, ja hänen vanhintensa edessä loistaa kirkkaus.
Näyttää jopa siltä että kyseessä voi olla ydinsota, jonka aiheuttamat räjähdykset ehkä laukaisevat maanjäristyksiä tai tulivuoren purkauksia tai vaikka molempia. Nämä suistavat jo maapallon liikettäkin epävakaaksi. Eikö isommat maanjäristykset ole jo vähän horjuttaneetkin maapallon liikettä?
Maa huojuu
3
526
Vastaukset
- Nytsetodellaalkaa
Maapallo muuttuu niin kuin on sanottu, ei tarvitse mitään ydinsotaa. Luonto muuttuu ja ilmiöt sen mukana
https://www.google.fi/amp/s/www.forbes.com/sites/trevornace/2018/09/24/humans-are-causing-earth-to-wobble-more-as-it-spins-nasa-finds/amp/- arikomyrsky
ja aurinko tekee osansa...!!
olihan se se sentään muinais kulttuurien "jumala"!
sen vain ihmiskunta unohtanut?
että se määrää meidän elomme tällä palolla.. :)
- MeAgaln
"Nämä suistavat jo maapallon liikettäkin epävakaaksi."
Mikä tahansa iskemä, joka riittäisi havaittavasti muuttamaan maan akselia, vaatisi törmäyksen suunnilleen planetaarista kokoa olevan kappaleen kanssa. Tulivuorten purkaukset, maanjäristykset tai ydinsota eivät riittäisi siihen.
"Eikö isommat maanjäristykset ole jo vähän horjuttaneetkin maapallon liikettä?"
Siinä, missä vuodenaikojen vaihteluillakin on vähäinen vaikutus maan liikenopeuteen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1257543Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?937224Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit287149Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t656296Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t66120Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik1075655Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?465448Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa675287Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus445168Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset304943