Seurakunta on maanpäällinen Kristus.
Paavali täytti Kristuksen ahdistuksia omassa ruumiissaan Kristuksen hyväksi, joka on seurakunta.
Ymmärtäkää kirjoituksia.
Raamattu on Jumalan sanaa.
>>Sen, mitä Kristuksen ahdistuksista vielä puuttuu, minä täytän omassa ruumiissani hänen ruumiinsa hyväksi, joka on seurakunta.
Paavali täytti Kristuksen ahdistuksia omassa ruumiissaan Kristuksen hyväksi, joka on seurakunta.
Ymmärtäkää kirjoituksia.
Raamattu on Jumalan sanaa.
>>Sen, mitä Kristuksen ahdistuksista vielä puuttuu, minä täytän omassa ruumiissani hänen ruumiinsa hyväksi, joka on seurakunta.
Vastaukset 55
Vanhimmat
Silti jotkut kehtaavat väittää, että osa siitä olisi valhetta ja että Jumala olisi laittanut valheen sinne eksyttääkseen ihmisiä, mm. Paavalin välityksellä.
pyytäen Jeesuksen nimessä, sillä Herra johdattaa niitä, jotka rukoillen vaeltavat ja tahtovat tehdä opetuksensa mukaan. Onneksemme uskoessamme Jumalan sanaa ja Poikaa Hengessään, emme voi mennä harhaan, jos olemme aralla tunnolla ja nöyrällä mielellä ja turvaamme Isän Jumalan armoon, joka meitä kasvattaa ja pyhittää totuudessaan.
Paavali täydentää Kristuksen askelia.
2. Pietarin kirje 3:14 Sentähden, rakkaani, pyrkikää tätä odottaessanne siihen, että teidät havaittaisiin tahrattomiksi ja nuhteettomiksi, rauhassa, hänen edessänsä;
15 ja lukekaa meidän Herramme pitkämielisyys pelastukseksi, josta myös meidän rakas veljemme Paavali hänelle annetun viisauden mukaan teille on kirjoittanut;
16 niinkuin hän tekee kaikissa kirjeissään, kun hän niissä puhuu näistä asioista, vaikka niissä tosin on yhtä ja toista vaikeatajuista, jota tietämättömät ja vakaantumattomat vääntävät kieroon niinkuin muitakin kirjoituksia, omaksi kadotuksekseen.
Paavalin kirjoituksia ja muitakin kirjoituksia ovat tietämättömät ja epävakaat väärentäneet raamatun mukaan.
Amen.
on Kristuksen ruumis. Ja Kristus on seurakunnan pää. Ihmisruumiskaan ei pysty toimimaan ilman päätä. Käsi tai jalka ihmisessä ei heilu itsestään oman tahtonsa mukaan, vaan käsi ja jalka ja kaikki jäsenet saavat käskyn päältä ja sitten ne vasta liikkuvat. Kristus on seurakuntaruumin pää ja seurakunta toimii Pyhän Hengen, Kristuksen ohjauksessa. Näin tulisi olla.
Pitäisi olla vain yksi seurakunta, lauma, jolla olisi yksi oppi, usko, joka tulee Jumalalta, niin ei ole:
Minä rukoilen, että he kaikki olisivat yhtä, niin kuin sinä, Isä, olet minussa ja minä sinussa. Niin tulee heidänkin olla yhtä meidän kanssamme, jotta maailma uskoisi sinun lähettäneen minut.
Sen kirkkauden, jonka sinä olet antanut minulle, olen minä antanut heille, jotta he olisivat yhtä, niin kuin me olemme yhtä.
Kun minä olen heissä ja sinä olet minussa, he ovat täydellisesti yhtä, ja silloin maailma ymmärtää, että sinä olet lähettänyt minut ja että olet rakastanut heitä niin kuin olet rakastanut minua.
Siksi Jeesus jatkoi: Totisesti, totisesti: minä olen lampaiden portti.
Ne, jotka ovat tulleet ennen minua, ovat kaikki olleet varkaita ja rosvoja, eivätkä lampaat ole kuunnelleet heitä.
Minä olen portti. Se, joka tulee sisään minun kauttani, pelastuu. Hän voi vapaasti tulla ja mennä, ja hän löytää laitumen.
Varas tulee vain varastamaan, tappamaan ja tuhoamaan. Minä olen tullut antamaan elämän, yltäkylläisen elämän.
Minä olen hyvä paimen, oikea paimen, joka panee henkensä alttiiksi lampaiden puolesta.
Palkkarenki ei ole oikea paimen eivätkä lampaat hänen omiaan, ja niinpä hän nähdessään suden tulevan jättää lauman ja pakenee. Susi saa lampaat saaliikseen ja hajottaa lauman,
koska palkkapaimen ei välitä lampaista.
Minä olen hyvä paimen. Minä tunnen lampaani ja ne tuntevat minut,
niin kuin Isä tuntee minut ja minä Isän. Minä panen henkeni alttiiksi lampaiden puolesta.
Minulla on myös muita lampaita, sellaisia, jotka eivät ole tästä tarhasta, ja niitäkin minun tulee paimentaa. Ne kuulevat minun ääneni, ja niin on oleva yksi lauma ja yksi paimen.
Näitä palkkarenkien johtamia laumoja on tässäkin maassa kymmeniä.
>>>Näitä palkkarenkien johtamia laumoja on tässäkin maassa kymmeniä.
Eri mieltä Jeesuksen kanssa, vastustat häntä, kysymys kuuluukin, kuka palveleekaan Saatanaa.
Rukouksesta:
Varokaa tuomasta hurskaita tekojanne ihmisten katseltavaksi, muuten ette saa palkkaa taivaalliselta Isältänne.
Kun siis autat köyhiä, älä toitota siitä niin kuin tekopyhät tekevät synagogissa ja kujilla, jotta ihmiset kiittelisivät heitä. Totisesti: he ovat jo palkkansa saaneet.
Kun annat almun, älköön vasen kätesi tietäkö mitä oikea tekee,
jotta hyvä tekosi pysyisi salassa. Isäsi, joka näkee myös sen, mikä on salassa, palkitsee sinut.
Kun rukoilette, älkää tehkö sitä tekopyhien tavoin. He asettuvat mielellään synagogiin ja kadunkulmiin rukoilemaan, jotta olisivat ihmisten näkyvissä. Totisesti: he ovat jo palkkansa saaneet.
Kun sinä rukoilet, mene sisälle huoneeseesi, sulje ovi ja rukoile sitten Isääsi, joka on salassa. Isäsi, joka näkee myös sen, mikä on salassa, palkitsee sinut.
Rukoillessanne älkää hokeko tyhjää niin kuin pakanat, jotka kuvittelevat tulevansa kuulluiksi, kun vain latelevat sanoja.
Älkää ruvetko heidän kaltaisikseen. Teidän Isänne kyllä tietää mitä te tarvitsette, jo ennen kuin olette häneltä pyytäneetkään.
Minä olen ilmoittanut sinun nimesi niille ihmisille, jotka valitsit maailmasta ja annoit minulle. He olivat sinun, ja sinä uskoit heidät minulle. He ovat ottaneet omakseen sinun sanasi
ja tietävät nyt, että kaikki, minkä olet minulle antanut, on tullut sinulta.
Kaiken sen, minkä olet puhuttavakseni antanut, minä olen puhunut heille, ja he ovat ottaneet puheeni vastaan. Nyt he tietävät, että minä olen tullut sinun luotasi, ja uskovat, että sinä olet minut lähettänyt.
Minä rukoilen heidän puolestaan. Maailman puolesta minä en rukoile, vaan niiden, jotka sinä olet minulle antanut, koska he kuuluvat sinulle.
Yksi lauma ja yksi paimen. Jos tahdomme, että asian olisi näin, kuin sen Raamatun mukaan kuuluu olla, niin muutoksen pitää lähteä itsestä. Ei sillä tavalla, että;
Minä olen luterialinen ja myös noiden muiden pitää tulla luterilaisiksi, että voisimme olla yhtä.
Tai; Minä olen eronnut kirkosta ja kuulun mielestäni ainoaan ja oikeaan Jumalan seurakuntaan. Minä en voi käydä muiden seurakuntien tilaisuuksissa, tulkoot he tänne.
Ei noin, vaan; Koska olen Jeesuksen oma ja kuulun Kristusruumiiseen, niin voin olla yhtä kaikkien seurakuntien uskovien kanssa. Menempä mihin seurakuntaan tahansa, jossa on Jeesuksen omia koolla, niin siellä on myös minun seurakuntani koolla.
olet tälle palstalle tullut pyörittämään: samanlaista sanamyllyä siitä, että missään ei ole totuudellista seurakuntaa eikä paimenia. Muuta sanottavaa sinulla ei ole, ellei sellaiseksi lasketa, kun pyrähdät nuoleskelemaa Armia.
Äskeisessäkin viestissäsi kävi ilmi, että pidät itseäsi ja ajatuksiasi parempana kuin lähimmäisen. Itse katsot palvelevasi Jumalaa ja lähimmäinen saatanaa. Lisäksi et kuitenkaan kirjoita suoraan vaan tällaiseen vittumaiseen vihjailutyyliin: "kysymys kuuluukin, kuka palveleekaan Saatanaa."
Voi mies-parkaa.
En ole erimieltä Jeesuksen kanssa, vaan sinun kanssasi. Hssu.
Joten kysymys kuuluukin; ?
Kuka Jeesus Kristus oikeen onkaan.?
>>Jumalan sanaa
Hssu Käyttäjän viestit 2.8.2010 09:12
siinä, ettei ylenpalttinen raamatunjakeiden tuominen vielä OPETUSTA tee. Olisihan Hssun pitänyt kertoa, mitä hän noilla jakeilla HALUAA OPETTAA. Meillä itse kullakin on Raamatuissamme nuo kohdat, mutta nyt oli oleellista se, onko Hssulta Jumalalta mitään TUOMISTA noiden jakeiden muodossa.
SITÄ PAITSI, mistä nuo jakeet olivat? Läheisen palvelua olisi kertoa, mistä kohtaa Raamattua jakeet on otettu, niin että lukija pääsee heti ARVIOIMAAN eli KOETTELEMAAN, oliko se ensinnäkin VÄÄRENTÄMÄTÖNTÄ JUMALAN SANAA vai mitä se oli. Näinhän Berealaisetkin heti tutkivat ja tarkastelivat pyhistä kirjoituksista, oliko kerrottu asia niin kuin väitettiin.
Mielestäni Hssu höpisee YMMÄRTÄMÄTTÖMIÄ (ja Armin kaikuna). Hän on tuovinaan Jumalan tietä, mutta jota hän ei itsekään todista käyneensä. Lisäksi asettuu ylimielisellä ja vihjailevalla kirjoitustyylillään muiden lähimmäistensä yläpuolelle, ei lainkaan heitä ALAMAISENA PALVELLEN ja PAREMPANA PITÄEN.
ian oikein. Jeesus ei ole retorisesti kohdattavissa ja irrallisilla Raamatunlaudeilla todistettavavissa, jos ei ole Jeesuksen Henkeä. Jeesus ei ole tiettävästi antanut millekään kuppikunnalle hänen Kuninkuuttaan yksityisomistukseen. Sydämen uskolla voidaan hänet löytää, kun kaikesta sielusta ja voimasta koetellusti Häntä lähestymme.
Kyllä Jumala koskettaa puskakeskustelijoitakin, mutta lähimmäisten parhaaksi olisi hyvä laittaa itsensä likoon, niin olisi reilumpaa. Kysymys kuuluukin, millä motiivilla kirjoittelemme? Oman hurskauden korottamiseksi, vai lähimpien parhaaksi, että he rakentuisivat yhteisestä uskosta. Tai jos eivät vielä ole kuulleetkaan, että Pyhä Henki voisi asua Jeesuksen seuraajassa. Sillä jos ei ole Jeesuksen Henkeä, ei ole Hänen omansa.
Sillä: "kuka on tullut tuntemaan Herran mielen, niin että voisi neuvoa Häntä? "
Mutta meillä on Kristuksen mieli (1Kor.2.16).
Jeesus sanoi "Minä olen tie, totuus ja elämä", eli hän on Gnossis. Gnossis tarkoittaa "tie totuus ja elämä".
Seurakunta ei ole yhtä jumalan ja Jeesuksen kanssa ellei se noudata 10 käskyä ja Jeesuksen oppeja sanantarkasti.
Nuohan ovat Jeesuksen antamat rukousohjeet Matteus 6
>>>Jeesus ei ole tiettävästi antanut millekään kuppikunnalle hänen Kuninkuuttaan yksityisomistukseen.>Yksi lauma ja yksi paimen.
ilman "kloonaustakin". Ja noin yleishumaanisti, ihminen on Jumalan kuva. Mutta pelastukseen tarvitaan Kristuksen Henki. Mutta ei myöskään kaikki, jotka sanovat: "Herra, Herra, Pääse taivasten valtakuntaan.
Jollei uudestisynny ylhäälltä, ei voi nähdä Jumalan valtakuntaa (Joh.3:3).
Kaikkein rikkainta olisi kaikkien nähdä taivasten valtakunta, pelastuminen. Minulle Raamattu merkitsee kirjaa, joka viitoittaa pelastustien, elämän elävät sanat. Jokainen joka kuulee Jumalan sanan,
, on vastuullienen valinnastaan. Kutsu on kaikille. Mutta kuka ottaa ne vastaan?
Jos maailman hengessä keskustelemme, niin emme tiedä, mitä Jumala on meille lahjoittanut?
Parhainta keskustelua olisikin rakentua hengelliseksi huoneeksi, elävinä kivinä, uhraamaan hengellisiä uhreja, jotka Jeesuksen Kristuksen kautta ovat Jumalalle mieluisia (kts. Piet. 2:5).
siitä, etten minä tietäisi, mistä kohdasta Raamattua ne ovat. Vaan siitä, että niiden tuominen epäpuhtaalla mielellä toisten yläpuolelle asettuen ei vielä opetusta tee. Kukin meistä voi kopioida.
Siihen tilaan pääsee yksinkertaisesti sillä, että seurakunta antautuu Pyhän Hengen johtoon. Silloin käskytkin tulee täytettyä ikäänkuin automaattisesti. Ja myös Jeesuksen opit tulee elettyä todeksi. Miten sitten pääsee Pyhän Hengen alle?
Meidän tulee olla yhtä, niin Raamattu sanoo. Se ei tarkoita sitä, että ei voisi olla eri mieltä asioista. Tämä erimielisyys on kuitenkin johtanut siihen, että meillä on monia eri seurakuntia. Mutta niin ei olisi käynyt, jos olisimme kuunnelleet Jumalaa. Avain siihen, että pääsemme Pyhän Hengen johtoon, on juuri se, että kuulemme Jumalaa. Meillä pitää olla aikaa Jumalalle. Aina me olemme tuomassa jotakin Herralle, mutta me emme kuule Häntä tarpeeksi. Emme me varmaan kestä sitä hiljaisuutta, vaan me täytämme sen kaikella omalla ohjelmalla.
Seurakunnan pitäisi tulla yhteen vain rukoilemaan ja odottamaan, mitä Herralla on antaa meille.
Sä olet oikeassa siinä, että tulisi noudattaa Jeesuksen oppeja sanatarkasti. Jeesuksen oppejahan on Raamattu yleensäkkin. Jossain vaiheessa seurakunta on vaan antanut periksi ja on päässyt syntymään näitä eriseuroja.
1. Kor. 1:10
Mutta minä kehoitan teitä, veljet, meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen nimeen, että kaikki olisitte puheessa yksimieliset ettekä suvaitsisi riitaisuuksia keskuudessanne, vaan pysyisitte sovinnossa ja teillä olisi sama mieli ja sama ajatus.
1. Kor. 2:16
Sillä: "kuka on tullut tuntemaan Herran mielen, niin että voisi neuvoa häntä?" Mutta meillä on Kristuksen mieli.
Jos meillä kaikilla on Kristuksen mieli, niin eihän mitään riitaisuutta tai erimieltä ole.
Samasta mielestä tässä puhutaan;
Fil. 3:15
Olkoon siis meillä, niin monta kuin meitä on täydellistä, tämä mieli; ja jos teillä jossakin kohden on toinen mieli, niin Jumala on siinäkin teille ilmoittava, kuinka asia on.
Jos on toinen mieli jollakin, niin silloin ei äänestetä, että kuka kannattaa ketäkin, vaan silloin seurakunta kysyy Jumalalta kuinka asia on.
1 Kor. 4
18 Muutamat teistä ovat paisuneet pöyhkeiksi, aivan niinkuin minä en tulisikaan teidän tykönne.
19 Mutta minä tulen pian teidän tykönne, jos Herra tahtoo, ja silloin minä otan selon, en noiden pöyhkeiden sanoista, vaan voimasta.
20 Sillä Jumalan valtakunta ei ole sanoissa, vaan voimassa.
21 Kummanko tahdotte? Tulenko luoksenne vitsa kädessä vaiko rakkaudessa ja sävyisyyden hengessä?
Korintton seurakunnassa varmaan oli tälläistä erimielisyyttä, kun Paavali sanoo, että muutamat ovat "paisuneet", paisuneet pöyhkeiksi. Omavanhurskaus nosti päätään.
Omavanhurskaudessa ei kuitenkaan ole voimaa, Jumalan voimaa. Eikä siinä puheessa ole voimaa. Ei meidän saisi olla oikeassa, vaan meidän tulee tunnustaa, että Jumala on oikeassa. Paavalin vitsa ei ollut koivun oksa tai mikään sellainen. Ei se ollut nuhtelupuhe, jolla hän "piiskasi" seurakuntaa. Vitsa Paavalin kädessä oli Jumala itse. Jos eivät erimielisyydet muuten ratkenneet, niin silloin nöyrryttiin Jumalan kasvojen edessä ja rukoiltiin tuo vastaus Jumalalta. "Jumala ilmoittaa, kuinka asia on".
epäpuhtaasta mielestä on jeesuksen oppien ja raamatun lain ohittaminen - se on harhaan johtamista
Näinhän se menee.
>>>Minulle Raamattu merkitsee kirjaa, joka viitoittaa pelastustien, elämän elävät sanat. Jokainen joka kuulee Jumalan sanan,
sanot ettei tämä ole Jumalasta minkä JEESUS Isän sydämeltä on tuonut,
"Varokaa tuomasta hurskaita tekojanne ihmisten katseltavaksi, muuten ette saa palkkaa taivaalliselta Isältänne.
Kun siis autat köyhiä, älä toitota siitä niin kuin tekopyhät tekevät synagogissa ja kujilla, jotta ihmiset kiittelisivät heitä. Totisesti: he ovat jo palkkansa saaneet.
Kun annat almun, älköön vasen kätesi tietäkö mitä oikea tekee,
jotta hyvä tekosi pysyisi salassa. Isäsi, joka näkee myös sen, mikä on salassa, palkitsee sinut.
Kun rukoilette, älkää tehkö sitä tekopyhien tavoin. He asettuvat mielellään synagogiin ja kadunkulmiin rukoilemaan, jotta olisivat ihmisten näkyvissä. Totisesti: he ovat jo palkkansa saaneet.
Kun sinä rukoilet, mene sisälle huoneeseesi, sulje ovi ja rukoile sitten Isääsi, joka on salassa. Isäsi, joka näkee myös sen, mikä on salassa, palkitsee sinut.
Rukoillessanne älkää hokeko tyhjää niin kuin pakanat, jotka kuvittelevat tulevansa kuulluiksi, kun vain latelevat sanoja.
Älkää ruvetko heidän kaltaisikseen. Teidän Isänne kyllä tietää mitä te tarvitsette, jo ennen kuin olette häneltä pyytäneetkään.
Minä olen ilmoittanut sinun nimesi niille ihmisille, jotka valitsit maailmasta ja annoit minulle. He olivat sinun, ja sinä uskoit heidät minulle. He ovat ottaneet omakseen sinun sanasi
ja tietävät nyt, että kaikki, minkä olet minulle antanut, on tullut sinulta.
Kaiken sen, minkä olet puhuttavakseni antanut, minä olen puhunut heille, ja he ovat ottaneet puheeni vastaan. Nyt he tietävät, että minä olen tullut sinun luotasi, ja uskovat, että sinä olet minut lähettänyt.
Minä rukoilen heidän puolestaan. Maailman puolesta minä en rukoile, vaan niiden, jotka sinä olet minulle antanut, koska he kuuluvat sinulle. "
Todella järkyttävää nähdä missä pimeydessä vaellatkaan syyttäen sitä joka Jumalan valossa tuo sanomaa
ETTÄ SINÄKIN pimeydestäsi pääsisit OIKEAAN VALOON ja näin sielusi pelastuksen tielle.
koko viestisi oli täyttä potaskaa siinä ei ollut MITÄÄN JUMALAN totuutta vaan käärmeen totuutta toit mikä on
valhetta.
Ps. en kaipaa kommentteja. Sanon jos tahdot Jumalan palvelijaksi tulla, niin tee parannus ja KÄÄNNY
todella Jumalan puoleen ANOMAAN, että HÄN sinulle TOTUUDEN TIEN NÄYTTÄISI.
Nyt olet todella vääryyden, valheen tiellä vaikka luulet tiestäsi muuta.
ole huomannut miten täällä AINA kun tuo Jeesuksen sanomaa SANOTAAN tuo ei ole Jumalan sanaa?
JA tiedätkö miksi näin? Siksi, että se jumala jota ihmiset palvelevat SE jumala ei Jeesuksen sanomaa
tuo, sillä se tietää jos ihminen alkaa USKOA JEESUKSEN sanomaan SEN IHMISEN SE VOI MENETTÄÄ.
Niinkauan kuin ihminen pysyy erossa Jeesuksen sanomasta ja sitä vastaan taistelee niin käärmeellä ei ole
mitään hätää.
Ihana asia, että sinä näit. Ja todella suuri asia jos olet päässyt Jeesuksen uskon tielle sillä se tie on se
AINUT YKSI TIE joka Isän luo vie.
mielellä ja kenen suulla se täällä valehtelee antaa vääriä lausuntoja ihmisestä joka Jumalan tahdon tiellä sanomaa tuo ihmisten pelastukseksi.
että Hän sinut totuuden tielle johdattaisi, niin tulisit näkemään missä harhoissa oletkaan elänyt.
Mutta jos sinä ajattelet olevasi itse se jumala ja sinulle oma jumaluutesi riittää, niin eipä sille mitään
sitten voi. Sinä jatkat omien viisauksiesi kanssa jotka ovat ja tulevat olemaan kaukana Jumalasta.
niitä jeesuksia kyllä piisaa vaikka jokaiselle ihka omanlaisensa, MUTTA ON VAIN YKSI JEESUS jonka
tulee TÄÄLLÄ AJASSA KOHDATA (ei näkyvällä, vaan HENGESSÄ)
Ja noita hengessään jeesuksen näkijöitäkin kyllä piisaa, MUTTA SE JOKA ON NÄHNYT Jumalan Pojan
Vapahtajan TÄLLAINEN IHMINEN levittää VAIN HÄNEN SANOMAANSA.
Väärien jeesuksien omat EIVÄT Jeesuksen Kristuksen sanomaa levitä vaan päin vastoin siitä sanotaan
se ei kuulu raamattuunkaan se on pahista pahimpaa eksytystä jne.
Jeesuksen ja jeesuksen omien kohdalla ON TODELLA ERO.
Itse tiedät jeesuksesi jos et voi sietää Jeesuksen oman tuomaa sanomaa silloin olet väärän jeesuksen
hallussa. Helppoa siis tunnistaa missä ihminen kulkee.Mutta tuo helppous on vain niillä joille Jumalan
Henki saa puhua, valhe ei tuota tule näyttämään.
sanotko sinä, että, "että minä se olen"?
ei sanomissasi ole se on totuus vaikka itse niin luulet.
Nyt täytyy muistaa, jos palvelemme Kristuksen Hengellä, niin emme painota kunkaan kielteisiä puolia. Olet nyt hieman hairahtunut. Jumala kyllä puhuu tavalla ja toisella. Mutta Henki on sama. Meissä pitäisi vallitseman rakkauden kautta vaikuttava uskon henki. Se ei muistele eikä pyri ensisijaisesti kiinnittämään huomiota siihen vastustajaan. Eikä myöskään tuomitsemaan, vaan Kristuksen kanssa vetämään muita HYVYYDELLÄÄN puoleensa. Tässä meillä on kaikilla kilvoittelemisen paikka.
Näihin kaikkiin löytyy Raamatun paikat, mutta keskustelussa on joskus työlästä löytää juuri kyseiseen keskusteluun fakta kohdat. Mutta pitää myös uskoa, että Pyhä Henki muistuttaa kohdat ja antaa sanat. Toinen sitten taas voi palvella ja vahvistaa, mutta myös korjata ystävällisesti. Silloin Kristuksen Henki on heidän keskellään.
1. Kor. 12:9
toiselle sama Henki suo uskon voiman, toiselle parantamisen lahjan,
JUMALA on Kristuksen pää.
1. Kor. 11:3
Teidän tulee kuitenkin tietää, että jokaisen miehen pää on Kristus, naisen pää on mies ja Kristuksen pää on Jumala.
Jumalan sana alkaa Jumalan laista, 10 käskystä, ja sitä on noudatettava sanantarkasti. Ellet noudata tällä puolella lakia, se on toisella puolella tuomiosi.
""Mitä tahansa raamattuun on kirjoitettu lain jälkeen , kirjoitettua ei ole koskaan saanut eikä saa käyttää lain rikkomiseen. Joka opettaa Jumalan lain vastaisesti ja Jeesuksen oppien vastaisesti , se on todistus siitä että, oppi on antikristillistä.""
ja muita vaihtoehtoja ei ole , sitä joko ""on, on" tahi "ei ei""
kun luulet, että ihminen pystyy lain täyttämään.
Laki on sitä varten, että SE HERÄTTÄÄ TODELLISEN SYNNIN TUNNON. JA TÄMÄ synnin tunto saa ihmisen
kääntymään Jumalan puoleen, ETSIMÄÄN JA ANOMAAN JA KOLKUTTAMAAN niin kauan, että ihminen
saa kohdata ahtaan portin kautta VAPAHTAJAN JUMALAN POJAN ja näin pääsee Jumalan valtakuntaan
TÄSTÄ SYNNIN JA SAATANAN VALLAN ALAISUUDESTA jossa ILMAN POJAN VAPAUTUSTA ON JA KULKEE.
JEESUKSESSA VASTA ihminen täyttää JUMALAN LAIN.
"""Raamatun muuttumattomuus" ei pidä paikkaansa, sillä se on kirjoiteussa muodossa muuttunut useamman kuin 1 kerran, ja että se muuttuu suullisesti jokaisen uskonnon tai uskonlahkon perustajan koulutustason ja mielenlaadun mukaan.""
Jokaiselle jotakin, ihmisen tarpeen mukaan. Ei ole yhtä uskoa joka tulisi Jumalalta, vaan on kymmeniä erilaisia ihmisoppeja.
että "ei ole yhtä uskoa joka tulisi Jumalalta, vaan on kymmeniä erilaisia ihmisoppeja", niin mitä ihmisoppia itse edustat?
En kuulu mihinkään maalliseen seurakuntaan, en sano tätä kehuakseni vaan että ymmärtäisit että en "edusta" yhtäkään ihmisoppia.
Jumalan antama usko tulee taivaasta:
Niinpä sanon teille: Pyytäkää, niin teille annetaan. Etsikää, niin te löydätte. Kolkuttakaa, niin teille avataan.
Sillä pyytävä saa, etsijä löytää, ja jokaiselle, joka kolkuttaa, avataan.
Ei kai kukaan teistä ole sellainen isä, että antaa pojalleen käärmeen, kun poika pyytää kalaa?
Tai skorpionin, kun hän pyytää munaa?
Jos kerran te pahat ihmiset osaatte antaa lapsillenne kaikenlaista hyvää, niin totta kai teidän Isänne paljon ennemmin antaa TAIVAASTA Pyhän Hengen niille, jotka sitä häneltä pyytävät."
>>>En kuulu mihinkään maalliseen seurakuntaan,
"edustan lähinnä sunilaisuuden ihmisoppia ja olen mennyt metsään sen mukana pahasti..."
on kuitenkin varma totuus jonka Jeesus sanoo," Taivas ja maa katoavat, mutta minun sanani eivät koskaan katoa." Jeesuksen sanoma ON SIIS PYSYNYT MUUTTUMATTOMANA ja joka NIIHIN USKOO ja näin sille
Jumalan tahdon YHDELLE tielle lähtee voi ainoastaan PELASTUA.
on Jumalalla, mutta kun siihen YHTEEN ei uskota niin jäädään haalimaan omaan korvasyyhyyn sanomaa
joka ruokkii, hellii, rakastaa jne. omaa lihaa se on omaa lihallista mieltä, niin sitä sitten kuljetaan ties
minkälaisissa seuroissa ja "hauskaa" on.
opit sanovat, EI Mitään tuollaista, vaan antakaa vaan elämä jeesukselle ja uskokaa vaan jne.
JA kun ihmiset tuon ihmisopin nielevät ja siinä pysyvät EI heille valkene TOTUUS alkuunkaan
vaan valhe näyttäytyy totuutena.
VAIKKA näin selvä on sanoma JOKA USKOO POIKAA PELASTUISI, ETTÄ YKSIN usko Poikaan johdattaa
pelastukseen SIIS USKO POJAN TUOMAAN SANOMAAN JA KUULIAISUUS HÄNTÄ KOHTAAN ON SE YKSI AINUT TIE.
NÄIN selvä ja selkeä on tie, mutta kun todella ihmisoppien, ihmisen oman mielen tiet vievät, pelastuksen tie
pysyy pimennossa.
kannalta parempi ettet olisi syyllistynyt väärän todistuksen antamiseen toisesta ihmisestä.
Mutta näin se näkyy mitä sinullekin merkitsee Jumalan sanoma. "ala anna väärää todistusta lähimmäisestäsi"
se ei sinua hetkauta yhtään vaan uhmaat aivan pokkana Hänen sanomaansa vastaan.
Tee siis parannus jos tahdot sielusi pelastuvan.
1. Kor. 12:9
toiselle sama Henki suo uskon voiman, toiselle parantamisen lahjan,
>>>VAIKKA näin selvä on sanoma JOKA USKOO POIKAA PELASTUISI, ETTÄ YKSIN usko,jne
Sinä edustat niistä yhtä. Lahkon kokoa ei ole nimittäin määritelty, vaan olennaista siinä on poikkeava ajattelu. Sinä olet lahko siinä kuin muutkin. Epäolennaista on myös se, onko virallisesti rekisteröitynyt.
ei ollut väärä todistus. oikean todistuksenhan saa sanoa lähimmäisestänsä.
sunilaisuushan on nimenomaan Sunin omaa ihmisoppia.
Kun toinen saa parantamisen lahjan,
niin silloin on ihmisellä kova paikka hyväksyä lähimmäinen jonka kautta Jumala parantaa,
on siinä sanomista että kuka se paranttaakaan ?
Vääristellään ja kadehditaan, ja onhan se sanontakin että "kateus vie kalatkin vedestä"
Ihminen on raadollinen ilman Kristusta ja Jumalaa, pankaamme kaikki kateus ja paha meno pois,
että Jumalan voima näkyy meissä ja kirjoituksissamme.
.