Mitä rotua muinaiset faaraot olivat? Olenko väärässä jos sanon että olivat yleensä lähi-idästä olevien ihmisten näköisiä?
Jotkut patsaat taas ovat mustien näköisä... nenät ja huulet samanlaisia kuin mustilla
Jotkut patsaat taas ovat mustien näköisä... nenät ja huulet samanlaisia kuin mustilla
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ne lienee montaa rotua kun siellä oli lukuisia hallitsijasukuja, ja suvut olivat ympäri sitä seutua: osa persialaisia, osa pohjoiselta välimereltäkin, osa taas nubialaisia ja ilmeisesti siis mustia.
Faaraot olivat väestöllisesti samaa populaatiota kuin kuin muutkin Saharan pohjoispuolisilla alueilla asuneet.
Mustaihoiset faaraot ovat peräisin lähinnä myöhäiskaudelta, jolloin maa oli jo sisäisesti heikentynyt ja palkkasoturikenraalit hallitsivat maata. Tämä kausi päättyi Assyrian invaasioon, sen jälkeiseen lyhyeen riippumattomuuden kauteen ja asemaan osana Persian imperiumia,kreikkalaisvaltaan pääosin Ptolemaiosten hallinnassa,osaksi Rooman imperiumia ja sitten tulikin jo Islam.
Ne oli egyptiläisiä, mikään ei viittaa siihen että egyptissä olisi väki vaihtunut jossakin vaiheessa.
"mikään ei viittaa siihen että egyptissä olisi väki vaihtunut jossakin vaiheessa."
Jaa ei vai? Egyptin nykyinen väestö periytyy arabeista, jotka valtasivat maan 600-luvulla. Heillä ei yhteistä geneettistä perimää muinaisegyptiläisten kanssa, tämä on todettu vertailemalla muumioista saatua DNAta nykyegyptiläisiin.
Höpöhöpö, DNA testit todistaa nimenomaan, että väestö ei ole vaihtunut alueella.
Faaraot, niinkuin muutkin muinaisegyptiläiset, olivat seemiläisiä, siis samaa samaa "rotua" kuin esim. juutalaiset ja arabit. Eli et ole väärässä jos sanot "että olivat yleensä lähi-idästä olevien ihmisten näköisiä?" Katso vaikka Nefertitin kuuluisaa rintakuvaa, hän ei todellakaan ole mustaihoisen näköinen.
Egyptin rappiokaudella, kauan sen jälkeen kun maan mahtavuus oli mennyttä, hallitsi muutama musta faaroa.