"Dark age" keskiaika

Kysympä nyt, jos joku tällä palstalla aktiivisesti vieraileva sattuisi tietämään.
Elikö keskiajalla yhtään onnellista kuningassukuun kuuluvaa naista, jonka elämä ei olisi päättynyt teloitukseen?
Olen saanut käsityksen, että dark age oli nimensä mukaisesti synkkä ajanjakso ja ihmiset olivat brutaaleja ja moraalittomia.
Usein myös lukemissani kirjoissa aateliset menettävät päänsä tai palavat roviolla elämänsä päätteeksi.
Löytyykö siis yhtään menneiden aikojen kuningatarta tai prinsessaa, joka olisi elänyt onnellisena ja kuollut luonnollisen kuoleman?
9498
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Joo löytyy, jokseenkin kaikki. Pimeä keskiaika on lähinnä myytti.

Äänestä

Höpöhöpö ...
Keskiaika oli monella tapaa myös eteenpäin menoa, vaikka moni asia muuttuikin Rooman romahdettua ja rahan menetettyä merkitystään.

Euroopan kansallinen kartta vakiintui oikeastaan keskiajalla, samoin kirkon rooli.

Äänestä

jotka teloitettiin. Loput kuolivat onnellisina tai ehkä onnettomina.
Keksi uusi, vieläkin tyhmempi ksymys

Äänestä

"Elikö keskiajalla yhtään onnellista kuningassukuun kuuluvaa naista, jonka elämä ei olisi päättynyt teloitukseen?"

Totta kai eli. Tunnemme vain paremmin onnettomat, koska heidän tarinansa ovat kiehtovampia kuin tavallista elämää eläneiden naisten. Mieti nyt: jos tehtäisiin kaksi elokuvaa, joista toinen kertoisi tavallista, onnellista elämää (onnellisuus on kylläkin aika suhteellinen käsite) eläneestä, luonnollisesti kuolleesta ylimysnaisesta, ja toinen dramaattisen elämän kokeneesta ja onnettomana julman kuoleman kohdanneesta naisesta, kumman elokuvan menisit katsomaan?

Esim. Kalmarin Unionin hallitsijatar Margareta oli ison alueen valtiatar, ei kohdannut vastustusta ja oli suosittu sekä kuoli luonnollisesti.

"Olen saanut käsityksen, että dark age oli nimensä mukaisesti synkkä ajanjakso ja ihmiset olivat brutaaleja ja moraalittomia."

Keskiajan "pimeys" on keksitty juttu: renessanssiajan ihmiset halusivat korostaa oman aikakautensa paremmuutta edelliseen nähden ja siksi mustamaalasivat sitä. Lisäksi myöhemmin protestanttien propaganda esitti keskiajan, siis katolisen kirkon valta-ajan, synkkänä verrattuna protestanttiseen "oikeaoppiseen" aikaan.
Todellisuudessa keskiaika oli edistyksen aikaa monilla aloilla, esim. tekniikassa, lainsäädännössä, maanviljelyksessä ja arkkitehtuurissa (vielä nykyäänkin goottilaisen kirkon rakentaminen olisi hyvin haastavaa). Monet muualta tulleet keksinnöt otettiin silloin käyttöön Eroopassa (esim. ruuti, kompassi, paperi ja arabialaiset numerot). Yliopistolaitos kehitettiin. Kaupunkikultuuri kukoisti ja kaupankäynti oli vilkasta. Millään muulla aikakaudella ei kirjojen tekemiseen ole käytetty niin paljon vaivaa: keskiajan käsikirjoitukset häikäisevät yhä kauneudellaan ja huolellisella toteutuksellaan. Kirjoihin ei olisi kiinnitetty niin paljon huomiota, jos niiden sisältämää tietoa ei olisi arvostettu.
Ja lopuksi: keskiajan ihmiset EIVÄT luulleet maailmaa littanaksi!!! Se pinttynyt harhaluulo on peräisin 1800-luvulta. Todellisuudessa maailman pyöreyttä ei ole kiistetty sitten 300-luvun eKr.

Haluaisin vielä tietää miksi käytät suomalaisen "pimeä keskiaika"-nimityksen tilalla "dark age"-ilmausta?

Äänestä
  • Kyllähän läntinen Eurooppa alkoi kehittyä 1000-luvulta lähtien, mutta sitä ennen oli 600 vuoden sekasortoinen aika: germaanit, saraseenit, viikingit ja madjaarit kaikki Rooman valtakunnan jäljiltä jääneen väestön ja tietysti toistensa kimpussa. Ei siinä kulttuuri ja talous kovastikaan päässyt kehittymään.

    Äänestä

  • Dark Ages kirjoitti:

    Kyllähän läntinen Eurooppa alkoi kehittyä 1000-luvulta lähtien, mutta sitä ennen oli 600 vuoden sekasortoinen aika: germaanit, saraseenit, viikingit ja madjaarit kaikki Rooman valtakunnan jäljiltä jääneen väestön ja tietysti toistensa kimpussa. Ei siinä kulttuuri ja talous kovastikaan päässyt kehittymään.

    Totta, kyllä varhaiskeskiaika oli pimeää, mutta aloittaja puhui keskiajasta yleensä.

    Vaikka monilla alueilla oli sotaisaa, oli myös rauhallisia alueita: Irlannissa pelastettiin jälkipolville hyvin paljon antiikin kirjallisuutta munkkien jäljennystyön tuloksena. Konstantinopolissa tieteet ja taiteet kukoistivat: hyvin pimeänä pidetyllä 500-luvulla rakennettiin kuuluisa Hagia Sofian kirkko.

    Äänestä

  • siare kirjoitti:

    Totta, kyllä varhaiskeskiaika oli pimeää, mutta aloittaja puhui keskiajasta yleensä.

    Vaikka monilla alueilla oli sotaisaa, oli myös rauhallisia alueita: Irlannissa pelastettiin jälkipolville hyvin paljon antiikin kirjallisuutta munkkien jäljennystyön tuloksena. Konstantinopolissa tieteet ja taiteet kukoistivat: hyvin pimeänä pidetyllä 500-luvulla rakennettiin kuuluisa Hagia Sofian kirkko.

    Mitä te tarkoitatte tällä pimeydellä ????

    Jos roomalaisia palvellut maaorja siirtyi paikallisen feodaaliherran omistukseen, niin miksi ajakso muuttui pimeäksi ????

    Valtakunnan hajottua ja ruton surmattua valtaosan kaupunkien väestöstä, yhteiskunta muuttui feodaaliyhteiskunnaksi, jossa velvollisuuksia hoidettiin palveluksin tai tuotteilla, vaihdettavan rahan määrä väheni ja osittain se loppui melkein kokonaan, mutta eteenpäin mentiin kokoajan.

    Äänestä

Ensinnäkin korjaan, kun käytät termiä "Dark Age" (pimeä keskiaika) kuvaamaan koko keskiaikaa. Nimittäin pimeä keskiaika on ajanjakso keskiajasta, joka alkoi Länsi-rooman tuhouduttua karkeasti 500-luvulla jaa. ja loppui noin 800-1200 luvulla jaa. Tästä ajanjaksosta voidaan myös puhua "varhaiskeskiaikana". Koko keskiajan jaksoa sanotaan yleensä 500-1500 välistä aikaa.

"Elikö keskiajalla yhtään onnellista kuningassukuun kuuluvaa naista, jonka elämä ei olisi päättynyt teloitukseen?"
Kuten Michelarkangelo sanoikin, pahimmat tradegiat päätyvät aina muistiin. Muutoin keskiajan kuninkaallisten naisten olot olivat suhteellisen vaikutusvaltaisemmat kuin myöhemmällä ajalla. Naisilla oli silloin (kuten möhemminkin yleensä monarkioissa) tärkeä tehtävä saada kruunulle perillinen, ja epäonnistuminen siinä tunnettaan mm. Englannin kuninkaan Henrik VIII:nnen tapettua 5 vaimoaan, kun nämä eivät saaneet hänelle sopivia perillisiä. Keskiajalla kuninkaallisia naisia käytettiin myös politiikassa. Heillä tehtiin valtakuntien välisiä liittoja, solmimalla avioliittoja (etenkin nuorilla prinsessoilla) ja heitä lähetettiin joskus neuvottelemaan vihollisen kanssa, kun kuningas koki muuten henkensä uhatuksi.

"Olen saanut käsityksen, että dark age oli nimensä mukaisesti synkkä ajanjakso ja ihmiset olivat brutaaleja ja moraalittomia. "
Pimeällä keskiajalla ihmiset eivät olleet yhtään sen brutaalimpia tai moraalittomia kuin nykyään. Esimerkiksi pelkästään 1900-lukua voi kutsua ihmiskunnan brutaalisimmaksi ajanjaksoksi poliittisine mullistuksineen ja kahden maailmansodan takia, kaikkine ihmisuhreineen.
Kuten edellä mainittiin ajanjakso oli mustamaalattu myöhemmällä ajalla. Negatiivisen sävyn ajanjaksossa saa myös taloudellinen- ja kulttuurinen taantuminen ja euroopan siirtyminen hetkeksi takaisin heimo-aikaan Länsi-Rooman kukistuttua.

"Löytyykö siis yhtään menneiden aikojen kuningatarta tai prinsessaa, joka olisi elänyt onnellisena ja kuollut luonnollisen kuoleman? "
Englannin kuningatar Elisabet I on hyvä esimerkki. Hän hallitsi loppuelämänsä Englantia "neitsytkuningattarena" ja kukisti mm. Espanjan Voittamattoman Armadan, josta alkoi Englannin nousu merenkäynnin herruuteen. Toisin Elisabet eli jo keskiajan ulkopuolella, mutta hän on silti hyvä esimerkki jos puhutaan menneistä ajoista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


...... kirjoitti:

Kysympä nyt, jos joku tällä palstalla aktiivisesti vieraileva sattuisi tietämään.
Elikö keskiajalla yhtään onnellista kuningassukuun kuuluvaa naista, jonka elämä ei olisi päättynyt teloitukseen?
Olen saanut käsityksen, että dark age oli nimensä mukaisesti synkkä ajanjakso ja ihmiset olivat brutaaleja ja moraalittomia.
Usein myös lukemissani kirjoissa aateliset menettävät päänsä tai palavat roviolla elämänsä päätteeksi.
Löytyykö siis yhtään menneiden aikojen kuningatarta tai prinsessaa, joka olisi elänyt onnellisena ja kuollut luonnollisen kuoleman?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu