HYVÄKSI! Se antaa rauhallisen mielen ja hyvän yöunen. Ei olla typeriä elukoita vaan ajattelevia ja järkeviä ihmisiä, joille on annettu valtava järki tehdä maailmassa paljon hyvää. Mikä eläin voisi alkaa torjumaan ilmastonmuutosta tai käydä kuvaamassa Titania? Ettekö te evot jo näe suunnatonta eroa ihmisen ja eläinten välillä? Mikä teitä pimittää?
Luomisusko on
Niin se on
28335
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
..viittomakielellä mikä olisi paras tapa ihmislle tarkkailla heitä. Hän viittoi "makuulta". Eli pystyssä kävelevä ihminen korkeudellaan hermostuttaa heitä. Tätä tietoa ei olisi koskaan saatu jos apinat eroaisivat meistä niin paljon etteivät pystyisi viittomakiellelläkään puhumaan eli kommunikoimaan meidän ihmisapinoiden kanssa.
(Gorillat myös piirtelevät paperille ja selailelevat National Geographic-lehtiä kuvia katsellen ja niitä viittomakielelllä kommentoiden (itsekseenkin) kuten vastaavan ikäiset ihmislapset).
Me ihmisapinat olemme ajattelevia, kommunikoivia, uteliaita ja sosiaalisia eläimiä.. tiede tämän kertoo.
Lähde:
Patterson:Koko-gorilla, wikipedia ym
Vaikka en pidäkään ihmisen ja (muiden) eläinten eroavuutta "todisteena" niinkuin avaaja, eivät Koko-gorillan viittomat saa minua ihan vielä uskomaan, ettei sitä ole olemassakaan. Tietääkseni on myös ihan tieteellisiä mielipiteitä, että nuo viittomat ja muut vastaavat eläinviisauden näytteet saattavat myös sisältää kokeita tekevien ihmisten luovia tulkintoja.
Näyttö siitä on vahva, että ihmisen fyysinen ruumis aivoineen kaikkineen on samaa evoluutiotuotetta kuin muillakin elävillä. Ihmistietoisuuden olemusta edelleen pohdiskellaan ja konkreettisia todisteita sen olemuksesta on vähän. Kun tiede ei pysty kertomaan, saa uskoa - siten kun MrKAT tai toisin.
Tieteellisen kreationismin selitys noille gorillan viittomile on se että eipätainnut gorilla ymmärtää koko kysymystä ja viittoi ihan mitä sattui. Tämä on fakta.
Enemmmän kun gorillan itsekään tajuamattomat viittomat hämmentävät, minua hämmntää se ettäaiemmmin jopa fiksuksi luulemani Mr.Katti on liittoutunut kimppaan palstan parin höperöimmän uniennäkijän kanssa, en voi käsittää. Samoja onttoja evoaseja tulee kuin liukuhihnalta, mutta järkevyys on jäänyt jonnekin.
Tai mitä olette syöneet? Tai juoneet? Tai polttaneet, sillä nyt kyllä haisee palaneelta.
Nimittäin sianharrastaja tässä tunnustaa että jos evokit eivät jotain tiedä, niin sitten on lupa USKOA ninkuin Mr.Kat.
Näin asianharrastaja tunnustaa olevansa evo-uskovainen, ja höhlä vetää Mr.Katinkin samaan häpeään.
Toki ainahan minä olen sen tiennyt että uskostahan evoluutiossa on kysymys, koska todisteet puuttuvat, mutta eipäs ole pojat aiemmin itse näin selvästi ja avoimesti ja rehellisesti uskoaan tunnustanet.Kiitos heille rehellisyydestään, mutta ei haittaisi vaikka siirtyisivätkin sitten vähin äänin hellaripalstoille uskoaan tunnustamaan. Turkana tule varmaan kohta perässä.
"Näin asianharrastaja tunnustaa olevansa evo-uskovainen, ja höhlä vetää Mr.Katinkin samaan häpeään." Tuo toiveajattelusi pimentää juttujesi vähänkin logiikan.
Jokaisella, joka ei jotakin tiedä, on oikeus uskoa siitä mitä tahtoo. Vain kreationistit ja erityisesti jb ovat lajentaneet tämän oikeudeksi väittää tätä uskoaan tieteeksi. Itse pidän - ja uskoakseni myös MrKAT - nämä kaksi erillään.
"Tieteellisen kreationismin selitys noille gorillan viittomile on se että eipätainnut gorilla ymmärtää koko kysymystä ja viittoi ihan mitä sattui. Tämä on fakta. "
Nyt tulee aika voimakasta todistusta. Oliko jb:llä esittää videotakin, vai onko kyseessä toiveajattelu?
erillään todisteista joihin uskotaan vaikka niitä ei ole?
Johan olette hassua porukkaa. Evo-uskonto on teille erittäin osuva nimi. Onko epäloogisempaa uskontoa olemassa?
Ja teen sen perusteella psykologin koulutukseni pohjalta ihan oman pätevän päätelmäni.
Koko viittoi että suksi......
kouluun evoluutiota lisää ?
Maailmanuskontoja pitää opettaa.
Siis tämä koskee vähintään kristillisiä kouluihmisiä, joiden mukaan evoluutio on uskonto.
Kerroppa kun väität tietäväsi: millainen se viittoma oli ?
Oliko kädet
a) jalkojen päällä yhdessä
b) vai levällään kuin sänkyyn antautuvalla immellä
c) vai huitoi eri suuntiin ovea kohti ?
Jos vastaat väärin, tai vaikenet, tiedämme että olet taas Saatanallisen kreationisten valhettelijan kourissa joka jostain syystä pakottaa sinua valehtelemaan ja suoltamaan paskaa.
.. oli pyritty jo alunperin välttämään kaksoissokkojärjestelyllä, ts. viittomien tulkitsijat ovat seinällä erotetut tms eivät näe kysymyksiä jne eli eivät tiedä "oikeita vastauksia", miten pitäisi tulkita "oikein".
Toki ei voi kaikkea välttää, kriteereitä on jouduttu tiukentamaan ja viittomat on usein nopeita ja epäselviä (kuten ihmisen puhekin on). Pitää koittaa välttää ns. Viisas Hans-ilmiötä jne.
Ei vitsit, nyt kyllä mr katilta putosi uskottavuus täysin.
Linkkaan vikipediasta sulle nopeasti yhden lauseen
"Dr. Hashalaba of the Harvard Institute believes that Koko's use of signs and her actions, which are consistent with her use of signs, indicate she has mastered the use of sign language.[1] Other researchers argue that she does not understand the meaning behind what she is doing and learns to complete the signs simply because the researchers reward her for doing so (indicating that her actions are the product of operant conditioning).[4][5] However, the latter position is not consistent with the claims that Koko uses the language freely and in novel ways, even when there is no foreseeable gratification.[6] Another concern that has been raised about Koko's ability to express coherent thoughts through the use of signs is that interpretation of the gorilla's conversation is left to the handler, who may see improbable concatenations of signs as meaningful."
Suomeksi: koko gorilla viittomakieli=nollatiedettä.
iin tyhmä että uskot apinan kykenevän tajuamaan tuollaisia kysymyksiä? Kyllä vai ei?
Mr. Katti ei kissanaivoilaan tajua mitään numeroita kummempaa, eikä muuten osaa tulkita numeroitakaan kunnolla, heti kun mennään vähänkin vaikeampaan matikkan soveltamiseen niin ukkeli on ulalla kuin ......
sellainen joka nimittää eläimiä "typeriksi elukoiksi" kohtelisi myös niitä muita huonommin, aivan kuten 1700-luvun luomisuskoiset kohtelivat intiaaneja ja hottentotteja huonosti koska nehän olivat vain "typeriä elukoita".
evokkijärjenjuoksun mukaan abortit ovat ihan ok. koska sikiö on osa äidin ruumista olkookin että sillä on ihan omat aivonsa, oma persoonallisuutensa, jopa oma verityhmänsä, jotn tapetaan pois vaan 50 miljoonaa synytmätöntä vuodessa joka on yhtämonta uhria kuin koko toisessa mailmansodassa yhteensä. Karmeaa teurastusta on evokkimoraali saanut aikaan, maailmasta on tullut valtaisa keskityleiri jossa armoa ei lapsille anneta.
Kun nyt taas moraalin otit esille, niin heitähän villi arvaus onko seuraava lainaus "evokilta" vai "uskikselta";
"Lapsi, jolla ei ole yhtään sukulaista, on tuomittu sukupuuttoon. Kun kaikki muut sukulaiset ovat jo kuolleet, niin lapsikin voi kuolla"
Eli jos ihmisellä ei ole sukulaisia, niin ei muuta kuin valitsemaan sopivaa lahtauskeinoa. Ihmisarvo kohdallaan?
että kyllä sen sanoi varmasti uskovainen, veikkaan asianharrastajaaa tai Mr.Katia tai Turkanaa.
näkee miten evousko saa ihmisen synkistelemään. Ala sinäkin jo tulla järkiisi ja jätä tuo synkkyyden ja vihan uskonto. Evouskosta saa itselleen rauhattoman sielun rauhattomassa ruumiissa.
Asiallahan oli tietenkin kreationistien johtava äänitorvi, SamiA;
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9203161#comment-45064132
Ihan mielenkiinnosta, onko sinusta orvoille lapsille oikea kohtalo joutua lahdattavaksi?
varta vasten suunniteltuja aborttilääkekasveja luontoon (Veratrum Californicum ja Montanoa tomentosa) eri kansoille, jos niitä ei olisi ollut tarkoitus käyttää ?
Ja miksi ekologia ja eläinten ja kasvien näkökulmasta ajattelu ja inhimillisempi kohtelu tulivat vasta 1900-luvulla Darwinin jälkeen?
Kait niitä ooi käyttää jos isukki tai veli raiskaa siskonsa/lapsensa ja syystäkin, kukapa sitä vammaisia lapsia haluaisi.
loi männyt koska niistä voi rakentaa hirsipuita?
Ilman Darwinin raakalaisteoriaa tiede olisi edistynyt huomattavasti pehmeämpiä arvoja kunnioittavammaksi ja meiltä olisi jäänyt maailmansodat sotimatta koska ihmiselämää olisi kunnioitettu Luojan lahjana jota ei sovi tuhota.
Tämä on fakta. Turhaa irvistelet jotain muuta.
"Se antaa rauhallisen mielen ja hyvän yöunen."
Kunnon yöunet ovat hyväksi, mutta jos perustaa elämänsä kreationistin lailla päiväuniin, niin siitä ei mitään hyvää seuraa itselle eikä ympäristölle.
"Ei olla typeriä elukoita vaan ajattelevia ja järkeviä ihmisiä, joille on annettu valtava järki tehdä maailmassa paljon hyvää."
Menemättä kristinuskon ihmiskäsitykseen, niin tässä on kreationismin ristiriita. Toisaalta se korostaa sitä, että ihmiset ovat "eläimiä" korkeampia ajattelevia olentoja, mutta samalla se kreationismiin uskominen edellyttää ajattelusta kieltäytymistä ja syvää älyllistä epärehellisyyttä, kuten tälläkin palstalla olemme monesti nähneet. Kreationismi korostaa ihmisen henkisiä kykyjä argumentein, joihin uskominen edellyttää loogisen ajattelun hylkäämistä.
Evot on niin typeriä että huhhuh, eipä tässä oikeen voi muutaku sääliä ja mollata heitä ja toivoa että he tulisivat tolkkuihinsa.
Näin typeriä tekstejä päästelee vain mystiseen noituuteen uskovat vajakit joiden elämä pyörii dogmien ja olemattoman auktoriteetin ympäri
Sanoo heikkolahjainen talibani, joka kuvittelee maailmankaikkeuden kiertävän rinkiä maapallon akselin ympärillä.
Ei voi kuin ihmetellä että nämä ylihölmöt pitävät itseään vielä jonkinlaisina tiede-ihmisinä.
Eivät nämä ole tainneet koskaan kuulla puhuttavan reaalimaailmasta.
Jotenkin olen alkanut hahmotella heidän ongelmansa sellaiseksi että koska he ovat menneet uskomaan evoluutioteorian mukaiseen kovaan ja raakaan maailmaan, niin heidän täytyy henkisesti kuitenkin koettaa olla kohtaamatta maailman kylmää todellisuutta ja siksi he pakenevat mielikuvitusmaailman harhoihin päätyen uskomaan monenlaisten utopististen sattumien mahdollisuuksiin.