Otetaas alusta...

UskonnotonLähimmäinen

Elikkätsen.

On aika helevetin pölhöä uskoa, että on olemassa jotain korkeampia voimia. Normaali ihminen ei usko niin. Koska yhteiskunta on ollut jo monta sataa vuotta korkeampaan voimaan uskomaan kehoittavien tahojen hallinnassa ja siksi on suurella osalla fiksustakin porukasta käsitys, että teesekntelemällä "uskomista" on "kunnollinen".

Kun tämä kupla puhkaistaan, jää jäljelle vain tuttumies, savis, hanna, hobo,HH, wayofcross yms. eiks niin? (tai kuten ristintie haluaa sanoa "right?")

Että mitä -ttua? Ei kai kukaan täysjärkinen OIKEASTI usko, että sadut on totta? Uskovaisen ihmisen on pakko olla vähän, noh, vajaa?

7

182

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Noinhan tuo varmastikin suurin piirtein aika pitkälti bauttiarallaa menee. Mikäs on muuten arvauksesi tuosta jäljellejäävien määrästä prosentteina?

    • Mutta kun se on niin kivaa ja lohduttavaa kun on oma mielikuvitusystävä joka on kuin peili joka peilaa omia haluja. MuovailuvahaJumala joka muokkaantuu aina sen mukaan mikä on tarpeen.

      "Ketään ei ole niin helppo huijata kuin itseään."
      - Belial_666

    • Voisiko olla, että uskovaisia pelottaa kuolema tai elämä niin paljon, että heidän on aivan pakko pettää itseään voidakseen jatkaa eteenpäin?

      • Kyllä se perimmäinen syy uskoontuloon on kuoleman pelko. Kaikkihan tähtää siihen ikuiseen autuuteen, kun elää jumalaa palvoen ja totellen. Palkkio on kuolemattomuus. Ongelma monella uskovaisella on mielestäni se, että tämä ihmisen lyhyt elämä joka meillä on vain joku välivaihe ja tämä oikea elämä jätetään elämättä kun täytyy koko ajan olla varpaillaan ja pyydellä anteeksi tekemisiään ja jopa ajatuksiaan jumalalta. Se että pyytää anteeksi ihmiseltä jolle on tehnyt väärin on monellekin uskikselle toisarvoista.


      • Olipas fiksun oloista tekstiä.

        Onkohan julkaisija varmasti uskonnollinen taho?


    • Mä oon tullut siihen uskoon että ihmiset ovat alitajunnan ohjaamia, sen sijaan että se "tietoisuus" määräisi.

      Alitajunta ohjaa selviytymisviettiä ja uskovaiselle on tärkeää pitää kiinni alitajunnan tuottamasta ryhmäänsopeutumisvietistä ryhmään kuulumattomuus on uskovaiselle riski selviytymisen kannalta ja siksi uskova ohjelmoi aivonsa siten että uskoo tapahtumien pitävän paikkansa.

      Uskon siis että uskovien aivot ovat altistuneet enemmän selviytymisvietille kuin selviytymisvietin ulkopuolelle verrattaessa atteen. Kuka nyt haluaisi tahallaan kieltäytyä ikuisesta persoonansa selviytymisestä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      253
      8118
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      269
      5318
    3. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      171
      1835
    4. Vihjeitä kaivatusta

      Mitkä numerot liittyy sun kaivattuun? Osa puhelinnumeroa, kengännumero tai vaikka asuinpaikan koordinaatit (😊)
      Ikävä
      76
      1760
    5. Niin pettynyt

      Olen suhun ja siihen ettet koskaan kohdannut reilusti
      Ikävä
      187
      1308
    6. Rakas mussukka

      anna joku merkki itsestäsi. Pyydän.
      Ikävä
      76
      1271
    7. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      1157
    8. Martina Jeopardyssa

      Telkusta tulee mainos ohjelmasta, missä vilahtaa Martina. Ai vitsi odotan sitä jaksoa, missä Martina on. Pääsee taas näy
      Kotimaiset julkkisjuorut
      214
      1020
    9. Lieksa missä syy?

      Kun viranhaltijat irtisanoutuu tehtävistä? Museonjohtaja irtisanoutunut. Sivistysjohtaja lähtökuopissa ja Lieksan Kiinte
      Lieksa
      131
      1007
    10. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      104
      955
    Aihe