Windows XP

kenvain

Xp kaatunut ,pitäisi saada pystyyn uudelleen, mitä teen, ja suomeksi kiitos. Tietokoneopinnoista 30 vuotta. Vikasietotilaan pääsen ja jotkut toisen koneen korjauslevykkeet on mutta tuskin auttaa, ja palautus ei onnistu ja palautuslevykkeitä ei ole tehty. Lisenssi on laillinen.

3

405

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Windows XP:n saa pystyyn kun tilaat palautuslevykkeet laitevalmistajalta. Luonnollisesti veloittavat siitä reippaan hinnan.

      Toinen vaihtoehto on uuden käyttöjärjestelmän hankinkinta. Joko ostamalla kaupasta Windows 7 Professionalin (tietokoneen pitää olla sitten tuplaydin prossulla ja 4Gt muistilla, että kannattaa) tai sitten vaan lataa netistä jonkun ilmaiskäyttöjärjestelmän.

    • American dynamo

      Ilmainen, helpoin ja mielestäni myös paras ratkaisu:
      http://wiki.ubuntu-fi.org/Tilaa_Ubuntu_CD

      Tilaa samantien parit ylimääräiset ja kiikutat ne sitten lähikirjastoosi:
      http://wiki.ubuntu-fi.org/Lainaa_Ubuntu

      (Koet yhteisöllisyyttä, teet päivän hyvän työn ja saat liikuntaa)


      Kyseinen asennuslevy sisältää myös 'koeajomahdollisuuden' eli se on samalla myös live-cd. Se ei jätä mitään jälkiä koneellesi, jos päätät ollakin asentamatta. Silti voit testata millainen tuo Ubuntu oikein on ja sopiiko se sinulle. Kaiken lisäksi pääset sen kautta käsiksi koneesi tiedostoihin, jotka sinulla nyt ovat koneesi jämähtämisen takia Windowsilta piilossa. Voit live-cd:n avulla tallentaa nuo XP:n tiedostot vaikkapa ulkoiselle kovalevylle varmuuskopioiksi.

      Jos asennat Ubuntun (helppoa kuin mikä, mutta vahingossa sitä ei tee) voit valita asennetaanko Ubuntu XP:n rinnalle, vai käytetäänkö koko kovalevy Ubuntulle. Sinuna laittaisin sen XP:n rinnalle, koska XP:n elinkaari alkaa olla lopussa ja on järkevää antaa itselle aikaa totutella uuteen järjestelmään.

      Niin, sen XP:n halusit pystyyn. Kyllä voit käyttää toisen XP:n asennuslevyä. Tunnukset eivät ole levykohtaisia, vaan voit näpytellä sen koneesi tarrassa olevan sitten kun XP niitä kysyy.


      Toimintaohje tiiviisti:

      1. Hanki Ubuntu-levy, jos sinulla ei ole kiire.
      2. Live-cd:n avulla laitat varmuuskopiot kuntoon.
      3. Yrität XP:n asennuslevyn avulla korjata ongelmasi, tai (mieluiten) asennat uudelleen. Pääset suurimmasta osasta vihulaisista eroon. Aikaa asennukseen varaa 2-3 työpäivää. Ajurien metsästys, virustorjunnat ja tarvittavien ohjelmien etsiminen netistä kuluttaa aikaa runsaasti.
      4. Asenna Ubuntu vasta XP:n jälkeen. Ubuntulle sillä ei ole merkitystä, koska se kysyy kohteliaasti mitä halutaan tehdä, mutta XP jyrää kaiken alleen. Sillä tuhoaa Ubuntun asennuksen vahingossa todella herkästi.
      5. Opettele rauhassa uutta järjestelmääsi. Ole reilusti sekakäyttäjä.
      6. Vertaile järjestelmiä. Järkiinny.

    • Kummallisen utelias

      koneen merkki ja malli?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      60
      3493
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      20
      2322
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      139
      1975
    4. Huomasitko? Tidjan Ban tyttöystävä paljastui - Tuttu kohutusta rakkausrealitystä

      Ban tyttöystävä on Kolmiodraama-realityn Heidi Kytö. Ba ja Kytö kertoivat maaliskuussa 2026 somessa, että he ovat seurus
      Suomalaiset julkkikset
      15
      1522
    5. Alkuperäinen Jeesuksen antama kastekäsky on Matteuksen evankeliumissa

      Matt.28:16-20 16 Ja ne yksitoista opetuslasta vaelsivat Galileaan sille vuorelle, jonne Jeesus oli käskenyt heidän menn
      Kaste
      163
      1207
    6. Pistä joku tunniste vuosien takaa

      Meidän välillä. Naiselta pyydän.
      Ikävä
      62
      1187
    7. Vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden kasteesta.

      Nykyaikana on niin paljon tietoa saatavilla että vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden myös kristillisestä kasteesta. R
      Kaste
      450
      1052
    8. Pidätkö vielä elämäsi

      Rakkautena minua
      Ikävä
      59
      883
    9. Mietin tässä yhtä kysymystä

      Pysyisitkö minun kävelytahdissa mukana?
      Ikävä
      76
      842
    10. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      33
      823
    Aihe