2vuotiaan vatsakipu

huolestunut mami...

mitä mieltä olette,osaako 2vuotias kertoa itse jos on vatsakipua? lapsi on noin kuukauden joka ikinen ilta valittaa vatsakipua ja silloin ku sanoo että vatsa on kipeä ni pitelee kyllä vatsasta kiinni,mut jos alkaa sit kyselee että näytä missä kohti kipu on ni ei osaa tai ymmärrä näyttää vatsaa,ei yleensä näytä mitään kohtaa ja on kyllä kipeän oloinen silloin,ei leiki,haluaa vaan olla sylissä.
Ajattelin itse aluksi että hän on kuullut kun joku on valittanut vatsakipua,mutta kun se alkoi olemaan joka iltaista ni vein lapsen lääkäriin,lääkäri tutki korvat,suun ja teki virtsanäytteen sekä verikokeen,ei löytänyt mitään syytä,kyseli että miten kakka tulee ja piereskelystä,lapsi kyllä piereskelee,mutta ei joka päivä,siihen lääkäri sanoi että lapsen pitäis piereskellä joka päivä,ihmettelin tätä koska en minäkään piereskele joka päivä,joten lääkäri määräsi ummetus lääkettä ja huomasin itse kun aloin käyttämään lapselle lääkettä ni ei enää valittanut vatsakipuaan. tarkottaako tää sit että lapsella on vain ummetusta ja pitääkö sitä lääkettä käyttää loppuelämän,vai ,iten sen voi lopettaa ja milloin,myönnän olen uusavuton,haukkukaa vain. lääkäri ei sanonu mitään että kuinka kauan lääkettä käytetään,kun soitin ja kysyin niin tämä lääkäri oli just lähtenyt lomalle ja palaa vasta syskyllä.

Ja viel yks asia,huomasin itse että vatsakivut alkavat aina iltapuuron(kaurapuuro) jälkeen,sanoin lääkärille epäileväni kaurapuuroa,mut lääkäri sanoi ettei testeissä näy mitään kaura allergiaa niin ei voi sitä olla ja kun jätin kaurapuuron pois samaan aikaan kun aloin lääkettä käyttämään.ni nyt mieityttää että onko ne testit täysin luotettavia,voisko siltikin olla jotain kaura allergiaa

3

1467

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näinnääs

      verensokeri? Omalla lapsellani todettiin 1-tyypin diabetes ja oireili vatsakivuilla. Kannattaa ne verensokerit tsekata, korkeat vs voivat joillekkin aiheuttaa vatsakipuja.

    • kiire????

      Voi olla vilja-allergiaa, keliakiaa tai siten perinnöllistä HYPP:aa.

    • SA

      on todella yleistä. Omasta kokemuksestani (2 lasta ko. oirein.), voin kertoa, että se vatsakipu, mikä ei liity jännittämiseen, niin on tod. näk ummetusta. Ummetukseen voi liityä myös runsas ulostamisen tarve, jolloin uloste on kovaa / papanamaista. Ummetukseen liittyy myös syömisen jälkeinen vatsakipu. Makrocolit ovat ehdottomasti ainoa ulostamista helpottava lääke, mitä kannattaa käyttää pitkäaikaisesti. Pojallani käyttö kesti yli vuoden Laxoberonitippoja ja muita raflaavampia lääkkeitä käytimme vain pahimpina kausina, nyt lähes 1.5 vuoden makrokolikäytön jälkeen pojan suoli toimii lähes normaalisti. Näitä makrokolituotteita löytyy puolen tusinaa eri valmistajilta, mutta helposti voi valita halvimman. Kaikki ns. samaa shittia :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      72
      4251
    2. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      17
      2720
    3. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      2437
    4. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      15
      2412
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      107
      2223
    6. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      109
      2183
    7. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      99
      2141
    8. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      607
      1937
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1915
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      23
      1683
    Aihe