Suomen maataloustuen kokonaismäärä vuosittain on yli 3 miljardia euroa.
Suomessa on tuoreiden tietojen mukaan n. 65000 maatilaa.
Tilaa kohti maataloustuki on siis yli 46000 euroa. Se on ylivoimaisesti Euroopan suurin.
Tässä muutaman muun maan tukitasot tilaa kohti:
Denmark €19 239, Luxembourg €16 151, Greece €14 473, Germany €13 032, United Kingdom €12 267, Ireland €9 043, Belgium €9 042, Sweden €8 802, Netherlands €8 034
Suomen tuki on siis 2,4 kertainen seuraavaksi suurimpaan verrattuna.
Suomen maataloustuki Euroopan
16
142
Vastaukset
- pienin:
Tilaa kohti maksettu maataloustuki..
1 Denmark €19 239
2 Luxembourg €16 151
3 Greece €14 473
4 Germany €13 032
5 United Kingdom €12 267
6 Ireland €9 043
7 Belgium €9 042
8 Sweden €8 802
9 Netherlands €8 034
10 Finland €7 077 - MTK tieto
Suomalaisesta tuesta suurin osa menee suoraan suomalaisen veronmaksajan pussista. Ei ihme, että verot ovat korkeat. Siitä voimme kiittää Kepua, MTK:ta ja tehotonta suomalaista maataloutta.
- verotus kevennyt
Sdp on huolissaan verojen keventymisestä, syynä on maatalouden vähäinen osuus valtion menoista.
Kiitos Keskusta ja Jyrki verojen alenemisesta. - Pottu & Käteinen
verotus kevennyt kirjoitti:
Sdp on huolissaan verojen keventymisestä, syynä on maatalouden vähäinen osuus valtion menoista.
Kiitos Keskusta ja Jyrki verojen alenemisesta.Valtion ensi vuoden budjettia esitellessään Katainen kertoi jo kovista korotuksista mm. arvonlisäveroon, energiaveroihin jne. Palkkaveroja kiristetään vasta vaalien jälkeen.
Katainen myös kertoi, että valtio ottaa kiihtyvällä vauhdilla velkaa. Tätä asiaa on kritisoinut jo kovin sanoin eduskunnan puhemies Sauli Niinistö. - ruokahuoltaja
Pottu & Käteinen kirjoitti:
Valtion ensi vuoden budjettia esitellessään Katainen kertoi jo kovista korotuksista mm. arvonlisäveroon, energiaveroihin jne. Palkkaveroja kiristetään vasta vaalien jälkeen.
Katainen myös kertoi, että valtio ottaa kiihtyvällä vauhdilla velkaa. Tätä asiaa on kritisoinut jo kovin sanoin eduskunnan puhemies Sauli Niinistö."Tuottavassa" työssä olevien, siis teidän ylläpito tulee kalliiksi valtiolle vaikka piilotukea ammennetaan mm. maataloudesta ruokapöytäänne alle torihintojen. Mutta minkäs teet, ei teitä voi nälässäkään pitää.
- Mr Mirrikaula
Suomalainen maajussi tuottaa EU:n kovimmalla tulotasolla EU:n heikkolaatuisinta ruokaa. Jokin ei toimi tässä yhtälössä.
- Mr Mirrinkaulus
Mr Mirrikaula kirjoitti:
Suomalainen maajussi tuottaa EU:n kovimmalla tulotasolla EU:n heikkolaatuisinta ruokaa. Jokin ei toimi tässä yhtälössä.
Elintarvikkeethan tekee elintarviketyöläiset, ei maajussilla ole siihen osaa, eikä arpaa.
- Seppo Hietanen
Suomessa maajussi saa 66 % tuloistaan erilaisista tukiaisista.
- Mr Mirrinkaulus
Maajussin euro on 66 snt, jotain siis tarttis tehdä.
- Mr Mirrikaula
Valtion budjetin loppusumma on n. 46-50 miljardia euroa. Maataloustuen osuus on 3,01 miljardia eli peräti 6 % tästä summasta. Se on kohtuuttoman suuri luku tukea kannattamatonta elinkeinoa.
- todella kallista
Mr Mirrikaula kirjoitti:
Valtion budjetin loppusumma on n. 46-50 miljardia euroa. Maataloustuen osuus on 3,01 miljardia eli peräti 6 % tästä summasta. Se on kohtuuttoman suuri luku tukea kannattamatonta elinkeinoa.
Vaikka valtion budjetin loppusumma on n. 46-50 miljardia euroa. Työttömyystukea maksetaan peräti 6 mrd euroa, joka on 12% valtion menoista. Se on kohtuuttoman suuri summa vastikkeettomasta edusta.
- Huvittunut.
todella kallista kirjoitti:
Vaikka valtion budjetin loppusumma on n. 46-50 miljardia euroa. Työttömyystukea maksetaan peräti 6 mrd euroa, joka on 12% valtion menoista. Se on kohtuuttoman suuri summa vastikkeettomasta edusta.
Kirjoituksesi ei pidä paikkaansa, mutta maataloustuki sen sijaan on 3 miljardia ja 6 % valtion budjetin loppusummasta.
Taitaa käydä peltoeemelille kipeästi, että totuus tulee esiin. :) :) :)
- Eino "Hymy"Uusitalo
Kepu on MTK:n poliittinen siipi ja huolehtii siitä, että mikään muutu.
Nyt on aika panna kova kovaa vasten. MTK:laiset tuottajat boikottiin, joka kestää niin kauan että maataloustuesta on kokonaan luovuttu.- jänkkän tallaaja
pitäsi laskia hehtaarikohtaisesti, eiköös ne maksetaki per hehtaari, mitä?
...että menee KEPUlikin hiljaiseksi. :)
- Kankkulan kaivoa
Suomessa tuet on yhteensä yli 4 miljardia euroa, piilotukea on jumalattomasti ja niistä kepulaiset vaikenee visusti. Kepua ei suomen kilpailukyky kiinnosta, vaan toisten kustannuksella eläminen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie807042Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1346523Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3816323Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3644122Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1532512Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.62419Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?
Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant662206Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1431519- 141512
- 1981240