Cruzcampoa Suomesta?

olutta!!

Moro!

Tietääkö kukaan että löytyykö jostainpäin Suomea espanjalaista Cruzcampo olutta? Olen etsinyt sitä pitkään Suomesta, saakohan sitä ostettua mistään?

3

4300

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Brew

      Tyyppillinen matkatuliais-kysymys. Kun se Cruzcampo maistui Epsanjassa niin hyvälle niin sitä haluaisi kotonakin. Todellisuudessa Cruzcampo on perusolutta jota tuotetaan massiiviset määrät eikä maku juuri poikkea mistään saman sarjan oluesta. Toimii varmasti tavernassa mutta toimiiko kotimassa piemeässä ja kylmässä - en usko. Cruzcampoa löytyy vajaalla kymmenellä eri nimikellä mm. Light, Pilsner, Lager, Gran Reserva 1904 jne - mikä "versio" oli se joka sinut vakuutti korkeasta laadusta ja mausta johon haluat palata?

      Ei löydy Alkosta, mutta muutamasta ravintolasta löytyy - yksi olut muutaman tuhannen oluen joukossa, ei mikään ihmejuoma. Panimon nykyinen pääomistaja taitaa olla yksi suurista eli Heineken. Juu olen maistanut muutamaa eri pullotetta - sopii hyvin Espanjan aurinkoon ja lämpöön, kesäisiä janojuomia. Asteikolla 0-5 sanoisin yleisesti jossain kahden paikkeilla liikutaan.

      Toki voit tilata olutta niin kuin mitä tahansa juomaa ulkomailta, maksat vain kuljetuskustannukset ja tullin vaatimat maksut. Ei tilaaminen edes ole kallista, varsinkin jos sen tekee kimpassa muutaman kaverin kanssa.

      • .................

        Jenkkiläisellä olutsivulla törmäsin tälle ilmiölle annettuun lempi nimeen. "Vacation beer syndrome".
        Eli käydään jossain lomamatkalla ja juodaan paikallista olutta. Sitten kun tullaan takaisin Suomeen niin metsästetään juuri samaa tavallista perusolutta vaikka hyllyssä olisi useampi täysin vastaava tuote. Itsekin olen tämän kokenut, Amstelia matkalaukussa rahdanneena.

        Laajemmin tämä syndrooma kuuluu sarjaan "Nostalgic beer syndrome". Eli etsitään sitä perusolutta jolla on ensimmäiset kännit vedetty, ja jos valmistus on lopetettu niin laitetaan nettiadressi pystyyn että "Sininen takaisin!". Ja tulihan se Sininen takaisin vaikka mikään kovin erikoinen olut ei ole.


    • Cruzcampobueno

      On hyvä olut, haluaisin perustaa Tapasbaarin jossa tarjoaisin tuota. Hyvännäköinen sisustus myös mainoskamoilla, terassikalusteet etc.....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      186
      1583
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      85
      1362
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      104
      1058
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      909
    5. Leski ja Volvomies

      Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..
      Kuhmo
      10
      790
    6. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      40
      783
    7. Haluatko, että kierrän sinut kauempaa

      Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.
      Ikävä
      83
      656
    8. Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni

      mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä
      Ikävä
      30
      631
    9. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      105
      627
    10. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      45
      577
    Aihe