Jos saisit itse valita päihteet, joita sinä ja muut ihmiset käyttäisivät niin mitkä valitsisit? Paljonko tiedät eri päihteistä?
Jos ihmisillä olisi tietoa tasapuolisesti kaikista päihteistä ja nykyiset lailliset päihteet eivät olisi niin juurtuneita yhteiskuntaan, niin tuskinpa kovin moni valitsisi alkoholia ja nikotiinia.
Alkoholi ja nikotiini vain ovat niin juurtuneita, että menee varmasti ainakin kymmeniä, ellei jopa satoja, vuosia, että näiden käyttäjät ovat vähemmistö. Moniko oikeasti on kyseenalaistanut nykyiset pähdelait tai päihdevalintansa? Pienestä pitäen näemme ihmisiä, jotka polttavat tupakkaa ja juovat alkoholia ja näitä ihmisiä jopa ihannoidaan. Sitten vanhempana yleensä alamme juomaan/polttamaan, koska niinhän kaikki tekevät. Absolutisteja, ja joissain piireissä jopa tupakoimattomia, katsotaan kieroon. Laittomia päihteitä käyttäviä jopa halveksutaan sen kummemmin erottelematta esimerkiksi MDPV:n, kokaiinin, LSD:n, khatin tai kannabiksen käyttäjiä, koska enemmistön silmissä kaikki ovat täysin samanlaisia; huumeita.
Suosittelen tutustumaan esimerkiksi päihdelinkkiin;
http://www.paihdelinkki.fi/pikatieto/
Ja käyttäkää ihmiset omaa päätänne.
Itse en ole koskaan tupakoinut ja nyt olen päättänyt jättää alkoholinkin.
Valitsen jatkossa itse päihteeni sosiaalisista paineista, laeista, muiden mielipiteistä ja normeista välittämättä.
Valitse päihteesi
Päihdevalinta
1
571
Vastaukset
- panii_kissa
No mihin tulokseen olet tullut ?
Mikä on se Suurin Päihde jonka valitsit sosiaalisista paineista, laeista, muiden mielipiteistä ja normeista välittämättä ?
Toisaalta miksi pitää pää saada sekaisin päihteellä?
Eikö elämä ole parasta huumetta?
Maistapa Elämää suosittelen lämpimästi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2514545Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1282978Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412742Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?741720Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1051563Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn201451- 551314
- 931225
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2041083- 471075