Talmud Mooseksen ankaraa suhtautumista miehimyksiin/ homoihin. Jos selittää, niin mitä siellä sanotaan ?
Onko mahdollista, että tulevaisuudessa homopareja vihitään avioliittoon myös synagogassa, vai onko se sallittua jo nyt ?
Kaikki tuntuvat olevan pihalla.
Onko mahdollista, että tulevaisuudessa homopareja vihitään avioliittoon myös synagogassa, vai onko se sallittua jo nyt ?
Kaikki tuntuvat olevan pihalla.
Vastaukset 10
Vanhimmat
mieheksi ja naiseksi ja yhteen lihaan liittyneinä siunaa jälkipolvella suvun jatkumiseksi ja elämäksi.
Homoliitot on jo edeltäkäsin tuomittu Kuoleman tieksi, sillä eivät voi lisääntyä.
Valitkaa siis Elämän tie Herrassa Yeshuassa yhtyessänne Herran Hengessä Isään Jumalaan ja uudestisyntyäksenne pyhästä siemenestä eli Jumalan pyhästä ja puhtaasta ja uudestiluovasta Sanasta Messias Yeshuassa. Älkää valitko Kuoleman tietä, sillä syntienne palkka on tuo tuho ja Tuonelan tuskat. Valitkaa Herran Yeshuan kaita tie, sillä on Elämän ja Isän Jumalan siunauksen tie Jumalan Paratiisiin päästäksenne syömään elämän puusta nimi Yeshuan elämän kirjassa, kun syntinne heitetään meren syvyykiin eivätkä enää muistoon tuomiolla tule, sillä Yeshuan veri on ne sovittanut, sillä Sielunsa on veressä ja itse on Elämä ja se on ihmisten toivo ja totuus sielunsa pelastukseksi, mikä on ihmisen elämän tarkoitus ja merkitys, avuksemme siis nöyrästi Yeshuaa pyytäkäämme, että armossaan meitä puhdistaa ja parantaa ja pyhittää ja öljyn antaa astiaan, että voimme pimeässä yössä valon laittaa palamaan, kun pasuunat meidät herättää ja kutsu kuuluu Mestarin syliin ja juhlavaatteisiin meidät puettaa kun vanha pukumme riisutaan ja uudeksiluotuna ylösnousemusruumiiseen noustaan. Kaikki kiitos Isälle lupauksista, joita ilman olisimme kuin alastominen Aadam ja Eeva syötyään hyvän ja pahan tiedon puusta ja huomatessaan olevansa alasti ja paetessamme kutsuhuutoaan, kun Herra Yeshua palaa omansa Paratiisiin noutamaan ja syömään elämän puusta ollen itsessään tuo elämän tien vartioija ja pelastuksen tuoja, sillä ei siihen ihminen itsessään pysty, mutta nöyrtyessään lapsen kaltaisuuteen saa armon ottaa vastaan kuin vanhemmiltaan kaiken lahjana saanut kiitollinen ja vanhempiaan kunnioittavat ja odottava päänsä nostanut Jumalan lapsi, joka toivonsa armoonsa laittaa, sillä tietää Isänsä uskolliseksi ja totuudelliseksi, vaikka elääkin maailman ahdistuksessa, kun meri ja aallot pauhaavat lähitulevaisuudessa, amen.
Autuaat ne, jotka Herraan Yeshuaan turvaavat, amen!
Herran Yeshuan tulevista tuomioista, sillä Isä toimii kaikessa kauttansa ja Jumalan viha vuodatetaan tottelemattomuuden lapsille, jotka eksyivät luonnottomiin lihan himoihin, ollen varoittavana esimerkkinä huonosto puusta.
Tehkää puunne ja sen hedelmä hyväksi anoen Yeshuan nimessä elävää vettä ja Pyhän Hengen öljyä haavoihinnne voiteluksi ja synteihinne sovitukseksi Yeshuan veren voimassa, amen.
sillä liiton suola puhdistaa, samoin kuin maata tulella suolataan, että sen hapatuksia poistetaan, kuten Sodomasta sen väkivalta ja huuto lopetettiin ja nykyään tuo Kuollut suolameri meitä muistuuttaa maan alimpina paikkoina. Myös tuo Lootin vaimon patsas pystyssä muistuttaa siitä, että Yeshuan tullessa ei mielemme saa olla näihin katoaviin ja tulessa poltettaviin vaan Jumalan mielenmukaan voimme armossaan odottaa uutta maata ja taivasta ja happamattomuuden tuhatvuotista valtakuntaa. Pidetään siis valkeus ja suola itsessäämme, jos sen omaamme, mutta kellä ei sitä ole, anokoon Yeshuan nimessä, sillä Herra kastaa Pyhällä Hengellä ja tulella, ja siten pyhittää Totuuden Hengessä, ylistetty ja kiitetty on Isä Yeshuan nimessä, amen.
mitä Talmudissa sanotaan ?
sen mukaan kuin olen lukenut Raamatusta, sillä se on Jumalan ilmoitus.
mielenkiintoinen kysymys muuten,jos valtio vaatii sitä kirkolta voiko se pakoittaa myös synagoogat ja moskeijat vihkimään homopareja?
että joku juutalainen kertoisi meille, kuinka heillä asiasta ajatellaan, tai keskustellaanko ollenkaan.
Tämä on kuitenkin uusi ilmiö kaikkinensa. Toivoisin asiallisuutta meiltä, koska he eivät kiellä meidän näkemyksiä tai vihkimyksiä, joten kunnioitakaammee myös heidän näkemyksiään.
Näin se etenee...niinkuin oikein on, keskustelemalla, ei irvailemalla.
taas nuo homofobiasi pukkaamaan pintaan.
ymmärrä mustamaalaus yritystäsi.
Minä palautan asioita mieliin. Jokunen aika sitten, kun et taaskaan pärjännyt normaalissa keskustelussa, aloit nimittelemään toista osapuolta. Tuollainen jatkuvasti toistuva käytöksesi on alamittaista ja säälittävää. Silloin arvuuttelit, että onkohan toinen osapuoli nainen, homo tai naismainen mies. Annoit ymmärtää, että nuo kaikki ryhmät ansaitsevat halvekuntasi.