Mistä

johtuu, että maailman suurimpien tiedemiesten ja nobel-palkittujen joukko koostuu suurelta osin ateisteista?
289
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Nobelisteista suuri osa on juutalaisia.
En tiedä, miten uskonnollisia palkitut ovat. Oletan, että aika maallistuneita.

Kuuntelin kerran näiden Nobel-palkittujen omaa pohdintaa esille ottamastasi asiasta.
He kertoivat, että juutalaisuudessa kasvaneen on jo varhaislapsuudessa opittava kysymään "miksi" ja kyseenalaistamaan asioita. Se kuuluu kasvatukseen. Heihin on siis jo äidinmaidossa istutettu tietämisen tarve.
No, kaikista juutalaisista ei ole nobelisteiksi, mutta yllättävän paljon heissä on eri alojen lahjakkuuksia.
Pitänee uskoa heidän oma selityksensä.

Äänestä
  • Huippututkijoista yhdysvalloissakin jopa 97% ilmoitti olevansa ateisteja. Siis todellisista huippututkijoista. Nobel palkituista vastaava kyselytutkimusta ei kai ole tehty.

    Juutalaisista Nobel-palkittuja ei lienee suuri osa:

    http://www.helsinki.fi/~pjojala/Nobel.htm

    Lista on pitkä mutta arvaapa öpaljonko >Nobel-palkittuja on yhteensä? Hämmästyt, ellet tiedä.

    Joinakin vuosina palkittu pari-kolme, joinakin ei yhtään. Välillä on vuosienkin tauko, että kukaan juutalainen olisi Nobelia saanut. Luulisin, että juutalaisten huippututkijoiden suhde/ Nobelit vastaa likipitäen heidän esiintymistiheyttään. Mikään yliedustettu ryhmä se ei kuitenkaan mielestäni ole.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


johtuu? kirjoitti:

johtuu, että maailman suurimpien tiedemiesten ja nobel-palkittujen joukko koostuu suurelta osin ateisteista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu