Suomi velkaantuu sitä vauhtia että päätä huimaa jo Niinistölläkin.Tilanne on niin sietämätön että jos velan otto lopetettaisiin olisi Suomi välittömästi pahemmassa lamassa kuin 90 luvun Ahon vuosina.
hallitus käyttää lainanotosta kauniinpaa nimeä eli elvytetään ,mutta todellisuudessa tuosta 8 miljardista vain reilu miljardi menee elvytykseen ja muut 7 miljardia vanhojen rakenteiden ylläoitämiseen.
hallitus käyttää lainanotosta kauniinpaa nimeä eli elvytetään ,mutta todellisuudessa tuosta 8 miljardista vain reilu miljardi menee elvytykseen ja muut 7 miljardia vanhojen rakenteiden ylläoitämiseen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kun valtio saa helposti lainaa ,samaan aikaan kansalaisilla on vaikeuksia saada esim auton ostoon 10 tuhatta euroa pankeista jotka ovat kiristäneet luoton antoa työssäkäyville ihmisille.
Avoimuudenkin kannalta olisi jo reilua ilmoittaa kenelle Me muka olemme velkaa ja kuka hullu enää lainaa pelkkiä veronmaksajia vastaan tuollaisia määriä rahaa.
Tällä menolla on Suomen ulkomaan velka n10 vuoden kuluttua 160 miljardia ja siihen päälle Espanjan ja Italian talouden pelastaminen vaikka 100 miljardia päälle.
Tärkeintä että pyörävät pyörivät. Vanhukset saavat hoitoa ja imeväiset lämmintä rintamaitoa. Eletään vaikka velaksi. Ei niitä valtion velkoja ole tarkoitus maksaa koskaan takaisin. Otetaan vaikka yhteisellä sopimuksella veloista muutama nolla pois, jos alkavat luvut näyttää liian ikäviltä. Eikö niin?
Periaatteessa olen samaa mieltä vaan kun olen vaan duunari enkä ekp n johdossa.Nuo neuvostoaikaiset fossiilit eivät tiedä rahan liikkeistä enää mitään .
pyörinneet Suomen markan aikana jolloin olimme velattomana?Laivanrakennus oli mahtavampaa eikä kukaan marissut sokerijuurikas viljelyistämme? Puutavaran syyt olivat lunnolliset eivätkä viivasuorat , määräsimme itse paperin hintamme ja leimikkojemme hoidon jne.Mikä nyt sinusta niin ylevältä tuntuu "vapaassa isänmaassamme,itsemmääräyksessämme"?Onko sinulle jokin pelastus,jos et ole lukennut historianläksyjäsi? Ei velkavolvo maatamme pelasta,vaikka ehkä tuntuukin ylevältä?
Suomi,kun sillä ei ole enää luottoa Maailman pankille työvoimineen?Joku kälviän mamma kirjoitti kun menimme EU:hun,että saamme geeneillemme vahvistusta tulevassa kansainvälisyydessämme ja värikkyyttä kaduillemme sekä kaikkea pelkkää hyvää? Emme pysty näköjään kuitenkaan vastaamaan osuuksistamme EU:ssa kuin kasvavilla veloillamma.Muistaako kukaan koska pienpalkat ja eläkkeet ovat nousseet siinämäärin kuin hinnat? EU:nhan piti olla hintaparatiisi kun sinne meitä manipuloitiin äänestämään?Tuskin täällä kukaan on niinpaljon toistaan älykkäämpi ettei voitaisi julkisesti tunnustaa,miksi sinne piti mennä?
kovan euron talous on suoraa jatkoa sille kovan markan politiikalle mitä manu edusti aikanaan.kova euro on tullut niin kalliiksi ettei meillä taloudestamme ole oikeastaan mitään muuta jäljellä kuin pelkkä rahatalous.rahataloudessa raha ei nöyrry eikä valtioilla ole valtaa muuttaa rahan kurssia tilanteen mukaan työkaluna vaan raha on pelkkä jäykkä itseisarvo.markkinataloudessa on toisin ,kun kaikilla eri pääomamuodoilla on oma arvonsa ja raha toimii vaihtovälineenä.markkinatalous toimi Suomessakin loistavasti sotien jälkeen ja palkat ja johtajien ja eläkeläisten tulot pidettiin oikealla tasolla ,niin että pystyttiin elämään omillaan.nykyinen järjetön rahan arvo on ajanut meidät rahatalouteen joka ei ole kestävällä pohjalla vaan markkinatalous tulee kaatamaan sen.
Viimeiset kaksi yritystä suojella järjettömän kallista Euroa ja Dollaria ovat surkea esimerkki siitä mitä meidän johtomme edustaa.Esim kreikan tapauksessa ei yhden pienen talouden romahtaminen keväällä auringon jo lämmittäessä ja päivän ollessa pitkä pohjoisella pallonpuoliskolla, olisi merkinnyt mitään järisyttävää vaan olisi tervehdyttänyt markkinataloutta lännessä,kun nyt odotamme seuraavaaz suurempaa Tsunamia joka tulee lopulta kaatamaan viimeisenkin rippeen Neuvostoliitosta,sovjet Euroopasta.
http://www.youtube.com/watch?v=bJxR3mF47_Y