Persu loikkasi

persut rasisteja

Vantaan kunnallispolitiikassa toiminut perussuomalaisten Seija Haataja on loikannut SDP:hen. Haataja perustelee puoluevaihdostaan sillä, että liian moni perussuomalainen suhtautuu maahanmuuttajiin julkisen rasistisesti.Liian monen perussuomalaisen, niin sisäinen kuin julkinen, rasistinen suhtautuminen maahanmuuttajiin ei ole Haatajan mielestä missään nimessä oikeutettua toimintaa.

Haataja korostaa, että monikulttuurisuus on hyvä ja luonnollinen asia. Tätä näkemystä ei taas perussuomalaisten ideologia kannata.

"Perussuomalaisuuden perustana pitäisi olla kristillis-sosiaalinen arvopohja, niin kuin puolue antaa ymmärtää, kuitenkaan esimerkiksi sanoja suvaitsevaisuus tai monikulttuurisuus ei esiinny positiivisessa merkityksessä ohjelmassanne", sanoo Haataja erokirjeessään, jonka hän toimitti tiistaina perussuomalaisille.

47-vuotias sosiaalityöntekijä Haataja on ollut muun muassa Perussuomalaisten eduskuntavaaliehdokkaana vuonna 2007 ja sosiaali- ja terveyslautakunnan jäsen Vantaalla.

Tällä hetkellä hän ei ole mukana kunnallispolitiikassa hetkellisen paikkakunnalta muuton takia. Sittemmin Haataja perheineen on muuttanut takaisin Vantaan Pakkalaan.

12

142

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pykälänviilaaja

      suvaitsevaisuus tai monikulttuurisuus käsitetään vähänkin ,niin kuin vihreät käsittävät, niin persut on tosiaan väärä paikka Seija Haatajalle.

    • hyi maahanmuutolle!!

      Ja mitäs siitä svekko paska? Onneksi suurin osa suomalaisista edes ruotsinkielisistä ei ole yhtä tyhmiä!

      • Gurre

        Pidä lärvis kiinni fennohomo!


      • osui ja upposi
        Gurre kirjoitti:

        Pidä lärvis kiinni fennohomo!

        Osuiko arkaan paikka vitun typerä ruotsia mökeltävä savunahka!


    • Miten perussuomalaisen loikka SDP:een kuuluu RKP:n palstalle?

      • Näin on!

        Persut ovat rasisteja. Kaikki!


      • p.l.
        Näin on! kirjoitti:

        Persut ovat rasisteja. Kaikki!

        Perustelut olisivat nyt paikallaan.


      • 123412

        Kyseessä on svekkomultinikki, joka suoltaa palstalle jatkuvasti mihinkään liittymätöntä potaskaa. Eipä tuosta järkevä ota selvää mitkä lie tämän svekkon tarkoitusperät.


      • ka svekko nappula dö
        Näin on! kirjoitti:

        Persut ovat rasisteja. Kaikki!

        Ja sinä joko hurri nulikka tai vähä-älyinen karvakäsi.


    • demari.

      Haataja on tekopyhä, kun loikkasi juuri demareihin. Heinäluoman "maassa maan tavalla"-puheen jälkeen Haatajan perustelut eivät ole uskottavia.

      • p.l.

        Eikos se ollut Urpilainen? Siis tama "maassa..."


      • demari.
        p.l. kirjoitti:

        Eikos se ollut Urpilainen? Siis tama "maassa..."

        Heinäluoma peesasi Juttaa oitis.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      170
      6654
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      59
      4512
    3. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      28
      3218
    4. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      61
      3017
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1905
    6. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      27
      1586
    7. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      15
      1574
    8. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      40
      1523
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      34
      1379
    10. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      47
      1313
    Aihe