on perustettu 1968 ja tie ilmoitettu 2,8 m leveäksi kunnan tielautakuntaan. Nyt asutusta on tullut lisää ja siitä tieltä lähtee sivutie joka on kartoissa 6 m leveä. Nyt kapeaa tietä pitäisi kunnostaa. Mistä saisi selville miten tien voisi saada leveämmäksi esim. se 6 metriseksi.
Vastaukset 8
- kaivuri+murske
Kaivurilla monet ovat tietään leventäneet ja jotkut jopa mursketta kipanneet siihen.
eihän sitä noin vaan voi mennä tietä leventämään, pitäähän siitä olla joku virallinen paperi, jossa mainitaan tien leveys ja 2.8 metristä tietä pitkin ei mahdu liikkumaan.
- lakipykälässä
vai mikä sen asetuksen nimi olikaan taitaa olla maininta vanhojen tierasitusten osalta automaatinen leveydenlisäys nykytien leveydeksi. Tämä oli kuulopuheiden toistamista ja jos se ei pidä paikkansa niin tietoimituksella saadaan ainakin lupa levittää tietä.
- Leveä tie
lakipykälässä kirjoitti:
vai mikä sen asetuksen nimi olikaan taitaa olla maininta vanhojen tierasitusten osalta automaatinen leveydenlisäys nykytien leveydeksi. Tämä oli kuulopuheiden toistamista ja jos se ei pidä paikkansa niin tietoimituksella saadaan ainakin lupa levittää tietä.
Tien leventämiseksi tarvitaan lupa maanomistajalta,koska toisen maalle ei ilman lupaa saa mennä kaivelemaan.
Mikäli lupaa ei saa,on ainoa ratkaisu maanmittaustoimiston suorittama tietoimitus.
Kummassakin tapauksessa maanomistaja on oikeutettu saamaan luovuttamastaan maasta korvauksen. - Toimitsijamies evp.
lakipykälässä kirjoitti:
vai mikä sen asetuksen nimi olikaan taitaa olla maininta vanhojen tierasitusten osalta automaatinen leveydenlisäys nykytien leveydeksi. Tämä oli kuulopuheiden toistamista ja jos se ei pidä paikkansa niin tietoimituksella saadaan ainakin lupa levittää tietä.
Vanha tierasite muuttuu tietoimituksessa leveämmäksi. Olin hiljan hieman suuremmassa tietoimituksessa, jossa päivitettiin paikallisteiden tiealueet, tuskin ko. toimitusta olisi järjestetty, jos se olisi ollut muutenkin mahdollista.
- Tiekunnanisäntä
Ei muuta kun tilaat kaivurin paikalle kaivaan tien poikki. Eipä oo kellään enään ajamista sun tielläs ja saavatpa tehä oman tien kaikki. Näin täälläpäin toimitaan. Nauloja ja pikku ansoja kannattaa kanssa laittaa. Ja ojat tukkoon että vesi nousee tielle. Vanha konsti.
- VIRALLISTA TIETOA
FINLEX YKSITYISTIELAKI.
- Vanha mestari
Otat nyt vaan heti soittaen, kaks telakonetta, puskukone, höylä, jyrä ja kolme kasettiyhdistelmää. Kaikki kahessa vuorossa ja mursketta 10 000 - 20 000 tonnia. Kyllä luulis tien tulevan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1091340
- 45911
Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50736Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r131696- 70666
- 67616
- 53597
- 55555
Onko Sofia jälleen jätetty?
Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.94485Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?20480- 34467
Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32458Mitä jos...
Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät142453Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?115453Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .
EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuusongelmien vuoksi, sanoo alan e92451- 5448
- 49447
- 51445
- 52403
- 42400