Onko kellään kokemusta varhaisesta murrosiästä lapsella? Olen jonkin aikaa ihmetellyt kun 4v pojalleni on ilmestynyt kiveksiin karvoitusta (tummia pitkiä karvoja). Ajattelin että ehkä niitä vaan tulee sitten pojille joskus jo aikaisin enkä oikein tiennyt pitäisikö jostain kysyä lisää asiasta. Nyt kesän jälkeen olivat kiinnittäneet myös päiväkodissa huomiota asiaan, myös ajoittaiseen ärtyisyyteen, joka on ihmetyttänyt myös meitä vanhempia. Voihan olla ettei ole mitään ihmeellistä, mutta tarkoitus on vielä käydä lääkärillä, josko jotain verikokeita joissa hormonipitoisuutta näkisi tms. Jos on hormonaalista lienee paras että hoidetaan, kun on vielä niin pieni kokemaan murrosikäisen mielialavaihteluita ja voi ilmeisesti vaikuttaa mm. pituuskasvuun yms. Mielenkiinnosta kuulisin jos jollakin muulla on kokemusta vastaavasta.
Varhainen murrosikä?
4
972
Vastaukset
- LL
endokrinologille, tilanne ei ole normaali. Ja aika kannattaa sitten varata pikaisesti
- Endokrino
Ennenaikainen adrenarke (häpykarvoitus):
http://www.lastenendokrinologit.net/potilaille/adrenarke.html
Ennenaikainen murrosiän fyysinen kehitys:
http://www.lastenendokrinologit.net/potilaille/ennpub.html
Joten varaa aika lastenendokrinologille (= hormonitoimintoihin erikoistunut lääkäri) - Ä
Ehtikin vierähtää pitkä aika ennen kuin palailin tälle palstalle takaisin. Endokrinologilla on nyt käyty ja käydään edelleen. CAH oireyhtymä (harvinainen muoto siitä) todettiin ja poika sai siihen lääkityksen. Moni asia on selkeytynyt tässä vuoden aikana. Monimutkainen tila, mutta ei onneksi aiheuta kipuja tms. ikävää pojalle. Tilannetta seuraillaan, jotta varmistetaan hormonitasojen pysyminen sopivina ja kasvun edistyminen myös sopivaan tahtiin. Olen todella tyytyväinen kaikkiin hoitaviin tahoihin, olemme saaneet hyvin apua.
- ensim.k
Hyvä että apu löytyi-
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1414835Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut793502SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt272524SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het402203Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä572029Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan632013Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja851963Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?231961Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?
Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet191428Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin
Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään941235