Moro.
Mulla ois tällänen muutama vuosi sitten kasattu mylly jossa nyt win xp: AMD X2 6000 , 2 gb ddr2 667, asus m2n emo ja näyttiksenä 4870 radeon.
Kannattaako tähän ostaa win 7 ja jos ostan retail version niin miten sen saa sitten rekisteröityä siihen mahdolliseen uuteen koneeseen sitten tulevaisuudessa?
Kiitti.
Mulla ois tällänen muutama vuosi sitten kasattu mylly jossa nyt win xp: AMD X2 6000 , 2 gb ddr2 667, asus m2n emo ja näyttiksenä 4870 radeon.
Kannattaako tähän ostaa win 7 ja jos ostan retail version niin miten sen saa sitten rekisteröityä siihen mahdolliseen uuteen koneeseen sitten tulevaisuudessa?
Kiitti.
Vastaukset 13
Vanhimmat
riippuu siitä, tarvitsetko Windowsia todella johonkin erityiseen vai kävisikö esim. Ubuntu 10.04. Jos todella tarvitset eli esim. pelaat Win-pelejä, voi todeta että kyllähän Win 7 tuossa pyörii. Muistia kannattaa ostaa lisää, eli sen kustannus on laskettava vielä Windows-lisenssin päälle. Rahanmenoa on siis tiedossa tällä vaihtoehdolla.
Rekisteröitymisistä/aktivoinneista en tiedä pal mitään, sillä en ole koskaan Windowsia ostanut enkä osta.;)
vastailet vaikket ole koskaan winukkaa ostanut, ware versiotako olet käyttänyt ?
Kun raha Redmontin kirstuun kilahtaa. Ms Certifikaatti postiin vilahtaa.
Seiska pyörii tuossa kokoonpanossa ihan hyvin.
Kun ostat Retail-version, saat sekä 32- että 64-bittiset asennuslevyt. Voit asentaa kumman haluat, sama aktivointikoodi toimii kummassakin, mutta vain yksi versio voi olla kerrallaan aktivoituna.
Asenna tuohon koneeseen 32-bittinen Seiska, 64-bittisen hyöty alkaa vasta jos koneessa on 4GB plus muistia. Kun sitten hankit uuden koneen, asenna siihen 64-bittinen, ja aktivoi se. Näin tehdessäsi vanhan koneesi Seiska menettää aktivointistatuksensa.
Retail-version voi uudelleen asentaa niin usein kuin haluat, niin moneen koneeseen kuin haluat, kunhan muistat että yhtä aktivointikoodia (= yksi Retail-pakkaus) kohti sinulla saa olla vain jompikumpi bittiversio asennettuna yhteen koneeseen kerrallaan. Asentaminen uuteen koneeseen mitätöi aktivoinnin vanhasta koneesta. Siis yksi Retail-pakkaus = yksi Seiska käytössä.
Larry
Kokeile yhteensopivuutta tällä: http://windows.microsoft.com/fi-FI/windows/downloads/upgrade-advisor
Samalla kun ostat niin laajenna muisti 4Gt asti ja osta nimenomaan Windows 7 Professional. Sen voi siirtää ongelmitta uuteen koneeseen kun poistat vanhasta. Kuluttajaversioita älä osta, ne pitää uusia 3-4v kuluttua.
Ja joo, suosittelen 64-bittistä asennusta.
32-bittinen OEM-versio. Turha maksaa jostain tarpeettomasta tuotetuesta mitään!
OEM versiota ei voi siirtää uuteen koneeseen. Sitähän tässä haetaan. Windows 7 Professional on pitkäikäinen investointi ja ei kyllä kannata maksaa toistamiseen Windowsista aina jos/kun uusii tietokonetta.
Suosittelisin kuitenkin ostamaan sen ensi vuonna kun on SP1:llä varustettuna saatavilla.
eikä ultimatea?
Professional eikö HOME PRERIUMIA? SORI...
Ultimatesta loppuu päivitykset lokakuussa 2014. Joudut ostamaan Windows 8:n noin 3-4v kuluttua, eli ei kannata kun siinä yhteydessä voi lisälaitteet ja ohjelmat hajoilla ja ei välttämättä edes käy tuohon tietokoneeseen. Hintaeroa niillä ei juurikaan ole.
Windows Vistalla Home Premiumissa oli vielä järkeä jos halusi DVD/Blu-ray jutut yms. multimediaa ja sitten ostaa Windows 7 Professionalin seuraavaksi kun siitä SP1 valmis, mutta Windows 7:lla nuo kuluttajamallit on kyllä aina häviö.
Home Premiumissa sama ongelma kuin Ultimatessa. Windows 8 on pakko-ostos ja se on Windows Vistan tapaan suurempi mullistus. En suosittele. Ostaa ennemmin Windows 7:sta sellaisen version mikä toimii Windows 9 SP1:n saakka ja tarvittaessa pari vuottas sen jälkeen jossain kakkoskoneessa.
Jos sinulla on jo toimiva systeemi, on fiksua ostaa se Windows 7 Professional vasta ensi vuonna kun sen saa SP1:llä. Siihen saakka Windows Vistan kaikki versiot ja Windows XP riittää ihan hyvin.
Kiitos asiantuntevasta avusta! Mennään XP:llä ensi vuoteen ja ihmetellään sitten uudestaan...