Illan A-studion yhtenä aiheena on Kauhajoen itsemurhat. Onko siellä joku erityinen buumi päällä vai mistä mahtaa olla kysymys? Pitää muistaa katsoa ykköseltä ysiltä niin asia selviää.
Illan A-studiossa
kysyy utelias
18834
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Kiitos tiedosta.
Etelä-Pohjanmaalla tehdään paljon itsemuria ja puolet niistä tapahtuu Kauhajoella.
Joo täällä hallitsevat kopeat ja muita suvaitsemattomat uusrikkaat kepulaiset, jotka rikastuneet EU tuilla, sillä lääniä riittää. On syntynyt kopeuden ja vihan ilmapiiri. Toisaalla ovat sitten nämä syrjäytyneet ja
jalkoihin jääneet. Olen päätynyt siihen, että pahoinvointi johtuu paljolti em.seikasta.
Ennekun kepun hyväveli aate ajaa sinutkin itsemurhaan, ahistaa jo niin perkeleesti..
mihin riittäisi se, kun tehtäisiin Kauhajoesta velaton hyvinvointikaupunki. velattomana aikana
asiat oli hyvin. Sillanpään ajatukset kehiin.
Ei olisi kovin suuri ihmettelyn aihe jos tulisi uusia ammuskelutapauksia. Se kyllä on ettei asioille tehdä mitään vaikka karut faktat on tiedossa.
uusrikkaat ..
joo ja jos ei ole sitä parempaa sukunimeä jota kaikki uskoo
niin ei ole yhtään mitään ja pitää olla nelivetoja piha täynnä
mutta nehän maksaa rikas sukulainen ja elämisen eurot tulee
eu - tuilla , niin kyllä sitten kelpaa kulkea nokka pystyssä ja
sanoa mulla on paree sukunimi kuin muilla
Olihan ohjelma!!!
A-studio tahallaan provosoi Kauhajoen kustannuksella. Monella mielenkiinto paikkakuntaa kohtaan koulusurman takia. Ei niinkään parin itsemurhan takia, mitkä tietenkin ovat turhia, mutta jokaisen omia valintoja. Näköjään A-studiokin vaipuu iltapäivälehtien tasolle. Jutun juuret ovat vähissä ja Ylellä työpaikat vaarassa. Katselijoita pitää saada. Pari nuorta siihen oli otettu haastateltaviksi ja ylilääkäri. Ohjelma oli leikattu ja irrotettu varsinaisesta asiayhteydestä. Haastateltavat eivät ymmärtäneet, mihin joutuivat. Jokaiselle toivon mediakriittisyyttä ja Kauhajoella ihmiset, nuoret ja lapset voivat pääasiassa hyvin. Täällä on tilaa, rauhallista asua lukuisten harrastusmahdollisuuksien ja luonnon keskellä.
Uskon, että nimikerkki "Ammattikasvattaja" tosiaan on ammattikasvattaja, valitettavasti. Juuri "Ammattikasvattajan" kaltaisten itsetyytyväisten, vain pinnallisesti asioita ymmärtävien kasvattajien vuoksi joidenkuiden nuorten huonovointisuus johtaa lopulta epätoivoisiin tekoihin. Esimerkiksi keskustaa lähellä olevan alakoulun johtoon on päässyt todella epäonnistunut "ammattikasvattaja".
Kasvatusala kaipaa yhä enemmän miehistä työvoimaa. Lasten kasvattajat, eskariopet, tavalliset opet, kuraattorit, lasten neuvoloiden psykiatrit ym. ovat naisia. Syynä varmaan heikko palkkaus. Etenkin pojat kaipaavat sitä isän mallia Ja siinä ohessa "eräskin" yrittää vielä rotuoppia opettaa. Moni lapsi kokee sen nöyryytyksenä. Antaa ajan kulua ja suvaitsevuudellekin alkaa vähitellen lapsille muodostua neutraali mielipide, ei sitä pidä tuputtaa!
ei oo rauhallista, ei oo turvallista, ei oo apua saatavilla, ei oo töitä, ei oo vittu mitää!! juodaan, vedetään huumeita, hakataan toisia verispäin, rikotaan kotirauhaa, kiusataan kouluissa jatyöpaikoilla.. ei kuule tää oo mikää hyvin! sä oot kans niitä ihmisiä että lakaistaan kaikki paska maton alle niin ei sitä kukaa sieltä huomaa!
tämän helvetin jälkeen mitä täällä kokee niin tappaa itsensä.. kyllä jumaliste minä sanon että jossaki on vika ja suuri sellainen! nuoret ajetaan välttämätömästi tähän ratkaisuun.. :(
Ongelmia voidaan vasta sitten ratkaista kunhan ensin tunnustettaisi tosiasiat.
Ei ole Sukunimellä mitään merkitystä . Toisin oli vielä sotienkin jälkeen .
Nytkin on myös Kauhajoella joitakin jotka "ratsastaa" jollain vanhalla
sukunimellä jonka arvon on esi-isät luoneet , se vaan että siinä menee
helposti hyvä mieskin pilalle kun nimi nousee päähän , siis Ei nimi
miestä pahenna jos ei mies pahenna nimeä .
Pari itsemurhaa ja siitä ohjelman tynkää. Kauhajoki muuten vain kiinnostaa samoin kuin Jokela. Molemmat tavallisia paikkakuntia.
Voihan kuolemat tilastoida vaikka millä nimikkeellä ja en jostain syystä ihmettelisi jos vaikka näin olisi tehty.
Naru kaulassa jakkaralta liukastuminen on tapaturma, autolla 160kmh betoniseinään on liikennekuolema..ja niin edelleen.
Tuolta löytyy sama pätkä, jos jäi katsomatta. http://areena.yle.fi/video/1198689