Oodi palstan nuorille miehille

Omin käsin onneen vie
monen nuoren miehen tie.
Vaikka oiskin terveet pallit,
puuttuu heiltä miehen mallit.
Siksi elo menee pieleen
sekä kauna nousee mieleen.
Surkeat on poikain olot!
Sääliks' käyvät poikapolot.
11777
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Lääkäri suosittelee myös ympärileikkausta ettei esinahka kiristä liikaa.

Äänestä

Pallit joskus oikein pursuaa
turpakarvat silloin tursuaa
pian päästävä on huoran luo
kelpuuta ei naiset muut nuo.

Ukko rahalla vain naista saa
sehän reppanaa niin patittaa
viime eurot taas pöytään lyö
silloin alkaa huoranaisen työ.

Huora näyttelee taas reppanalle
pyytää ukko naista keppanalle
vaan rivissä on vielä monta
äijää aivan yhtä onnetonta.

Äänestä
  • Runosi oli hyvä mutta huono.



    Arvostelupalkkion 250€ voit maksaa pankkisiirtona tai osamaksuna ´luonnossa´.

    Äänestä

Poika pieni panettaa,
vaan ei poika naista saa.
Kaupan kassan varastaa
nyt vasta paikat arastaa.
Huoriin menee poika tuo,
viinapullon ennen juo.
Kaupan päälle hiv ja tippuri,
isän oma pikku pippuri.

Äänestä
  • Tuo kuvastaa juuri naisten ylimielistä asennetta ja vallankäyttöä miehen seksuaalisuutta kohtaan. Sinäkin ilkut miehen tyydyttämättömillä tarpeilla. Asenteesi kertoo juuri sen, mistä on kyse. Miesten seksin kysyntä ylittää moninkertaisesti naisten tarpeen ja siksi naiset pitävät valtaa käsissään. Jos mies löytää pakereitin huorien pariin, menettää nainen kontrollinsa ja siksi hän vastustaa prostituutiota. Siksi sinä pilkkaat huorissa käyviä miehiä.

    Äänestä

  • isän oma pikku pippuri? wada fak?

    oisko se tippuri tullu joltain tippurivittuselta feministiakalta joka uskaltaa ottaa kantaa vaan täällä eikä tee tasa-arvon eteen mitään, kuten mee ekaks vaikka armeijaan?

    Äänestä

Syy nuorten miesten turhautumiseen saattaa hyvinkin olla miehisten mallien puutteessa. Tai jos mallit olisivatkin olemassa, niin monet yrittävät halventaa ja ylenkatsoa niitä. Onhan olemassa sanontoja kuten esim "pojat eivät kasva aikuisiksi". Toinen syy on varmasti se että monella on liikaa aikaa nykyään.

Eikö se sinänsä ole huolestuttavaa kuinka monella nuorella miehellä menee huonosti? Heidän asenteistahan joutuvat kärsimään muutkin kuin he itse. Eikö suuri osa tämän palstan kirjoituksistakin ole jo osoitus henkisestä pahoinvoinnista?

En usko että "puute" yksinään olisi riittävä syy (tai ehkä se on). Esimerkiksi August Strindberg oli kovan luokan naisten vihaaja, vaikka saikin jatkuvasti rämpsää ja oli jopa naimisissa kolmesti. Naisen kannalta olisi tietenkin imartelevaa ajatella että kaikki olisi kiinni naisen anatomiasta. Helppo tie saada valtaa...

Äänestä
  • Erään vanhan opettajani vanha täti (siis oli vanha silloin kun tämän vanha opettajani oli nuori) oli tavannut Strindbergin Pariisissa. Stindberg oli ollut erittäin hyvä ja iloinen seuramies ja naiset olivat kuulemma rakastuneita häneen. Siis kaukana naisvihaajasta. Naisvihaaja Strindberg oli kai ennen kaikea kirjallisesti. Luulen myös, että hän hieman poseerasi, leikitteli naisvihamielisyydellä. Voi myös olla, että hän oli tavallaan "naisellinen" sen ajan pohjoismaisten mittapuiden mukaan, so. poikkeuksellisen herkkä, ja pyrki peittelemään sitä.

    ***

    Luulen, että olet oikeassa miesmallien puutteen kohdalla. Roolit ovat muuttuneet, eivätkä isät useinkaan oikein tiedä, millaisena mallina pitäisi olla. Turhan huonosti liian monilla nuorilla miehillä tuntuu menevän.

    Äänestä

  • Aabraham kirjoitti:

    Erään vanhan opettajani vanha täti (siis oli vanha silloin kun tämän vanha opettajani oli nuori) oli tavannut Strindbergin Pariisissa. Stindberg oli ollut erittäin hyvä ja iloinen seuramies ja naiset olivat kuulemma rakastuneita häneen. Siis kaukana naisvihaajasta. Naisvihaaja Strindberg oli kai ennen kaikea kirjallisesti. Luulen myös, että hän hieman poseerasi, leikitteli naisvihamielisyydellä. Voi myös olla, että hän oli tavallaan "naisellinen" sen ajan pohjoismaisten mittapuiden mukaan, so. poikkeuksellisen herkkä, ja pyrki peittelemään sitä.

    ***

    Luulen, että olet oikeassa miesmallien puutteen kohdalla. Roolit ovat muuttuneet, eivätkä isät useinkaan oikein tiedä, millaisena mallina pitäisi olla. Turhan huonosti liian monilla nuorilla miehillä tuntuu menevän.

    Ei kyllä hän oli pahimman luokan sovinisti, mutta myös erittäin lahjakas näyttelijä.

    Äänestä

  • Kirsikka Levander kirjoitti:

    Ei kyllä hän oli pahimman luokan sovinisti, mutta myös erittäin lahjakas näyttelijä.

    Ehkä elämässään. Mutta muuten pikemminkin näytelmäkirjailija.

    Äänestä

  • Aabraham kirjoitti:

    Ehkä elämässään. Mutta muuten pikemminkin näytelmäkirjailija.

    Mitäs mieltä olet George Sandista?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Runorotta kirjoitti:

Omin käsin onneen vie
monen nuoren miehen tie.
Vaikka oiskin terveet pallit,
puuttuu heiltä miehen mallit.
Siksi elo menee pieleen
sekä kauna nousee mieleen.
Surkeat on poikain olot!
Sääliks' käyvät poikapolot.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu