Tresa Edmunds mormoni ja omien sanojensa mukaan feministi kirjoittaa tämän viikon tiistain "The Guardianissa" :
"Along with learning to stand up for my beliefs, being a Mormon has taught me missionary zeal. I am a believer in the credibility of the casserole. I volunteer to teach on Sundays, I attend all the pancake breakfasts, I bring food to new mothers and the ailing. I prove my commitment to my community. Then, when they ask with trembling and stammering what, exactly, I mean by calling myself a feminist, they have benefit of the doubt to extend to me. I tell them that I believe that God loves his daughters just as much as his sons. I tell them that our heritage encourages a woman's expression of spiritual gifts. I tell them that we believe in a heavenly mother. Then I say that I think we can do better in how we treat each other."
http://www.guardian.co.uk/commentisfree/belief/2010/aug/10/mormon-feminist-religion-us
"Along with learning to stand up for my beliefs, being a Mormon has taught me missionary zeal. I am a believer in the credibility of the casserole. I volunteer to teach on Sundays, I attend all the pancake breakfasts, I bring food to new mothers and the ailing. I prove my commitment to my community. Then, when they ask with trembling and stammering what, exactly, I mean by calling myself a feminist, they have benefit of the doubt to extend to me. I tell them that I believe that God loves his daughters just as much as his sons. I tell them that our heritage encourages a woman's expression of spiritual gifts. I tell them that we believe in a heavenly mother. Then I say that I think we can do better in how we treat each other."
http://www.guardian.co.uk/commentisfree/belief/2010/aug/10/mormon-feminist-religion-us
Vastaukset 21
Vanhimmat
saa Guardianissa idioottimaisia kommentteja. Kyllä vähättelijöitä löytyy
typeriä vastauksia.
Itse en katso tarpeelliseksi julistautua feministiksi, vaikka naisasiaa kannatankin. Kannatan myös miesten asiaa, ja sukupuolten tasa-arvo on mielestäni kaiken lähtökohta.
Mormoniopissa miesten ja naisten tasa-arvo tulee esiin tavalla, joka ärsyttää monia. Oppi äiti-jumalasta ja siitä, että Eeva ei langennutkaan syntiin, on liikaa monelle innokkaimmallekin naisasian ajajalle.
Eeva totteli perkelettä ja rikkoi Isän käskyä.Tämän seurauksena Eeva tultaisiin karkottamaan paratiisista. Aadam, joka ymmärsi paremmin, lankesi jotta jotta ihmisiä voisi olla.
Eevankin silmät kyllä aukenivat ja hän tajusi että lankeemuksesta seuraava kuolevaisuus ja vajaavaisuus on välttämätöntä kehityksellemme, mutta alussa hän toimi Saatanan sokaisemana ja Aadam oli se, joka puolestaan "nautti kiellettyä hedelmää" jotta voisi olla Eevan kanssa ja jotta ihmiset voisivat syntyä.
Kallisarvoinen Helmi, Mooses Mooses 4: 17-19, 22-25
"Ja minä, Herra Jumala, sanoin Aadamille: Kuka sinulle sanoi, että olit alasti? Oletko syönyt puusta, josta minä kielsin sinua syömästä ja sanoin, että jos söisit, olisit kuoleman oma?
Ja mies sanoi: Nainen, jonka annoit minulle ja jonka käskit pysyä kanssani, hän antoi minulle puun hedelmää, ja minä söin.
Ja minä, Herra Jumala, sanoin naiselle: Mitä oletkaan tehnyt! Ja nainen sanoi: Käärme petti minut, ja minä söin."
"Naiselle minä, Herra Jumala, sanoin: Minä teen sangen suureksi sinun raskautesi murheen. Murheella sinä olet synnyttävä lapsia, ja tunnet halua mieheesi, ja hän vallitsee sinua.
Ja Aadamille minä, Herra Jumala, sanoin: Koska kuulit vaimosi ääntä ja söit sen puun hedelmää, josta minä kielsin sinua sanoen: Älä syö siitä, kirottu olkoon maa sinun takiasi; murheella sinun on syötävä siitä koko elinaikasi.
Vielä, orjantappuroita ja ohdakkeita se kasvaa sinulle, ja maan kasveja sinun on syötävä.
Kasvot hiessä sinun on syötävä leipäsi, kunnes palaat maahan — sillä sinä olet kuoleman oma — sillä siitä sinut on otettu: sillä tomua sinä olit, ja tomuun sinä palaat. "
Mormonin Kirja 2.Nefi 2:17-19
"Ja minun, Lehin, on lukemieni asioiden perusteella oletettava, että Jumalan enkeli oli langennut taivaasta, sen mukaisesti mitä on kirjoitettu; sen vuoksi hänestä tuli Perkele, koska hän oli tavoitellut sellaista, mikä oli pahaa Jumalan edessä.
Ja koska hän oli langennut taivaasta ja oli tullut ikuisesti kurjaksi, hän tavoitteli myös koko ihmissuvun kurjuutta. Sen vuoksi hän sanoi Eevalle, niin, nimittäin tuo vanha käärme, joka on Perkele, joka on kaikkien valheiden isä — sen vuoksi hän sanoi: Nauttikaa kiellettyä hedelmää, ettekä te kuole, vaan te tulette olemaan kuin Jumala, tietäen hyvän ja pahan.
Ja kun Aadam ja Eeva olivat nauttineet kiellettyä hedelmää, heidät ajettiin pois Eedenin puutarhasta viljelemään maata."
Mormonin Kirja Eter 3:2
"...lankeemuksen tähden meidän luontomme on tullut jatkuvasti pahaksi..."
Mormonin Kirja 2.Nefi 2:25
"Aadam lankesi, jotta ihmisiä voisi olla, ja ihmiset ovat, jotta heillä voisi olla ilo."
Taivaallisesta äidistä ei ole mitään ilmoitettua tietoa. Hänestä ei tiedetä oikeastaan yhtään mitään, eikä häntä rukoilla eikä hänellä ole ilmoitettu olevan mitään osuutta elämämme tapahtumiin kuolevaisuudessa. Hän ei myöskään ole jumalamme.
ei Jumaluudessa hyväksytä!?
yksi huolestui.
perässä.
ei hyväksy?
missään noista kohdista mainintaa, että Eeva olisi langennut syntiin. Mahdotontahan se olisi ollutkin, koska hän ei ennen kielletyn puun hedelmän nauttimista edes erottanut hyvää ja pahaa.
Näin se vain on. "Taivaallisesta äidistä" ei ole mitään ilmoitusta. Tämän johdosta kukaan ei ole edes velvoitettu uskomaan taivaallisen äidin olemassaoloon, vaikka uskoisin että lähes kaikki kirkon jäsenet niin uskovat. Opettaa ei parane mitään äidistä, koska pieleen menee jos ei ole ilmoitusta tukena.
"Saatana, joka ei tuntenut Jumalan mieltä vaan pyrki tuhoamaan
Jumalan suunnitelman, tuli Eevan luokse Eedenin puutarhassa.
Hän houkutteli Eevaa syömään hyvän- ja pahantiedon puun hedelmää.
Hän vakuutti Eevalle, etteivät Eeva ja Aadam kuolisi vaan
olisivat ”jumalien kaltaisia [tietäen] hyvän ja pahan” (Moos. 4:11).
Eeva antoi periksi kiusaukselle ja söi hedelmää. Kun Aadam kuuli,
mitä oli tapahtunut, hänkin päätti syödä sitä." (Evankeliumin Periaatteet, s. 29)
Täällä onkin mainittu että Eeva antoi periksi kiusaukselle ja totteli Saatanaa. Aadam lankesi, jotta ihmisiä voisi syntyä.
ei ole velvoitettu uskomaan yhtään mihinkään.
joutessasi KH Moos. 5:10-11.
Aivan, Eevankin ymmärrys asiasta lisääntyi, eli hän tajusi että se teko = "hyvän ja pahan tiedon puun hedelmän nauttiminen" oli välttämätöntä, mutta hän ei nauttinut aluksi tätä hedelmää toteuttaakseen Isän suunnitelmaa vaan lankesi saatanan kiusaukseen ja oli tottelematon Jumalan käskylle olla nauttimatta mainittua hedelmää. Hänen tekonsa koitui siunauksesi (saimme kuolevaisuuden koetusajan) mutta motiivi ei Eevalla ollut aluksi tämä.
Aadamista taas sanotaan selkeästi että hän lankesi, jotta ihmisiä syntyisi, hän siis tajusi jo silloin ainakin sen, että Eeva tultaisiin karkoittamaan ja jos hän haluaisi olla Eevan kanssa ja saada lapsia hänenkin täytyi nauttia hedelmää jotta heidät karkoitettaisiin paratiisista yhdessä.
nyt ihan varma?
No, vanhin Talmage ainakin on samaa mieltä kuin minä, jos luet "Uskonkappaleet" tai vaikka Vanhan Testamentin instituuttioppaasta lankeemusta käsittelevän luvun.
Siltihän on niin, että Eevaa ja Aadamia on kiittäminen kuolevaisuudestamme. Ei tässä mitään syytöksiä muusta ollut.
Ohessa kiinnostuneille Janice Allredin artikkeli:
Toward a Mormon Theology of God the Mother
https://dialoguejournal.com/wp-content/uploads/sbi/articles/Dialogue_V27N02_27.pdf
kirjoitus tosin Janice Erotettiin kirkosta 1993. Ajatella saa erilailla, mutta ei saarnata.
Hyvä olisi muistaa miten Apostoli Boyd K. Packer on varoittanut kirkkoa feministeistä. Naisten on hyvä seurata miehensä ja pappeusjohtajien neuvoja eikä lähteä kaikenmaailman naisasialiikkeen vouhotusten perään.
neuvoja EI käskyjä eikä tämä rohkea nainen ainakaan kumartele femisinsti liikkeeseen päin. Todella hyvä kirjoitus oikeata feminismiä! Antakaa naisten itse valita mitä haluavt tehdä älkääkä viekö heiltä mahdollisuutta tehdä lastenhoitotyötä kotona pakottamalla lapset päiväkotiin, sekä äidit töihin! Naisen kotityö kunniaan!