...niin mitä tapahtuisi ? Uskoisin että oppilaista n. 30 % valitsisi vapaaehtoisen ruotsin toisena vieraana kielenä englannin jälkeen ja he myöskin aloittaisivat ruotsinopiskelut jo aikaisemmin ja sekä myöskin tuntimäärä lisääntyisi . Mikä olisi seuraus ? Ruotsinkielen taitoiset suomalaiset lisääntyisi rajusti kun oppilailla olisi motivaatiota opiskella ruotsia ja he lukisivat möskin ruotsia pitempään ja enemmän ja tämä olisi myös ruotsinkielisten ja Rkp:n etu , mutta he omalla jääräpäisyydellään aiheuttavat sen että vastenmielisyys pakkoruotsia kohtaan lisääntyy vuosi vuodelta ja tuloksena voi olla että jos tämä jatkuu vielä vuosikymmeniä niin sitten kun saadaan vapaasti vailta kielet koulussa niin ehkä vain n. 5 % enää valitsee ruotsin tai ei ehkä saada edes tarpeeksi suuria ryhmiä kokoon lukemaan ruotsia . Kyllä nytten Rkp:n, folktingetin , magman jne. on alettava tekemään järkevä kompromissi kielten opiskelussa suomessa , muuten tulee kylmää kyytiä tulevaisuudessa ruotsinkielisille . Itse olen suomen , ruotsin ( riikinruotsi ) ja englannikielen taitoinen ja toivoisin että myös ruotsinkieli säilyisi Suomessa .
Jos luovuttaisiin pakkoruotsista....
Ääni Pirkanmaalta
8156
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
mutta kun se ei RKP:lle ja Folktingetille kelpaa koska silloin tämä heidän kannaltaan nautinnollisin elementti koko jutussa eli PAKKO häviäisi. Heille siis RKP:lle ja Folktingetille se on seksuaaliseen nautintoon verrattava ilmiö kun saa PAKOTTAA suomenkielistä tekemään niin kuin itse haluaa.
Naulan kantaa! Jaag sloog huuvudet po spiiiken:)
De slår spiket med huvud !!!
.
minkäänlaiset kielipakottamiset ei ole nykypäivää
.
Vapaaehtoisesti ruotsia opiskelisi ehkä aluksi 30% mutta melko pian se rupeaisi putoamaan 25%-20%-15% jopa ehkä vain 10%. Mahdoton sanoa, en usko että se säilyy 30% kovin kauaa koska samalla tapahtuu muuta ruotsinkielen merkityksen alasajoa (virkamiesruotsivaatimus pois yksikielisistä kunnista jne.)
Ja juuri tämä marginalisoituminen on se mitä suomenruotsalaiset eniten pelkäävät. Toisaalta pakkoruotsin poiston yhteydessä tarvittaisiin mitä ilmeisimmin muita toimenpiteitä tukemaan ruotsinkieltä niillä alueilla joissa asuu suomenruotsalaisia. Näitä tukimuotoja voisivat olla esim. ruotsinkielentaidon vaatimus (mikäli ei ole opiskellut koulussa pakkoruotsia) mikäli muuttaa kaksikieliselle alueelle, mahdollisuus palkata kaksikielisten ja yksikielisten ruotsinkielisten kuntien osiin virkoja/toimia pelkästään ruotsinkieltä taitavia työntekijöitä (ulkomailta, lähinnä ruotsista) ja ehkä muita toimenpiteitä. Pakkoruotsia ei voida pelkästään ajaa pois vaan se tosiaan vaatia koko joukon muita toimenpiteitä, siinä yksi syy miksei sitä haluta ajaa alas, vaikka siihen liittyvät ongelmatkin tiedetään laajasti.
Se on totuus, joka svekojen olisi tajuttava, hyväksyttävä ja myönnettävä.
Meinaatko, että tuo 10% olisi liian vähän? Tottakai pitää lähteä siitä, että surut ainakin pääosin kouluttavat omat virkamiehensä ja palveluammattilaisensa.
Joten 10% on aivan riittävä luku suomenkielisten opetella ruotsia. Ja toisaalta ruotsin kielen kuihtuminen ei toisaan ole pääväestön ongelma eikä tappio. Hakekoon rikkaasta naapurimaasta apua, jos surut sitä tarvitsevat.
Suomalaisilla on ihan tarpeeksi huolehdittavaa suomen kielestä, -kulttuurista ja suomenkielisistä kansalaisista. Lisäksi tulee kaikki muut vähemmistöt.
Roskasakin kirjoituksia! Melko vapaa pakkovenäjä pakkoruotsin tilalle itärajalle jonnekin Kainuuseen kokeilu mielessä.
Tiesin että te perunanenät olette punikkeja joten teitä varten on pakkovenäjä. Toivottavasti sitten olette tyytyväisiä kun sensuuri iskee. Vain pakkoruotsi helvetten!