Miten Kokoomus maksoin muutamassa vuodessa jättimäiset velkansa? Niihin verrattuna nykyiset vaalituet on hyttysen ininää.
Miksi toimittajat eivät selvitä asiaa. Uskalla väittää niissä olevan paljon hämärää muuten puolue olisi kertonut kuinka veloista selvittiin.
Miksi toimittajat eivät selvitä asiaa. Uskalla väittää niissä olevan paljon hämärää muuten puolue olisi kertonut kuinka veloista selvittiin.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Olla toimittaja, tai työtön toimittaja?
Ahkeruudella
Uskokaa hyvät ihmiset:
Kokoomus ei ole mikään "työväenpuolue". Kokoomus on kapitalistien rahoittama puolue jonka tarkoituksena on saada poliittinen järjestelmä valtion ja kuntien hallinnossa sellaiseksi jolla kansantalouden varat voidaan siirtää tehokkaammin kapitalistien taskuun.
Kapitalisti on (ellette tiedä): Pääomilla elävä tai pikemminkin pääoman tuotoilla elävä jonka ei tarvitse tehdä työtä elääkseen.
että Kokoomus on RKP:n ja ruotsalaisen rahan rahoittama tukipuolue ja jossa Katainen, Virkkunen ja Sasi ovat marionetteja?
sen, että Kimmo Sasi ajaa hurauttaa Jyväskylästä Tampereelle RKP:n puoluekokoukseen selittelemään Kokoomuksen tekemää kielipäätöstä?
Jyrki-boy puolestaan sanoo MTV3:n uutisissa, että "pakkoruotsi pysyy".
http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/arkistot/kotimaa/2010/06/1142738
Kokoomuksen edun mukaista on ylläpitää hyvinvointia, eikä neuvotella suuryritysten tuotantokustannuksia niin korkeiksi, että suuryritykset muuttavat ulkomaille. Työväen puolue tarjoaa työväelle elinkeinon. Sellainen puolue joka ei olisi työväen puolue, neuvottelisi suuryritysten kustannukset niin korkeiksi ettei suuryritykset pärjää kilpailussa tällä maaperällä, vaan tarjoaisi työläiselle ainoastaan kortiston ja helvetinmoisen inflaation pitemmällä aikavälillä.
Kapitalisti sijoittaa pääomaa yrityksiin jotka tarjoavat elinkeinon. Samoiten kapitalistin kuuluu saada pääomalleen myös tuottoa. Jos kapitalisti laittaisi rahat rahasäiliöön vaan itseään varten pahan päivän varalle, kuin Roope-Ankka PUNAISESSA puvussaan, niin työläisiltä loppuisi ensin makkara, sitten voi ja lopuksi leipä.
Ja maksatetaan verot kaikkein köyhimillä.
Kyllä malimalla rahaa on. Sitä sijoitetaan. Kukaan sillä mitään yksin tee..
Ajattele aikoinaan jenkkien kaivostoimintaa? Palkat kerättiin pois kaivosyhtiön kauppoihin ja ravintoloihin.
Puolueet päättävät verovaroista kerättävän valtiotaloudenhoidosta ja lain säädännöistä.
Kokoomuksen ideologia on tukea rikkaita ja ajatella, että kun heidän pöytä on tarpeeksi täynä sieltä voi tippua jotain köyhillekkin.
Esimerkiksi paperi ja sellu teollisuudessa työvoimakustannukset eivät ole kilpailukykyisiä ja töitä on jouduttu ulkoistamaan. Kun nousevat liian korkeilksi niin ainoa keino vastata kilpailuun on siirtää tuotanto kohtuullisten kustannusten pariin. Halpa energia ja sen saatavuus on poliittisella päätöksellä edesautettua.
Puolue voi vaikuttaa siihen onko suomi hyvä maaperä yrittämiselle.
Työntekijä kilpailee palkkauksessa toisen työntekijän kanssa ja se pitää olla tyydyttävä, mutta yrityksetkin kilpailevat toistensa kanssa tarjoamalla edullisempia tuotteita suurkuluttajille ja hinta koostuu kaikista kustannuksista. Jos joitain yrityksiä painostetaan liikaa osaamatta suhteuttaa kustannuksia muualla oleviin, niin yritykset painostetaan silloin toisaalle tai yritystoiminta lakkaa. Se johtaa vaan irtisanomisiin. Esimerkiksi ahtaajien lakko vaikeana aikana aiheutti monelle tritykselle vaikeuksia ja johti myös irtisanomisiin. Oliko kokonaistulos sitten tyydyttävä. Joku sen voisi laskea.
Verojen maksattaminen köyhimmillä on pelkkä sosiaalipoliittinen klishee. Ei köyhimpien verot tätä yhteiskuntaa pystyssä pidä. Ihmiset maksavat veroja tulojen mukaan.
Tulevan ansiotason määrää jo se kuinka nuorena toimit. Hankkiessasi rakentavan harrastuksen ja osallistumalla ahkerasti koulutyöhön takaat itsellesi paremman ansiotason. Opiskelijaelämä on pienillä tuloilla kituuttamista ja moni valitsee helpomman tien mennessään työhön ja on oikeutettua että ansiotaso on silloin erilainen, kun tehdään uhrauksia.
Jenkkien kaivostoiminta tarjosi työtä tekeville ne asiat mihin he rahat olisivat muutenkin käyttäneet riippumatta siitä kuka kaupat ja ravintolat omisti. Myös näiden kauppojen ja ravintoloiden työtä tekevät ihmiset käyttivät ansaitsemansa rahat elämänsä ylläpitämiseen ja vapaa-aikaan. Se että nämä ihmiset jotka ylläpitävät yritystoimintaa elävät toisessa maailmassa ja joku voi työtätekevien keskuudesta nousta siihen maailmaan jos vaan sattuu tilaisuus kohdalle. Jos ihminen tulee toimeen, niin hän on tyytyväinen olotilaansa jos hänen kateuttaan ei vaan ruokita vääränlaisilla mielikuvilla.
Huvittaa tuo miellikuvituksen ruokkiminen, kun vaikuttaa ettei edes toimittajat jotka ihmisten mielikuvia ruokkivat osaa suhteuttaa tosiasioita. Jollakin on ties kuinka monta huvilaa eri puolilla maapalloa ja jos suhteuttaa huviloiden määrän käytettävään vapaa-aikaan ja siihen miten muuten käyttää vapaa-aikaa, niin monellako huvilalla viettää aikaansa. Jos jollakin on kalliita esineitä, niin ei ne niissä ympyröissä missä kalliiden esineiden omistajat pyörivät ole sen kalliimpia kuin muillakaan. Sitten niitä mielikuvia tarjotaan köyhemmille jotka kuvittelevat rahakkaiden elämän olevan jotenkin toisenlaista. pakko olla edustava, ei saa ottaa renosti, eikä voi tehdä mitä haluaa. Mitä köyhä tekee Rolls Roycella? Näyttää muille köyhille että hänellä on sellainen. Aina halutaan vaan näyttää omalle luokalle että kuuluttaisi johonkin ylempään luokkaan. Onni on kuitenkin sitä että tulee toimeen ja saa ajan kulumaan mielekkäällä tavalla ja on haaveita ja tavoitteita.
Palkan osuus 8-10% ,joten palkkakustannuksiin on tuha vedota.
Suurkuluttajelle se yksikin prosentti on iso raha . Jos ajattelet vaikka polttoainehinnoissa yhden prosentin eroa ja suurkuluttajana ammattiautoilijaa, niin luuletko että hän valitsee kalliimman polttoaineen. Sama käytäntö on muidenkin tuotteiden kohdalla. Jälleenmyyjät hakevat halvimmat tuotteet jos tuotteissa ei muuten ole eroja.
Olet ihan poliittinen pöljä. Katso verokehitystä sitten 90 luvun laman ja vertaa!
Eikä vaan köyhille vaan köyhyysrajan alapuolella eläville! Ja se raja on Euroopan alhaisempia. Vertaa esim Belgia, Hollanti, Saksa jne.
Aamu-tv:ssä tuli esille yksi kokoomuslainen marionetti lisää kun kokoomuslainen ehdokas Olli Valtonen ehdotti, että pakkoruotsin voisi aloittaa jo esikoulussa!
ja velan maksu tapahtui Niinistön puheenjohtajakaudella. Muistaakseni kokoomus myi omaisuuttaan,
olikohan mm. Kansallissäätiön tai vastaavan omaisuutta, jolla velkoja maksettiin.
ja toiseksi. Tiukka menokuuri Niinistön aikana myös sopeutti tulot ja menot.
Muistaakseni.... hoh hoh
Jos siinä ei ole hämärää niin luvut avoimesti esiin.
kertoa, mistä valehtelet täällä 12 milj euron veloista.
Kuka valehtelee. Kokoomukset veloiksi on mainittu 12 miljoonaa eikä puolue ole sitä kumonnut. Jos näin ei ole niin se helppo todistaa vääräksi avaamalla tilit. Ei vaan tule sitä tekemään ja niin kauan kuin ei tee niin epäilys karmeista rötöksistä elää.
510 € työmarkkinatuesta, 20% veroa, ei kerry eläke, ei ole sairaskassaa ei ole mitään muuta kuin
410 €/kk mikä jää käteen verojen jälkeen. Sosiaalinormit on mitoitettu juuri tuohon 410 euroon, ettei sieltäkään saa mitään.
Se onkin mielenkiintoinen kysymys. Kokoomus oli suomen velkaisin puolue taannoin.
Puoluetuki kuluu pelkään juoksevien asioiden ja vaalien hoitamiseen,sillä ei velkoja
lyhennetä. Kuka maksoi Kokoomuksen velat? Tyhmiä kysymyksiä,ainankin
äälömedian (KOK) mielestä.
Ja miten on mahdollista, että kokoomuksen ympäristöministeri Lehtomäki (Rämerotko) voi tavoitella virkansa turvin omaa etua ympäristöhaittojen kustannuksella. Uraanikaivososakkeet Talvivaaraltra. Ehkä siinä vastaus, miten ne rahat tulevat! Ajavat jonkin multimiljönäärien asioita kansaa vastaan. Ei ole Kepulaiset yhtään parempia. Hyvin läpinäkyvää kansan kusetusta!
Koska Lehtomäki on puoluetta vaihtanut?
Rahat kokoomuspuolueelle varmaankin antoi RKP:läinen säätiö sillä ehdolla, että kokoomuspuolue on ja pysyy pakkoruotsin kannattajana nyt ja tulevaisuudessa.
Viitteitä tästä saatiin jo , kun kokoomuspuolueen puoluejohto (Katainen ,Stubb , Sasi ) käveli puoluekokouspäätäksen yli pakkoruotsi-asiassa , ja Sasi ajoi puoluekokokouksestaan olematon tukka putkella RKP:n puoluekokoukseen selittelemään asiaa.
Onneksi ei ajanut nyt ketään kuoliaaksi .
Kyllä
Onneksi
Heil,eihän tässä kukaan mitenkään han kkinut.
Villi arvaus rakennusteollisuudelta, vai miksi tuo ala saa elää kuin villissä lännessä?
Mitenkäs?