Luther ja holokausti

Lutherin kirja

Holokaustia pitää opettaa koulussa.
Otetaanko esille myös Lutherin ja luterilaisen kirkon osuus?


”Juutalaisvastaisuus ei ollut luterilaisuudessa kirkossa silti mikään uusi ja ennenkuulumaton asia. Se oli pesiytynyt kirkkoon jo aivan perustamisensa alussa. Vähän ennen kuolemaansa uskonpuhdistaja Martti Luther kehotti takavarikoimaan juutalaisten omaisuuden sekä polttamaan synagogat ja pyhät kirjat”


http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Holokaustin opetuksesta tuli määräys opetussuunnitelmiin/1135259324418

http://yle.fi/mot/270999/viite23.htm

http://yle.fi/mot/270999/kasis.htm

3

598

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dgufdm0

      Ihan kuin suomen koulujen uskonnonopetus ihan oikeasti olisi niin kriittistä, että siellä mainittaisiin kaikki uskonnon aiheuttamat vahingot ja haitat. Mun uskonnonkirjassa lukiossa ristiretkistä oli tasan kaksi riviä tekstiä eikä mitään mainintaa kristinuskon yhteydestä holokaustiin. Uskonnonopetus on enemmän aivopesua kuin mitään oikaa opetusta.

    • ttkk

      Natsit tekivät holokaustin. Aikaisemmin tuhosivat Espanian juutalaiset ja paavin siunaamana Hitler yritti puhdistaa Euroopan juutalaisista!

    • niinpä joo

      holokaustia siinä mittakaavassa kun se on meihin aivopesty. Joskus tuntuu siltä, että on tainnu voittaja valtiot
      sepittää näitä lukumääriä juutalaisten kuolonuhreista ja osittain laittaneet nazien piikkiin omat kyseenalaiset saavutukset.

      Mene ja tiedä näistä sitte. Onhan nämä leirit olleet varmaan kammottavia paikkoja, mutta onko sitte olleet tuhoamisleirejä vai ennemminkin vanki ja työleirejä joissa oli, kuten jo sanoin, varmaankin epäinhimilliset olosuhteet.

      Mutta vaikka olisivat olleet kuinka hirveitä leirejä niin ei sen pitäisi saada vaikuttaa siihen, että miten asioista meille kerrotaan tai mitä jätetään kertomatta. Sanotaanhan, että on paljon arkistoja ww2:sesta mitä ei anneta suuren yleisön tutkittavaksi.

      Mielestäni olisi kyllä hemmetin tärkeää saada totuus selville näistä tapahtumista eikä kaikkein vähiten itse rivijuutalaisten vuoksi. Olisin haistavinani pientä vaaramomenttia juutalaisia kohtaan jos suuriyleisö mieltää, että on tullu petetyksi ja näin ollen juutalaisille olisi esim.maksettu perusteitta monenmoiset korvaukset.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      415
      3074
    2. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      69
      2377
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      78
      2019
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      122
      1741
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      143
      1637
    6. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      71
      1243
    7. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      291
      1077
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      1049
    9. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      13
      1043
    10. 41
      899
    Aihe