Arndt Pekurisen hauta

pessoa134

Tietääkö kukaan, missä päin Malmin hautausmaalla on Arndt Pekurisen hauta? Tahtoisin käydä siellä.

9

1860

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hyvä kysymys

      Haluaisin itsekin käydä laskemassa kukkia miehen haudalle, mutta en tarkalleen tiedä sen sijaintipaikkaa. Pekurinen oli sankari ja Suomen puolifasistisen sodanjohdon uhri. Sotilaiden joukosta oli perimätiedon mukaan vaikea löytää Pekuriselle teloittajaa. Kuten odottaa saattaa tässä maassa, kukaan ei ole milloinkaan joutunut syytteeseen Pekurisen murhasta.

      • http://fi.wikipedia.org/wiki/Arndt_Pekurinen

        Kapteeni Valkosen käskystä vasta 3. määrätyistä pystyi teloittamaan Pekurisen!!! Kaksi ensin kapteeni Valkosen määräämää tulivat takaisin, eivätkä jostakin syystä kyenneet teloittamaan Pekurista. Telotettiinkohan nämä 2 ensimmäistä teloittajaa heti Pekurisen jälkeen? Pekurinen kuoli sentään saappaat jalassa ja omaa aatettaan kunnioittaen.

        Aina vaan kiitetään Suomen sotaveteraaneja, mutta ei koskaan kiitetä saksalaisia joukkoja. Pekurinenkin ymmärsi, että aseen kantaminen on turhamaista ja se joka asetta kantaa Suomen sodassa on koira. Ei Pekurinen ollut mikään Tuntemattomista sotilaasta tuttu Riitaoja, joka pelkäsi omia aliupseereita tai upseereita. Riitaoja koski aseeseen, mutta Pekurinen ei. Oma analyysini on se Pekurisestä että hän ei pelännyt sotaa vaan perusti kaiken aatteen puolesta: ”Kun ihmisiä ei syödä, on niitä turha teurastaa.”. Jotenkin tunnen että Pekurinen oli jopa Mannerheimin yläpuolella, joka lietsoi sotaa.

        Pekurinen on monta kertaa mielestäni Mannerheimin yläpuolella. Kyllä minä ennemmin Venäjän presidenttinä veisin kukkia myöskin Pekurisen haudalle. Jollei Mannerheim ois ollut Venäjän aikainen upseeri tuolloin niin ei Venäjän presidentit ois vuoron perään Jeltsinistä lähtien kukkia tuomaan Mannerheimin haudalle.

        Nykyisin nuo itteään ylipuhuvat reserviläiset ovat Chapliineja tai Riitaojia. Minustakin Pekurinen oli Suomen sotasankari omalla tavallaan ja hänen haudalleen tulee viedä kukkia.

        Matkustan ensi kesänä Hesaan ja vien ensi kesänä Pekurisen haudalle kukkia (harvemmin edes omalle eukolle kukkia tuon tai lahjoja). Täytyy selvittää vaan hauta ja tiedustella Helsingistä Pekurisen hauta. Olen Erno Paasilinnan kanssa erimieltä!

        Huomioikaa tämä isänmaauskovaiset: "Pekurisen pasifismi oli absoluuttista: hän ei hyväksynyt minkäänlaista väkivaltaa ja kieltäytyi kaikesta armeijaa hyödyttävästä työstä, mutta oli valmis palvelemaan jossakin muussa valtion osoittamassa työssä.".

        Vertaus "Pekurisen absolutismista":

        Pitääkö nykyisin Suomessa absolutistin juoda viinaa, kunnei sitä halua siihen hommaan riitä jollei olisi halua miellyttää Suomessa enemmistöä eli "humalahakuisia" ja olisi näin ollen "tosi kova mies"? Suomessahan nykyisin vielä juodaan viinaa enemmän kuin missään ja siitä juovutaan vaikka joka päivä ja pidetään niitä heikkomielisinä, jotka eivät siihen ryyppäämiseen tahtoisi millään hinnalla osallistua.

        Sama aate liittyy väkivaltaan, jota sota nimenomaan olisi. Olen absolutisti ilman asetta kuin tarttuisin aseeseen, koska mahdollisesti kuolisin itte vaikka siihen aseen kanssa tai ilman, kuten moni muukin..so!? Menneet sodat on mennyttä! Joku isänmaallinen hurja kuvittelee että juoksuhautojen kaivuut riittää, eikä Suomeen tarvita kunnon aseistusta tai puhumattakaan edes kunnon armeijaa, sillä sen samaisen isämaallisen tarpeet eivät kulje käsi kädessä mitä tapahtuisi 2010-luvulla vaan se mitä tapahtui vuosina 1939-44.

        Koitan keskustella aina teidän isänmaallisten kanssa "teidän kielellänne", jotta ymmärrätte.

        Ajatelkaa jo lopultakin nykyisin kolikon kääntöpuolta: ”Kun ihmisiä ei syödä, on niitä turha teurastaa.”. Mitä ne meidänkin YK-joukot tekee siellä Afganistanissa tai lähettää joukkoja Pakistaniin????!?!?!? Ollaako me muiden vietävissä eli Nokian puhelimia ei osteta, jollei me olla Afganistanissa tai Pakistanissa samaan aikaan!!!!! Sota ei ole mitään kansainvälisyyttä vaan sota on sotaa. Jos tarvitaan rauhanturvaajia niin siihen liittyy jollakin tavalla sota tai jokin muu kriisi. Pitääkö meidän aina mahtailla tuolle Venäjällä oltiin me sitten SPR:n tai Suomen Puolustusvoimilla jossakin Afganistanissa, Pakistanissa tai Libanonissa tms. sotimisen keskellä (hoitaisivat itte maissansa nuo riidat, kenelle juomavedet kuuluu). Niinpä, Afganistan varmaan tulee meidän puolelle, jos Venäjä aloittaisi sodan...Jep, jep! Saadaan äärimmäisen huonot joukot! Suomalaisten verorahat vaan hupenevat moiseen turhanpäiväisyyteen.


        Suomi säästäisi pitkän pennin, ettei olisi noissa kansainvälisissä operaatioissa mukana. Siellä on Ruotsi, mutta niillä nyt on sentään armeija, eikä enää paljoakaan niit' "amatöriarmeijan perillisiä", mitä meillä on jatkuvasti.

        Toinen mistä Suomi voisi säästää on nykyinen "sotaväki" eli asevelvollisuus, johon kuuluu varusmiehet, sivarit ja totaalikieltäytyjät jne. Ne asevelvollisuudesta "vemppaajien" syynit tulevat Suomessa koitumaan kalliiksi, kun jätkä keplottelee C-miehen paperit?

        Oikeastaan jos tarkkoja ollaan suomalaiset eivät ole valtiolle mitään velkaa, koska maksavat valtiolle veroja. Oli sitten joku muu kuin kansanedustaja tai entinen Novo Groupin osakas. Ne tässä itseasiassa velkaa valtiolle on ja heidän lisäksi ne, jotka ovat suorittaneet 5-10 vuotta sitten varusmiespalveluksen, eikä Suomen Puolustusvoimat tiedä heistä reservissäkään mitään...mitä lienevät alkoholisteja, narkkareita, varkaita jne.


      • x-x-x-

        Kukaan ei ole milloinkaan joutunut syytteeseen "pekun" murhasta. --- Tietenkään ei, koska ketään ei murhattu. Oikeus voitti :-)


    • näennäispasifistit s

      Yleisesti ottaen maassamme kunnioitus sille että joku perustelee tokojaan tai tekemättä jättämisiäään syvällä vakaumuksella on hyvin korkea. Olen ehdottoman varma että Pekurinen olisi voinut suorittaa jotain muuta hänelle sopivaa ("Wiki: ...kieltäytyi kaikesta armeijaa hyödyttävästä työstä, mutta oli valmis palvelemaan jossakin muussa valtion osoittamassa työssä.") mikäli pelkästään mukavuuden haluiset tekopasifistit (kuten DF) eivät olisi jo tuolloin pilanneet aidon vakaumuksen omaavien mainetta; aidotkin kuten Pekurinen leimautuivat samalla.

    • pasifistiheha

      Tänään tuli käytyä Malmilla. Hauta korttelissa 69. Pihlajamäen sisäänkäynnin luona on kukkakioski josta saa karttoja. Kynttilän vein.

    • pasifistiheha

      Tänään tuli käytyä Malmilla. Korttelissa 69 Pekurisen hauta.

    • ////////////////////

      Ottakaa GPS-paikka ja kuvatkaa Wikimedia Commonsiin.

    • asdfasdf

      oikein pekuriselle,eipähän ollut mussuttamassa leipää jonka edestä ei ollut valmis laittamaan tikkua ristiin.
      ja venään ihailijoille,jos on noin kova halu samaan elämän menoon niin muuttakaa venäälle ja jättäkää suomalaiset asumaan siinä kurjuudessaan minkä veteraanit tänne jätti.
      ps,venäällä armeija on 2 vuotta ja lomalle pääsee vasta puolen vuoden palveluksen jälkeen.

      • Haista hapan kuule

        Ole sinä virolainen possumunkkifäde hiljaa ja menehän takaisin puusorvisi ääreen Destian pihalle.Parempaa palkkaa saat kuin osaamisesi edellyttää.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      206
      3210
    2. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      239
      1620
    3. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      95
      1472
    4. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      92
      1389
    5. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      46
      1334
    6. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      157
      1257
    7. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      12
      1188
    8. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

      "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
      Maailman menoa
      123
      1019
    9. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      89
      932
    10. Tuntuu liian hankalalta

      Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.
      Ikävä
      44
      803
    Aihe